مقاله تحلیلی: دلایل نیاز به مدل‌سازی اطلاعات ساختمان

مقاله تحلیلی: دلایل نیاز به مدل‌سازی اطلاعات ساختمان

BIM (مدل‌سازی اطلاعات ساختمان) یک روش کار دیجیتالی در صنعت ساخت‌وساز است. BIM موجب می‌شود تا افراد، فرآیندها و ابزارها باهم و به‌صورت مؤثر در تمام طول عمر یک ساختمان، فعالیت کنند؛ بنابراین، یک پروژه ساختمانی از شفافیت و کیفیت بیشتری برخوردار است و همچنین هزینه­ها و زمان­بندی­هایِ قابل‌اطمینانی خواهد داشت. با مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، ساختمان­ها باکیفیت بالاتری طراحی، ساخته و مدیریت می­شوند که البته این با صرف هزینه و زمان‌بندی معقول همراه است. BIM بازده را افزایش داده و از منابع و محیط‌زیست محافظت می­نماید؛ که نتیجه آن برای سرمایه‌گذاران، مشتریان و کاربران ساختمان­، ساخت‌وساز و مدیریت بادوام و حفظ ارزش ساختمان است.

مدل‌سازی اطلاعات ساختمان چیست؟

BIM (مدل‌سازی اطلاعات ساختمان) یک روش کار دیجیتالی در صنعت ساخت‌وساز است. BIM موجب می‌شود تا افراد، فرآیندها و ابزارها باهم و به‌صورت مؤثر در تمام طول عمر یک ساختمان، فعالیت کنند؛ بنابراین، یک پروژه ساختمانی از شفافیت و کیفیت بیشتری برخوردار است و همچنین هزینه­ها و زمان­بندی­های قابل‌اطمینانی خواهد داشت.

پروژه­ های ساخت‌وساز روزبه‌روز در حال پیچیده­تر شدن هستند و بنابراین نیاز به طراحان حرفه­ای، کنترل‌کننده‌های پروژه، سرمایه­ گذاران و ... خواهند داشت؛ به‌عبارت‌دیگر، این پدیده ناشی از توسعه سریع تکنولوژی و تقاضای بیشتر است.

بر این اساس، طراحی شهری و طراحی زیرساخت­ها با چالش­های مربوط به خود مواجه هستند. در شهرهای بزرگ که فضای زندگی کم و ترافیک رو به افزایش است، محافظت از محیط‌زیست بسیار اهمیت دارد. این پیچیدگی باعث شده که فرآیندها و طراحی­ها در صنعت ساختمان‌سازی بسیار خاص شوند.

با مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، ارتباطات و همکاری‌ها در پروژه به‌صورت شفاف صورت می­پذیرد. مدل‌سازی اطلاعات ساختمان به کمک یک مدل ساخت‌وساز دیجیتالی، این امکان را فراهم می­سازد تا در عمل نشان­دهنده تمام فرآیندها در چرخه عمر ساختمان باشد.

از آغاز، تمام تصمیمات می­توانند با شبیه‌سازی‌ها و فرآیندهای مربوطه بهینه شوند.

 • با کمک مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، مهلت تحویل، هزینه­ها و کیفیت قابل‌مشاهده است- به‌ویژه هنگامی‌که پروژه­ها توسط تیم بزرگ یا در مکان­های خاص اجرا می­شوند.
 • با مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، حتی اگر با شرایط دشواری مواجه شویم، زمان­ ساخت‌وساز ثابت باقی می­ماند.
 • مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، فرآیند کنترل را در تمام عمر ساختمان ساده می­کند.

مدل‌سازی اطلاعات ساختمان چگونه عمل می­کند؟

مدل‌سازی اطلاعات ساختمان از طریق مدل هماهنگ BIM، افراد، فرآیندها و ابزار را به هم مرتبط می­کند و منجر به نظم متقابل در طراحی، ساخت و مدیریت ساختمان می­شود. درک مدل‌سازی اطلاعات ساختمان و فرآیندهای تعریف‌شده، اساس این فرآیند یکپارچه را شکل می‌دهد. با نرم‌افزار مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، تمام اطلاعات مرتبط با ساختمان ایجادشده و به‌درستی مدیریت می‌شوند. نتیجه این مدل‌سازی شفافیت، کیفیت، هزینه­ها و تاریخ­های تحویل منطقی است.

کیفیت بالاتر به کمک مدل هماهنگی BIM

یک پروژه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان بر اساس مدل هماهنگی BIM (مدل ساخت‌وساز یکپارچه) عمل می­کند که هماهنگی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان از طریق ادغام زیرمجموعه­ها ایجاد می­شود؛ بنابراین، یک مدل هماهنگی BIM برای همه سطوح شامل تمام اطلاعات مربوط به ابعاد و موقعیت­ اجزا، همچنین ویژگی­های ذاتی به‌عنوان‌مثال عایق حرارت و صدا است. بدون این­ موارد، مدل­های منفرد هر رشته و مدل هماهنگی BIM تنها شامل اجزاء نامشخص مانند خطوط، محیط­ها و حجم­ها است. هنگامی‌که مشخصات افزوده می­شوند، یک جزء نامشخص تبدیل به یک مؤلفه می­شود. به‌عنوان‌مثال، هنگامی‌که مشخصات فیزیکی ساختمان، هزینه­ها، مصالح، مراحل حفاظت در مقابل آتش مشخص‌شده باشند، یک حجم ساده تبدیل به یک دیوار می­شود.

مدل هماهنگی BIM برای هر شخص درگیر در پروژه قابل‌دسترسی است و به‌منظور تبادل اطلاعات مورداستفاده قرار می­گیرد و هماهنگ‌کننده مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، آن را کنترل می­نماید. متخصصان در رشته­های مختلف، مدل­های خود را کنترل می­کنند. مدل هماهنگی BIM نسبت به مدل خاص هر رشته چندین مزایا در اختیار متخصصان قرار می‌دهد؛ به‌عبارت‌دیگر، شبیه­سازی­های مجازی در مدل هماهنگی BIM قابل‌اجرا است. به‌عنوان‌مثال، بررسی تصادم یا تناقضات می­تواند منجر به حذف ناسازگاری­ها قبل از مرحله ساخت‌وساز شود. به‌هرحال شبیه‌سازی می­تواند سیستم­های فنی را قادر ­سازد تا اندازه‌گیری دقیق­تری داشته باشند؛ به‌عبارت‌دیگر، کار با یک مدل هماهنگی BIM، ارتباط بین تمام عوامل پروژه را ساده­تر می­نماید، زیرا تمام اطلاعات ساخت‌وساز در آن گرد هم آمده‌اند.

مزیت مدل هماهنگی BIM نسبت به مدل­های منفرد هر رشته، افزایش کیفیت است که به‌ویژه برای برنامه‌ریزی و طراحی ساختمان­های پیچیده با جنبه‌های فنی چالش‌برانگیز که نیاز به برنامه­ریزی دارند، مناسب است. مزیت دیگر این است که به کمک مشخصات تخصیص داده‌شده، می‌توان ساختمان را با تمام جزئیاتش در هرزمانی شبیه‌سازی کرد. درنتیجه، به‌عنوان‌مثال شبیه‌سازی گرمایی را می­توان در مرحله اولیه انجام داد و مصرف انرژی در ساختمان را بهینه کرد.

نقش اعضای تیم پروژه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان

در مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، اشخاص، فرآیندها و ابزارها برای یک هدف در تمام طول عمر ساختمان باهم همکاری می­کنند. تمام این اطلاعات در یک مکان جمع­آوری می­شوند. یک کنترل‌کننده مدل اطلاعات ساختمان، اطلاعات پروژه را کنترل و هماهنگ می­کند. او مدل هماهنگی BIM را تهیه، کنترل و مدیریت می­کند و مدل­های منفرد را باهم هماهنگ می­نماید. هماهنگ­کننده مدل اطلاعات ساختمان به‌عنوان یک نقطه مرکزی ارتباطی، بر زمان­بندی­ها و هزینه­ها نظارت می­کند و اطمینان حاصل می­کند که تمام اعضای گروه پروژه، با راهبردها و استانداردها موافق هستند. هر شرکتی باید اعضای گروه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان خود را گرد هم آورده و اطمینان حاصل نماید که تمام اعضای گروه با روش کار مدل‌سازی اطلاعات ساختمان آشنا هستند. مدیران پروژه در رشته‌های مختلف رابط بین اعضای گروه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان و هماهنگ­کننده مدل هستند. آن‌ها اطمینان حاصل می­کنند که اعضای گروه آن‌ها اطلاعات را در اختیار داشته و این اطلاعات را پردازش می­نمایند. آن‌ها همچنین به هماهنگ‌کننده مدل درباره­ آخرین تغییرات و تاریخ­ها اطلاعات لازم را می­دهند.

افزایش ارزش به کمک امکانات جدید برای مدیریت پروژه ساختمان

دیجیتال‌سازی با مدل‌سازی اطلاعات ساختمان دست در دست هم می­دهند و امکانات جدیدی را برای مدیریت پروژه ایجاد می­کنند: درنتیجه شبیه‌سازی فرآیند و ساخت‌وساز در تمام عمر ساختمان ممکن می­شود و می‌توان تصمیم‌گیری‌ها را در مراحل اولیه پروژه انجام داد. این کار بازده را افزایش داده، از منابع و محیط‌زیست حفاظت می­کند و ارزش ساختمان را افزایش داده و آن را حفظ می‌کند. برای اینکه تصمیم‌ها زودتر اتخاذ شوند، اشخاص و سیستم­ها باید از ابتدا در فرآیند درگیر باشند، همچنین باید به‌صورت کلی در طی برنامه‌ریزی پروژه ساختارها و فرآیندهای شرکت در نظر گرفته شوند و در تعاریف فرآیند به کار روند.

 • با مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، تمام اطلاعات در مورد یک ساختمان در یک پایگاه مدیریت می­شوند و درنتیجه، در تمام مراحل ارزیابی و انطباق­ از مدل هماهنگی BIM نشات می­گیرد.
 • با مدل هماهنگی BIM، تضادها در مراحل اولیه شناسایی می­شوند.
 • مدل‌سازی اطلاعات ساختمان امکان شبیه‌سازی در تمام طول عمر آن را فراهم می­کند. این موضوع باعث افزایش بازده، حفظ منابع و محیط‌زیست می­شود و همچنین ارزش ساختمان را افزایش داده و آن را حفظ می­نماید.

کسب موفقیت با ابزار مناسب

نرم‌افزار قادر به مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، ابزار BIM نامیده می­شود. عوامل متعددی در تصمیم‌گیری تأثیرگذار هستند؛ به‌عبارت‌دیگر، تجارب و آگاهی نیروی کار حائز اهمیت است. از سوی دیگر، تجهیزات فنی شرکت (سخت‌افزار و نرم‌افزار) و افراد دخیل در برنامه‌ریزی، باید در استراتژی هماهنگ BIM در نظر گرفته شوند.

اگر استراتژی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان فقط شامل استفاده از روش مدل‌سازی اطلاعات ساختمان تنها در شرکت یا رشته خاصی باشد، تقاضاهای مختلفی در نرم‌افزار مدل‌سازی اطلاعات ساختمان نسبت به حالتی که اطلاعات با دیگر اعضای درگیر در پروژه ساخت‌وساز مبادله می­شود، ایجاد می‌گردد. استفاده صرف در شرکت یا رشته خاص به‌عنوان «مدل‌سازی کوچک اطلاعات ساختمان» شناخته می­شود. ارزش‌افزوده در اینجا شامل توانایی دسترسی و استفاده از همه اطلاعات از قبیل کمیت­های زمان‌بندی­ و صورت‌حساب‌های مصالح همراه با قیمت­ها و اطلاعات تولید خاص در هر زمان است.

راه دیگر استفاده از روش مدل‌سازی اطلاعات ساختمان هماهنگی بین چند رشته و تخصص در طول کل عمر ساختمان است که همچنین به‌عنوان «مدل‌سازی بزرگ اطلاعات ساختمان» شناخته می­شود. در این روش، نرم‌افزار قدرتمند مدل‌سازی اطلاعات ساختمان باید امکان تبادل پیوسته و بی‌نقص اطلاعات بین تمام طرفین درگیر را فراهم نماید.

چرا مدل‌سازی اطلاعات ساختمان؟

انتخاب ساختمان اولیه و شبیه‌سازی فرآیند با مدل‌سازی اطلاعات ساختمان یک شفافیت جامع ایجاد می­کند. برنامه‌ریزی، ساخت‌وساز و عملکرد با یکدیگر هماهنگ می‌شوند. نتیجه کیفیت بالا است که باعث ایجاد هزینه­های منطقی و به حداقل رساندن اشتباهات برنامه­ریزی می­شود.

تضمین یک مزیت رقابتی با مدل‌سازی اطلاعات ساختمان

هم­اکنون در برخی کشورها روش مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، به‌عنوان استانداردی برای پردازش پروژه مورداستفاده قرار می­گیرد. در حال حاضر شرکت­هایی که از روش مدل‌سازی اطلاعات ساختمان استفاده می­کنند، یک مزیت رقابتی در سطح بین‌المللی دارند و به‌خوبی برای آینده آماده شده‌اند.

افزایش قابلیت اعتماد برنامه‌ریزی با مدل‌سازی اطلاعات ساختمان

هنگامی‌که در تلاش هستیم تا از مدیریت مناسب پروژه به‌واسطه گسترش تسهیلات مدیریتی اطمینان حاصل کنیم، باید توجه داشته باشیم که ارتباط ساده و جریان اطلاعات دائمی و انتقال آگاهی به‌اندازه شفافیت حائز اهمیت هستند. این کار در صورتی امکان‌پذیر می­شود که تمام اعضا به اطلاعات فعلی در هر مکان و هرزمانی دسترسی داشته باشند. تنها ارتباط بین طراحان حرفه­ای در اینجا مهم نیست، بلکه ارتباط بین مشتریان ساختمان و تصمیم‌گیرندگان نیز به همین اندازه حائز اهمیت است. تصمیمات سریع اغلب نیاز به برنامه­ریزی و فرآیند ساخت‌وساز دارند. مدل هماهنگ BIM تمام اطلاعات موردنیاز برای این تصمیمات را فراهم می­نماید.

ارتباط بهتر با مدل‌سازی اطلاعات ساختمان

مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، ارتباط را برای همه اعضا در تمام فرآیند برنامه‌ریزی ساده می­نماید. برنامه‌ریزی و فرآیند ساخت‌وساز را می­توان به‌صورت واقع­گرایانه بر مبنای مدل هماهنگ BIM انجام داد. درنتیجه، مشتری ساختمان درک بهتری از ایده طراحی داشته و اثرات این تغییرات را ساده­تر درک می­نماید. به‌عنوان‌مثال اینکه هزینه­ها چه تأثیری خواهند داشت.

ارتباط شفاف به‌ویژه در پروژه­های بزرگ عمومی حائز اهمیت است. نرم‌افزار ساخت‌وساز باید از مراحل اولیه، شهروندان را در جریان کار قرار دهد؛ و این کار باید به‌صورت صریح و پیوسته باشد؛ که شامل اطلاعات عمومی کار در مورد هزینه ­ها، زمان‌بندی‌ها، تغییرات پروژه و ریسک­ها در بازه­های منظم است. با مدل هماهنگ BIM، این اطلاعات در هرزمانی در دسترس است.

تبدیل‌شدن به یک کارفرمای موردتوجه با مدل‌سازی اطلاعات ساختمان

استفاده از روش مدل‌سازی اطلاعات ساختمان علاوه بر اینکه موقعیت شرکت شما را به‌عنوان یک کارفرمای جذاب تثبیت می­نماید، یک مزیت نیز محسوب می­شود. این به‌ویژه هنگامی صحیح است که سازمان­های بزرگ تحت تأثیر کمبود نیروی کار بامهارت قرار بگیرند، زیرا نیاز به کارکنان بیشتری دارند.

 با استفاده از روش مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، یک شرکت نشان می­دهد که به‌سوی دیجیتالی شدن گام برداشته و قادر است به واکنش نشان دادن در برابر الزامات جدید است.

 • مدل‌سازی اطلاعات ساختمان هم­اکنون مرجع و استاندارد اجرای پروژه­ها در چند کشور است. شرکت­هایی که هم‌اکنون از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان استفاده می­کنند، در سطح بین‌المللی رقابت نموده و برای آینده آماده می­شوند.
 • مدل‌سازی اطلاعات ساختمان انتقال ساده اطلاعات و آگاهی را تضمین می­نماید.

پیاده‌سازی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان در شرکت

برای بهره ­گیری از مزایای روش مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، باید مطابق با استانداردها و فرآیندهای آن عمل نمایید. این نه‌تنها برای اشخاص مرتبط با پروژه بلکه برای تمام کارکنان شرکت و مدیریت اجرایی نیز صادق است.

پیاده‌سازی از مدیریت آغاز می‌شود

بسته به سازمان‌دهی دفتر شما، کارکنان باید با تجهیزات جدید آشنا شوند. اگر سابقاً تنها روش کار دوبعدی در شرکت مورداستفاده قرار می­گرفت، نیاز است تا کارکنان آگاهی خود را افزایش دهند تا بتوانند روش مدل‌سازی اطلاعات ساختمان را درک نمایند و برای این روش کاری جدید آماده شوند. در برخی موارد، ممکن است استانداردهای قبلی به‌کاررفته موردبررسی مجدد قرار بگیرد و نیاز باشد که کارکنان آموزش ببینند. در تصمیم‌گیری مدیریت باید کارکنان را در جریان کار قرار دهد و یک تجزیه تحلیل پیوسته از موقعیت فعلی ارائه نماید. روش کار قدیمی موجود به لحاظ نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و ریسک­های قبلی باید موردبررسی قرار بگیرند. این کار باهدف تعیین اینکه چه فرآیندهایی باید به‌منظور مدل‌سازی اطلاعات ساختمان تسهیل شوند، انجام می‌گیرد.

یک وظیفه مهم دیگر مدیریت، طراحی یک استراتژی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان است. این استراتژی باید به‌وضوح هدف از پیاده‌سازی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان در شرکت را تعریف و مشخص نماید کدام فرآیندها و استانداردها باید رعایت شوند. به‌عنوان‌مثال، یک هدف می­تواند افزایش بازده در برنامه­ریزی با کمک بهبود جریان کاری، یا بهبود عملکرد نظارتی به‌وسیله کنترل هزینه باشد. مدیریت قبل از شروع پروژه، اهداف واقع‌گرایانه را به‌طور موقت تعریف می­کند. اهداف موقت به پروژه و همچنین دانش گروه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، یک هدف موقت می­تواند توسعه استانداردهای جدید یا برنامه‌ریزی ­تجاری بر طبق مدل‌سازی اطلاعات ساختمان باشد.

علاوه بر اهداف، استراتژی باید اولین تصمیمات شرکت را تعریف نماید که در مدل‌سازی اطلاعات ساختمان مورداستفاده قرار می­گیرد. در شرکت­هایی با چندین نمایندگی، توصیه می­شود که ابتدا با یک نمایندگی آغاز کنید و سپس بقیه شعبه­ها را از فرآیند و اطلاعات به‌دست‌آمده از طریق ارتباطات منظم مطلع سازید. راه دیگر این است که می­توانید این کار را با اجرا در یک بخش آغاز کنید. این تصمیم به ساختار شرکت بستگی دارد.

گام‌های کوچک به‌منظور استفاده از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان

یک بخش از تعریف استراتژی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، بخش تئوری است و سپس نیاز است که استراتژی در عمل اجرا شود.

 برای این کار، مدیریت ابتدا باید یک گروه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان منصوب نماید. به‌طورمعمول، گروه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان شامل متخصصان CAD و همچنین کارکنانی است که با مدیریت پروژه آشنا هستند به‌عنوان‌مثال، مدیران پروژه. مدیریت به کمک این گروه، یک پروژه آزمایشی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان تعریف می­کند. انتخاب یک پروژه آزمایشی و پردازش آن به استراتژی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان مربوط می­شود.

در تعریف پروژه سطح جزئیات برای ایجاد مدل ساختمانی مشخص‌شده است. در مرحله اولیه، نیازی نیست که مدل دربردارنده همه جزئیات باشد. به‌عنوان‌مثال، در مراحل اولیه برنامه‌ریزی، ممکن است یک مدل برای بررسی نیازمندی­های مشتریان ساختمانی مورداستفاده قرار ­گیرد. این کار به‌ویژه برای ساختمان­های پیچیده مفید است. به‌عنوان‌مثال، در مرحله طراحی، یک مدل با دقت کمتر می­تواند مورداستفاده قرار بگیرد تا ارتباط بین هزینه­های یک ساختمان تکمیل‌نشده و بودجه موجود بررسی شود.

بنابراین میزان شکل­گیری و نمایش جزئیات، به مرحله برنامه‌ریزی بستگی دارد و ممکن است متغیر باشد. سطح‌بندی جزئیات به این منظور انجام می‌شود که درک فرآیند برای کاربران مدل‌سازی اطلاعات ساختمان ساده شود.

بهره‌گیری از انعطاف‌پذیری در طراحی برای ایجاد تغییرات

در طی پروژه آزمایشی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، گروه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان بخش‌هایی را بررسی می­کند که تا رسیدن به یک جریان کاری بهینه، هنوز نیاز به پیشرفت دارند. گروه به مدیریت گزارش نموده و ملاحظات آن را مشخص می­نماید. مدیریت اطمینان حاصل می­کند که ملاحظات در نظر گرفته‌شده و اجرا می­شوند.

نتیجه‌گیری

روش­های کار دیجیتالی در بخش ساختمان­سازی به یک استاندارد تبدیل شده­اند اما باید بر سرعت کار این روش­ها با افزایش پیچیدگی بسیاری از پروژه­های ساختمانی، افزوده شود. روش کار مدل‌سازی اطلاعات ساختمان ارزش‌افزوده ایجاد می­کند زیرا برنامه­ریزان به‌صورت سیستماتیک در کل طول عمر ساختمان باهم در تعامل بوده و از فرآیندها و ابزارهای استانداردشده استفاده می­کنند. مدل‌سازی اطلاعات ساختمان تصویر دیجیتالی تمام مشخصات و المان‌های فیزیکی یک ساختمان است و برنامه ریزان به کمک مجموعه اطلاعات مشترک پروژه، یک ابزار تصمیم‌گیری قابل‌اعتماد در طول کل عمر ساختمان در اختیار خواهند داشت. ساخت یک ساختمان جدید عموماً با برنامه­ریزی گسترده معماران، مهندسان عمران و بسیاری افراد دیگر پیش می­رود و تا زمانی که نسخه نهایی در دسترس قرار بگیرد که شامل راهنمایی برای اجرا الزامات توسط سازنده است، ادامه می‌یابد. معمولاً برنامه­ریزان در مسیر برنامه‌ریزی ساخت‌وساز به‌موازات هم کار می­کنند و جزئیات را در جلسات منظم طولانی در اختیار هم قرار می­دهند که ازلحاظ زمانی هزینه­بر بوده و منجر به ایجاد خطا می­شود. روش کار مدل‌سازی اطلاعات ساختمان مشارکت را تسهیل می­نماید زیرا تمام افراد دخیل در طراحی می­توانند به اطلاعات یکسان و تغییراتی که اتفاق می­افتند، به‌طور مداوم دسترسی داشته باشند.

با مدل‌سازی اطلاعات ساختمان برنامه­ریزی شفاف­تر می­شود و بنابراین منجر به افزایش کیفیت و افزایش قابلیت اطمینان در برنامه­ریزی و هزینه­ها می­شود، علاوه بر این، مدل‌سازی اطلاعات ساختمان بسیار فراتر از یک نرم‌افزار اجرایی است و درواقع یک روش کاری است که اشخاص را از طریق تکنولوژی پیشرفته به هم مرتبط می­کند.

پتانسیل زیادی در روش کار مدل‌سازی اطلاعات ساختمان برای بهبود کیفیت و بازده در کل طول فرآیند ساخت و استفاده از ساختمان وجود دارد.

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های Azim_m

عظیم مرادی

دانشجوی کارشناسی ارشد گرایش سازه با معدل 16.90 در دانشگاه علم و صنعت می باشم.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
ساختن حساب در سایت Green building studio
سلام با عرض خسته نباشید من در ساخت اکانت در سایت Green building studio به مشکل برخوردم به این صورت که بعد از آپلود دو عدد پروژه، حساب بنده منقضی شد و دیگه چیزی نمیتونم داخلش آپلود کنم و عملا بی فایده شده برام! لطفا اگر کسی راه حلی برای فعالسازی دوباره حساب داره، ممنون میشم راهنماییم کنه
عکس کاربر
2پاسخ
برای یادگیری مدل سازی در رویت، از چه آموزش هایی باید استفاده کرد؟
سلام . من میخوام رویت رو یاد بگیرم و اول معماری و بعد به صورت تخصصی مکانیک برای شروع معماری من باید چه پک هایی رو به ترتیب ببینم؟ و خیلی هم نمیخوام حرفه ای معماری رو یاد بگیرم در حد پروژه های ساده آپارتمانی چند طبقه ممنون میشم راهنماییم کنید
عکس کاربر
2پاسخ
نحوه اختصاص متریال در نرم افزار رویت
سلام.رویت 2019 را نصب کردم.الان یه طرحا میخام متریال بدم ولی پنجره متریالم باز نمیشه.یعنی روش که کلیک میکنم اصلا اتفاقی نمی افته.از طریق paint هم که میرم همینطوره
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  21 اسفند 1399
  موسسه آموزش عالی مهر اروند
  5 خرداد 1400
  موسسه آموزش عالی وحدت
  31 تير 1400
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808