مقاله تحلیلی: هر آنچه باید در مورد خانه‌های مدولار بدانید

مقاله تحلیلی: هر آنچه باید در مورد خانه‌های مدولار بدانید

 هر روز به میزان محبوبیت خانه‌های مدولار افزوده می‌شود

با توجه به‌سرعت بالای تغییر بازار مسکن و ظهور تکنولوژی‌های جدید مثل پرینترهای سه‌بعدی، انتظار می‌رود تعریف مالکان از خانه به‌زودی و در آینده تغییر کند. این در حالی است که سازندگان هم در تلاش هستند به‌سرعت رویکرد خود را در ساخت مسکن تغییر دهند. یکی دیگر از تکنولوژی‌های جدید که باعث تحول بازار مسکن شده، مدولار سازی است.

خانه مدولار چیست؟

اشتباه نکنید خانه مدولار یک خانه قابل جابجایی یا یک وسیله تفریحی نیست. به‌طور خلاصه خانه مدولار متشکل از مدول های متعددی است که عمدتاً در خارج از محل ساخت‌وساز ساخته می‌شوند و سپس به محل مورد نظر منتقل خواهند شد.

بااین‌حال خانه‌های مدولار، سازه‌های پیش‌ساخته نیستند. سازه‌های پیش‌ساخته در فونداسیون یا موقعیت خاصی به‌طور دائمی قرار نمی‌گیرند. در مقابل وقتی یک خانه مدولار روی فونداسیون قرار گرفت دیگر نمی‌توان آن را حرکت داد.

با این سرعت تغییر بازار مسکن هیچ بعدی نیست که در آینده یک خانه مدولار داشته باشید. در این مقاله به همه آنچه باید درباره خانه‌های مدولار بدانید اشاره خواهیم کرد.

خانه‌های مدولار چه تفاوتی با خانه‌های پیش‌ساخته دارند؟

عبارت پیش‌ساخته به این اشاره دارد که بخش‌های مختلف یک ساختمان در محلی خارج از کارگاه ساخت‌وساز تولید می‌شوند. در اغلب موارد می‌توان خانه‌های مدولار را پیش‌ساخته دانست چراکه بیشتر قسمت‌های آن خارج از کارگاه ساخته می‌شوند.

خانه‌های مدولار چگونه ساخته می‌شوند؟

در اغلب شرکت‌های ساخت خانه‌های مدولار، دپارتمان‌هایی وجود دارند که از طراحی کامپیوتری برای طراحی این خانه‌ها استفاده می‌کنند. خانه‌های مدولار در کارخانه و طبق طرح‌های اولیه ساخته می‌شوند. سازندگان و مشتریان می‌توانند خانه خود را در روش ساخت مدولار، به‌سرعت سفارش سازی کنند. پس از تکمیل مدول ها، آن‌ها به محل ساخت انتقال داده می‌شوند. پس از آن سازنده این مدول ها را با هدف ساخت خانه طراحی شده، اسمبل می‌کند.

با توجه به اینکه ساخت مدولار سریع، مقرون‌به‌صرفه و کارآمد است، این روش به‌سرعت در حال تغییر روند ساخت‌وساز در جهان است. از روش ساخت مدولار می‌توان برای ساختمان‌های تجاری و همچنین ساختمان‌های اداری هم استفاده کرد.

آیا می‌توان برای خانه‌های مدولار زیرزمین در نظر گرفت؟

باور گنید یا نه بله چنین امکانی هست. در نظر گرفتن زیرزمین برای خانه‌های مدولار امری بسیار معمول است. از این زیرزمین‌ها می‌توان استفاده‌های مختلفی کرد به‌طور مثال به‌عنوان پناهگاه در شرایط طوفانی و گردبادها. در ساخت خانه‌های مدولار باید مثل ساخت خانه‌های معمولی از یک سری ضوابط و آیین‌نامه‌های ساختمانی پیروی کرد. نکته جالب ‌توجه این است که این خانه‌های می‌توانند در برابر بادهایی با سرعت ۲۷۸ کیلومتر بر ساعت هم مقاومت کنند.

برخی از خانه‌های مدولار در زیرزمین‌های موجود ساخته می‌شوند. فرقی نمی‌کند که هدف شما یک اتاق بازی است یا یک پناهگاه در هر صورت ساخت‌وساز مدولار زیرزمینی امکان‌پذیر است.

خانه‌های مدولار را به‌سرعت می‌توان اجرا کرد

یکی از اولین نکاتی که باید در مورد خانه‌های مدولار مطرح کرد این است که با چه سرعتی می‌توان این خانه‌ها را ساخت. ساخت خانه‌های مدولار در مقایسه با روش‌های دیگر ساخت، حدود %۵۰ سریع‌تر انجام می‌شود.

ساخت خانه به روش‌های سنتی و معمول ممکن است بیش از یک سال طول بکشد. این در حالی است که یک خانه مدولار را می‌توان در عرض چند هفته به پایان رساند. از دلایل سرعت بالای ساخت خانه‌های مدولار می‌توان به این موضوع اشاره کرد که نگرانی در خصوص شرایط آب و هوایی غیرقابل‌پیش‌بینی که موجب کند شدن روند ساخت می‌شوند، حذف می‌گردد.

ساخت‌وساز در خارج از محل ساخت، ۸۰ درصد فعالیت‌های درون کارگاهی را حذف می‌کند،‌ اختلال در منطقه را به حداقل می‌رساند و امکان ادامه فرآیند ساخت را حتی در شرایط آب و هوایی نامطلوب فراهم می‌کند.

صرف‌نظر از صرفه اقتصادی قابل‌توجه، سفارشی‌سازی این خانه‌ها یکی دیگر از جذابیت‌های داشتن یک خانه مدولار است.

در اغلب موارد خانه‌های مدولار محدودیت‌های کمی در طراحی دارند. به‌طوری‌که به سازنده و مشتری این امکان را می‌دهند که خانه رؤیایی خود را داشته باشند.

خواه خانه‌ای بزرگ بخواهید یا یک خانه کوچک و دنج، خانه‌های مدولار گزینه مناسب برای نیازهای شما و خانواده شما هستند.

خانه‌های مدولار دوستدار محیط‌زیست هستند

با توجه به اینکه ساخت مدولار فرآیند ساخت خانه را ساده می‌کند، می‌توان اطمینان حاصل کرد که موارد مورد استفاده در خانه ازنظر محیط‌زیست ایمن و پایدار هستند. با توجه به اینکه بخشی از فرآیند ساخت خانه‌های مدولار در خارج از محل مورد نظر انجام می‌شود، می‌توان ضایعات ساخت را مدیریت کرد.

با توجه به شیوه طراحی و ساخت خانه‌های مدولار، تولیدکننده می‌تواند مواد خود را از منابع پایدار و سازگار با محیط‌زیست تهیه کند. خانه‌های مدولار را می‌توان به‌گونه‌ای طراحی کرد که تأثیرات زیست‌محیطی را به حداقل برسانند.

خانه‌های مدولار انعطاف‌پذیر هستند

روش ساخت مدولار این امکان را به خریداران می‌دهد که قسمت‌هایی را به آن اضافه یا از آن حذف کنند. برخی از شرکت‌های سازنده در جهان در ساخت خانه‌های مدولار چند منظور تخصص دارند.

روش ساخت مدولار فقط محدود به ساخت فضاهای مسکونی نیست و می‌توان از آن در ساخت فضاهای آموزشی، اداری و غیره استفاده کرد.

ساخت خانه‌های مدولار چقدر هزینه در بردارد؟

تأمین مالی ساخت خانه‌های مدولار به‌مراتب راحت‌تر از تأمین بودجه ساخت خانه‌های معمول است. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، خانه‌های مدولار علاوه بر مقرون‌به‌صرفه بودن روند ساخت سریعی دارند و می‌توان بخش زیادی از فرآیند را در خارج از محل ساخت انجام داد. به‌طور متوسط هزینه ساخت یک خانه مدولار %۱۵ کمتر از خانه‌هایی معمول و با سایز مشابه است.

بخش‌هایی مانند برق‌کاری، لوله‌کشی و داکت گذاری معمولاً در قیمت‌گذاری اولیه لحاظ نمی‌شوند؛ بنابراین لازم است که زمانی را برای در نظر گفتن این هزینه‌ها به نحو مناسب صرف کنید.

ازآنجاکه بسیاری از افراد خانه‌های مدولار را سرمایه‌گذاری خوبی می‌دانند و محبوبیت آن‌ها هم روز به بروز در حال افزایش است، احتمال اینکه ارزش این خانه ها به مقدار زیادی رشد کند وجود دارد.

منبع 

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های baharehbl328

بهاره بهرامی

فارغ التحصیل مهندسی مدیریت پروژه. علاقه مند به زبان انگلیسی و ترجمه به خصوص به متون تخصصی عمران و معماری. سرپرست تیم مترجمین 808 و پشتیبان محتوای سایت.
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  21 اسفند 1399
  موسسه آموزش عالی مهر اروند
  5 خرداد 1400
  موسسه آموزش عالی وحدت
  31 تير 1400
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808