مقاله تحلیلی: پنج دلیل استخدام مهندس عمران برای یک پروژه مسکونی

مقاله تحلیلی: پنج دلیل استخدام مهندس عمران برای یک پروژه مسکونی

 مقدمه

بعد از سقوط بازار مسکن، مالکان مسکن و سرمایه‌داران امروزی در تلاش برای ذخیره پول و افزایش ارزش مسکن‌ها و دارایی‌های خود می‌باشند. بسیاری از صاحب‌خانه‌ها مسائل را خود برعهده ‌گرفته‌اند و در حال ساخت پروژه‌های گوناگون مسکونی هستند که می‌توانند به افزایش ارزش مسکن‌ها و دارایی‌های آن‌ها کمک کنند. معمولاً مالکان درک نمی‌کنند که چرا باید یک مهندس عمران استخدام کنند تا در پروژه‌های مسکونی به آن‌ها کمک کرده و پروژه را بازرسی کند.

درصورتی‌که شما یک صاحب‌خانه باشید، ممکن است لازم باشد یک مهندس عمران را برای پروژه‌های افزایش واحد مسکونی یا حتی بهسازی مسکن استخدام کنید. اکثر صاحبان خانه درک نمی‌کنند که باید یک مهندس عمران برای پروژه‌های مسکونی خود استخدام کنند تا دچار شرایطی نشوند که نتوانند به‌صورت کارآمدی از پس آن شرایط برآیند. در اینجا به تعدادی پروژه مسکونی متعارف اشاره می‌کنیم که نیاز به مشارکت و تخصص یک مهندس عمران حرفه‌ای، شایسته و باتجربه دارند.

 ۱. ساخت یا نوسازی یک پل در ملک شما

درصورتی‌که در ملک شما یا اطراف آن آب وجود داشته باشد، ممکن است برای دسترسی وسیله نقلیه ساخت یک پل یا حداقل بهسازی یک پل موجود ضروری باشد؛ اما این پروژه نیاز به علم و تخصص یک مهندس عمران باتجربه دارد.

یک مهندس عمران می‌تواند در طراحی نقشه‌های ساخت و نقشه‌برداری زمین کمک کند و اطمینان دهد که پروژه به نحو مناسب و ایمن اجرا می‌شود. وجود مهندسان عمران زمانی که ساخت یک پروژه در داخل یا اطراف جریان آب باشد ضروری است.

۲. برنامه‌ریزی برای سایت مسکونی

درصورتی‌که بخواهید یک خانه یا سازه‌ای دیگر را بر روی ملک خود بسازید، لازم است از توصیه‌های یک نقشه‌بردار و مهندس عمران بهره‌مند شوید. صاحب‌خانه‌ها یا مالکان باید یک مهندس عمران استخدام کنند تا به آن‌ها در طراحی کمک کند. نقشه‌برداران زمین، پیمایش شرایط موجود و مهندسان عمران طراحی سایت را انجام می‌دهند و اطمینان می‌دهند که تمامی مجوزهای ساخت قبل از اینکه بتوان ساخت را آغاز کرد، کسب‌ شده‌اند.

 ۳. فاضلاب

شکی نیست که در بسیاری از مناطق قوانین و مقرراتی برای اجرای خطوط فاضلاب وجود دارد.

یکی از مسئولیت‌های اصلی یک مهندس عمران این است که اطمینان دهد که آب آشامیدنی پاکیزه در اختیار مردم قرار می‌گیرد. هر عملیاتی در اطراف خطوط فاضلاب باید با مجوز و تحت سرپرستی یک متخصص ذی‌صلاح باشد چراکه هر نوع عملیاتی می‌تواند باعث آلودگی آب شده و حتی بر کیفیت آب آشامیدنی تأثیر گذارد که درنهایت می‌تواند باعث بیماری و مریضی شود.

برخی از انواع پروژه‌های مسکونی که شامل مخزن فاضلاب یا سیستم فاضلاب هستند شامل ساخت زهکش و زیرساخت‌ها مانند استخرها می‌باشند. معمولاً این نوع پروژه‌ها درصورتی‌که توسط یک مهندس عمران به نحو مناسبی کنترل نشود، می‌تواند اثرات جدی داشته باشد.

 ۴. ساخت عرشه‌ها یا دیگر زیرساخت‌ها نزدیک آب

صاحبان مسکن یا املاکی که شانس داشتن جریان آب کنار ملک خود دارند، ممکن است بخواهند برای لذت از شنا، قایق‌رانی، یا ماهیگیری یک عرشه بسازند.

اکثر صاحبان خانه و ملک نمی‌دانند که ساخت یک عرشه نیاز به تخصص حرفه‌ای یک مهندس عمران دارد. یکی دیگر از مسئولیت‌های اصلی یک مهندس عمران محافظت از آب و دیگر زمین‌های مرطوب است. اکثر مناطق در رابطه با ساخت زیرساخت‌ها در نزدیک آب و بر روی زمین‌های مرطوب دارای قوانین خاصی هستند. یک مهندس عمران هر زیرساخت در زمین مرطوب یا در مجاورت آب را مطابق با آیین‌نامه‌های ساختمانی و قوانین محلی طراحی می‌کند.

۵. بررسی زمین باهدف خرید یا ساخت

قبل از خرید یا حتی شروع ساخت، جستجوی زمین، مرزها و نیز ناحیه توپوگرافی کلی و نواحی ترازهای سیلابی آن ناحیه مفید خواهد بود.

علاوه بر این، قبل از خرید قسمتی از زمین یا حتی ساخت بر روی آن، مالک باید آگاه باشد که ملک او در کجا قرار دارد تا به حریم ملک دیگری وارد نشود.

همگی ما می‌دانیم که سیل می‌تواند آسیب شدیدی به خانه یا سازه ایجاد کند، لذا بسیار مهم است که ترازهای سیلابی شناخته شوند تا از ساخت یک سازه یا مسکن درجایی که سیلاب می‌تواند مشکل‌زا باشد، جلوگیری شود. به‌منظور جلوگیری از هر مشکل پیش‌بینی‌نشده‌ای لازم است یک شرکت مهندسی عمران را برای ارزیابی تخصصی استخدام کنید.

نتیجه‌گیری

روی‌هم‌رفته، بااینکه صاحبان ملک ممکن است استخدام یک مهندس عمران در پروژه‌های مسکونی را عملی غیرضروری یا حتی بی‌فایده بدانند اما مهندسان عمران می‌توانند کمک کنند تا اطمینان حاصل شود که پروژه‌ها به‌صورت کارآمد انجام‌شده، تمامی قوانین و آیین‌نامه‌های ساختمان رعایت می‌شود و محیط ایمنی برای مالکان و ساکنان فراهم می‌شود.

 

منبع 

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

دریافت فایل مقاله:5-reasons-to-hire-a-civil-engineer.pdf

درباره نویسنده
عکس‌های ali barzgar

علی برزگر

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد گرایش زلزله دانشگاه صنعتی امیرکبیر.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
سابقه کار کارشناسی رسمی دادگستری
سلام من میخواهم امسال کارشناس رسمی دادگستری شرکت کنم ولی متاسفانه سابقه کار چیزی ندارم من چکار کنم ازتون خواهش میکنم منو راهنمایی کنید .
عکس کاربر
0پاسخ
نحوه رسم پروفیل عرضی دامنه مقطع زمین
باسلام آیا کسی در زمینه رسم مقطع زمین شناسی دامنه با استفاده از توپوگرافی حاصل از گوگل ارث و گلوبال مپر در اتوکد(اتوکد نه اتوکد civil3D) به صورت دستی آشنایی یا تجربه دارد ممنون میشوم پیام دهید.
عکس کاربر
1پاسخ
درخواست آموزش دروس عمرانی و پروژه
سلام.ذاکری هستم دانشجوی عمران سازه در مقطع کارشناسی ارشد در المان.برای دروس تخصصی خودم احتیاج به یک مدرس دارم و همچنین برای انجام پروزه های درسی نیاز به کسی دارم که بتونه با برنامه اینفو کد کاربکنه.نرم افزار طراحی المانی هست .ممنون میشم در صورت تمایل به همکاری پیام بدید. مرسی
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  21 اسفند 1399
  موسسه آموزش عالی مهر اروند
  5 خرداد 1400
  موسسه آموزش عالی وحدت
  31 تير 1400
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808