مقاله تحلیلی: محدودیت ‌های بار محوری برای شمع‌ های پیش‌تنیده

مقاله تحلیلی: محدودیت ‌های بار محوری برای شمع‌ های پیش‌تنیده

اخیراً تغییرات قابل‌توجهی در تدابیر طراحی لرزه‌ای برای شمع‌های پیش‌تنیده وجود داشته است. نسخه‌های قبلی انجمن بتن آمریکا ACI 318 با عنوان الزامات آیین‌نامه ساختمان برای سازه‌های بتنی، طراحی لرزه‌ای شمع‌های پیش‌تنیده را در نظر نمی‌گرفت. در حال حاضر هردو ACI 318-19 و IBC 2018 معیار طراحی لرزه‌ای را برای شمع‌های پیش‌تنیده در نظر می‌گیرند و با یکدیگر همخوانی دارند. می‌توان انتظار داشت حال که این تدابیر لرزه‌ای در ACI 318 لحاظ شده است، در نسخه‌های بعدی IBC حذف خواهد شد.

مطابق با الزامات خاص لرزه‌ای، معادلات محصورشدگی جدیدی بر اساس تحقیقی که در دانشگاه ایالت lowa (lSU) انجام‌شده، در هردو ACI 318-19 و IBC 2018 گنجانده‌شده است. این معادلات، جایگزین معادلات IBC2000 شد که بر اساس عملکرد شکل‌پذیری به‌دست‌آمده بودند. تحقیق ISU معادلات محصورشدگی جدید را بر اساس نتایج یک بررسی جامع از الزامات محصورشدگی برای شمع‌های مربعی و هشت‌ضلعی که دارای محصورشدگی اسپیرال دایروی و 2 اینچ پوشش بتن بر روی اسپیرال است، ارائه می‌دهد. شمع‌های مربعی دارای محصورشدگی مربعی در محدوده این تحقیق قرار ندارند. به‌طورکلی نویسندگان این مقاله معتقدند که اضافه کردن این معادلات جدید برای هردو ACI 318-19 و IBC 2018 کار بسیار خوبی بوده زیرا مقدار اسپیرال محصورشدگی حاصل مبتنی بر ظرفیت‌های شکل‌پذیری انحنایی مخصوص در موقعیت‌های تشکیل مفصل شمع است (18 برای نواحی با لرزه‌خیزی زیاد و 12 برای نواحی با لرزه‌خیزی متوسط). یکی دیگر از نتایج این است که مقدار اسپیرال موردنیاز این معادلات جدید بسیار شبیه به مقادیری است که در نسخه‌های قبلی IBC وجود داشته است؛ به‌عبارت‌دیگر تغییرات کلی شمع‌های پیش‌تنیده با به‌کارگیری این معادلات جدید بسیار کم بوده است. همچنین کمیته‌های آیین‌نامه‌ای که این معادلات را انتخاب کرده‌اند تشخیص داده‌اند شمع‌هایی که به‌طور قابل‌توجهی در برابر تقاضاهای لرزه‌ای نسبت به مقدار موردنیاز مقاوم‌تر هستند، ممکن است نیاز به محصورشدگی لرزه‌ای نداشته باشند. به عبارتی برای شمع‌هایی که با استفاده از ضرایب اضافه مقاومت لرزه‌ای طراحی شده‌اند، استثناء قائل شده‌اند. تنها اشکال به‌کارگیری معادلات محصورشدگی جدید این است که محققان lSU نسبت به مقدار کاهش لنگری که در مفصل پلاستیک پس از شروع حذف پوشش بتنی اتفاق می‌افتد، راضی نبودند. آن‌ها به‌منظور در نظرگیری این نگرانی‌ها، محدوده‌هایی را برای بار محوری پیشنهاد دادند که با این کار پاسخ لرزه‌ای پیشنهادی آن‌ها قابل‌اعتمادتر باشد.

منبع 

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های ali barzgar

علی برزگر

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد گرایش زلزله دانشگاه صنعتی امیرکبیر.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
ظرفیت باربری شمع
سلام روز بخیر استاد راهنما ام برای پایان نامه موضوع" بررسی عملکرد سربار ناشی از وزن ساختمان بر ظرفیت باربری شمع" رو داده من نه پایان نامه ای و نه مقاله ای در این زمینه پیدا کردم لطفا راهنمایی کنید مرسی با تشکر
عکس کاربر
0پاسخ
بارگذاری خرابی پیش رونده
با سلام خدمت مهندسین عزیز من سازم رو در سپ مدلسازی کردم و تحلیل پوش آور رو هم روش انجام دادم. حالا برای خرابی پیش رونده می خوام طبق آیین نامه های خرابی پیش رونده به روش مسیر بار جایگزین بارگذاریش رو انجام و ترکیب بار رو وارد کنم. در این زمینه یک سوال برام پیش اومده سوال من اینه که در آیین نامه ی خرابی پی رونده اومده که باید یک ترکیب بار ثقلی برای بخش هایی که ستون درش حذف شده اختصاص داده بشه و یک ترکیب بار ثقلی برای سایر بخش. حالا من چطور به نرم افزار سپ بگم طی این ترکیب بار بیا این بار ها رو فرضا به این دهانه های مجاور ستون حذف شده اختصاص بده و به اون دهانه ها یک بار دیگه بده؟؟؟ اگر کسی در این زمینه من رو راهنمایی کنه ممنون میشم
عکس کاربر
3پاسخ
صحت سنجی ظرفیت باربری شمع با Plaxis
برای صحت سنجی در مورد گذر زمان بر ظرفیت باربری شمع کوبشی در نرم افزار پلکسیس اگر امکان دارد توضیح فرمایید
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  21 اسفند 1399
  موسسه آموزش عالی مهر اروند
  5 خرداد 1400
  موسسه آموزش عالی وحدت
  31 تير 1400
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808