مقاله تحلیلی: برترین جوایز جهانی معماری

مقاله تحلیلی: برترین جوایز جهانی معماری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۱- جایزه معماری پریتْزْکِر

این جایزه هر ساله به‌منظور بزرگداشت معمار یا معمارانی زنده که آثار ساخته‌شده ایشان بر ترکیبی از صفات استعداد، بینش و تعهد دلالت دارد و به بشریت و محیط مصنوع از طریق هنر معماری خدماتی قابل‌توجه و پیوسته کرده‌اند، اهدا می‌شود. این جایزه را جی آرتور پریتزکر و همسرش سیندی در سال ۱۹۷۹ بنیان گذاردند و خانواده پریتزکر و بنیاد هایت هزینه‌های آن را تأمین می‌کنند. جایزه پریتزکر از برترین جوایز معماری دنیا به‌شمار می‌رود و به‌کرات از آن با عنوان جایزه نوبل معماری یاد شده است.

به نوشته وبگاه این جایزه برندگان آن «فارغ از ملیت، نژاد، مذهب، یا مرام» انتخاب می‌شوند. به برنده جایزه ۱۰۰٬۰۰۰ دلار آمریکا، یک گواهی تقدیر و از سال ۱۹۸۷ به بعد یک مدال برنز با طرحی الهام‌گرفته از آثار لویی سالیوان اهدا می‌شود که روی آن سه کلمه لاتین firmitas (ایستایی)، utilitas (کارایی) وvenustas  (زیبایی) - سه کیفیت مطلوب معماری ازنظر ویتروویوس، معمار روم باستان-  حک شده است. پیش از ۱۹۸۷ به‌جای این مدال برنز مجسمه‌ای از هنری مور که به برنده اهدا می‌شد.

مدیر نهاد اجرایی جایزه مارتا تورن فهرست نامزدها را با پرسش از برندگان پیشین، دانشگاهیان، منتقدان و دیگر افرادی که «تخصص و علاقه‌ای در زمینه معماری دارند» تهیه می‌کند. هر معمار دارای پروانه اشتغال نیز می‌تواند با ارسال تقاضایی پیش از یکم نوامبر هر سال خود را نامزد دریافت جایزه سال آتی کند. در ۱۹۸۸ گوردون بانشفت خودش را نامزد کرد و درنهایت برنده جایزه شد. هیئت داوری که هر سال متشکل از پنج تا نُه متخصص شناخته‌شده در زمینه‌های «معماری، کسب‌وکار، آموزش، نشر و فرهنگ» است، در اوایل سال میلادی نامزدها را می‌سنجد و برنده را در بهار آن سال اعلام می‌کند.  رئیس کنونی نهاد جایزه استیون برایر است. این سمت پیش‌تر بر عهده جان کارتر براون )۱۹۷۹–۲۰۰۲)، جیکوب روتشیلد) ۲۰۰۳–۲۰۰۴)،  پیتر پالومبو)۲۰۰۵–۲۰۱۵( و گلن مورکات) ۲۰۱۷–۲۰۱۸( بوده‌است. 

 • حامی مالی: بنیاد هایت
 • اولین سال برگزاری: ۱۹۷۹
 • جایزه: ۱۰۰ هزار دلار آمریکا

 ۲- جایزه معماری آقاخان

جایزه معماری آقاخان جایزه‌ای است که هر سه سال یک‌بار از سوی بنیاد شبکه توسعه آقاخان (AKDN)  به یک یا چند معمار زنده اعطا می‌گردد.

این جایزه که در سال ۱۹۷۷ میلادی از سوی کریم آقاخان پایه گذاشته شده و ازنظر مالی برترین جایزه معماری در جهان به‌شمار می‌آید .به برنده این جایزه ۱ میلیون دلار آمریکا تعلق می‌گیرد.

جایزه معماری آقاخان برخلاف جایزه پریتزکر، بر روی شیوه‌های بومی و اسلامی و راهکردهای معماری کهن و نوین در توسعه جهان سوم نیز متمرکز است. از دیگر جوایز این شبکه می‌توان به‌جایزه موسیقی آقاخان و جایزه محیط‌زیست آقاخان اشاره کرد.

هدف از این جایزه، شناخت نمونه‌های برتر معماری  است که هم طرح‌های نوین، هم فاکتورهای اجتماعی و بهبود و توسعه آن‌ها و نیز مفاهیم بازسازی، استفاده دوباره و طراحی زیست‌محیطی را دربر گیرد.

 • حامی مالی: شبکه آقاخان
 • اولین سال برگزاری: ۱۹۷۸
 • جایزه: یک میلیون دلار آمریکا

۳- مدال طلای AIA 

مدال طلای AIA بالاترین افتخار را در بین جایزه‌های سالانه در انجمن معماران آمریکا داراست. این جایزه از افرادی که بخش قابل‌توجهی از کارشان تأثیر پایدار بر معماری دارد، قدردانی می‌کند.AIA به‌عنوان یکی از معتبرترین جوایز دنیای معماری محسوب می‌شود .

 • حامی مالی: انجمن معماران آمریکا
 • اولین سال برگزاری: ۱۹۰۷
 • جایزه: مدال طلا

 ۴- جایزه معماری RIBA

جایزه بین‌المللی ریبا جایزه‌ای است که توسط موسسه سلطنتی معماران بریتانیا به ساختمان‌های سراسر انگلستان و سایر نقاط جهان اعطا می‌شود. طی 50 سال گذشته، این جایزه به‌صورت سالانه به افرادی که به دستاوردهایی در نوآوری معماری صرف‌نظر از شکل، اندازه و بودجه داشته‌اند، اعطا شده است. پاداش جایزه بین‌المللی ریبا به پروژه‌های عالی و توسط اعضای ریبا در سراسر جهان داده می‌شود

 • حامی مالی: موسسه سلطنتی معماران بریتانیا
 • اولین سال برگزاری: ۱۸۳۶
 • جایزه: مدال طلای RIBA

۵- مدال طلای  UIA

مدال طلای اتحادیه بین المللی معماران (UIA) جایزه ای است که از سال 1984، هر سه سال یکبار، به معمار برگزیده از جانب هیأت داوران UIA اعطا می شود. هدف UIA از اعطای مستمر این جایزه در طی این سال ها، بنیان گذاری جایزه ای هم ارز جایزه نوبل، ازنظر اعتبار بوده است. 

این مدال، فارغ از هر نوع علایق ملی یا شخصی، به معمارانی اهدا می شود که در طول زندگی حرفه ای خود گام های مؤثری در راه انسانیت، جامعه و پیشرفت هنر معماری برداشته اند.

 • حامی مالی: اتحادیه بین‌المللی معماران
 • اولین سال برگزاری: ۱۹۸۴
 • جایزه:  مدال طلای  UIA

جوایز جهانی معماران ایرانی

* علیرضا تغابنی (دفتر معماری دیگر): برنده اولین جایزه دورفمن لندن، برای تجلیل از رابطه هنر و معماری، سال ۲۰۱۸

* محسن خیرمند پاریزی، سید محمدحسین رحمتی، فاطمه رنجبرزاده، هانیه لطفی‌پور: برنده جایزه انجمن جهانی معماری  (WA)، برای طراحی فضای آموزشی روستایی برای سیستان و بلوچستان، سال ۲۰۲

* علی شریعتی، زهرا سربندی: برنده جایزه فستیوال جهانی معماری، در بخش پروژه‌های آینده به دلیل طرح مرکز اجتماعی شهر جدید صدرا، ۲۰۱۸

* پگاه رضایی: برنده جایزه انجمن جهانی معماری، برای پروژه ساختمان مسکونی باغ نگار اصفهان، سال 2017 

* لیلا عراقی، علیرضا بهزادی: برنده جایزه آقا خان، برای پروژه پل طبیعت، سال ۲۰۱۶

* پریسا منوچهری: جایزه بین‌المللی Architecture Master Prize، برای پروژه مرمت خانه تاریخی‌ سعادت در کاشان، سال ۲۰۰۷

* سپهر صادقی: برنده جایزه انجمن جهانی معماری،  برای پروژه نمازخانه صلح، سال ۲۰۱۹ 

* سینا و نیما کیوانی: برنده مدال برنز جایزه طراحی A Design Award، برای پروژه ارسی خانه، سال ۲۰۱۵ 

* امیررضـا قدیـری: برنده جایزه بهترین طرح پایدار در مسابقه فینال بین‌المللی AYDA، سال ۲۰۲۰ 

* علی دهقانی، علی سلطانی، عاطفه کرباسی:  برگزیده فستیوال جهانی معماری WAF، برای پروژه فروشگاه بی‌نام، سال ۲۰۱۳ 

 * هومن بالازاده:  برنده رتبه نخست مسابقه جهانی معمار شهری A+، برای پروژه  طراحی داخلی " کافه اسپریس"، سال ۲۰۱۸ 

 

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

 دریافت فایل مقاله:node_24659-awards.pdf

درباره نویسنده
عکس‌های baharehbl328

بهاره بهرامی

فارغ التحصیل مهندسی مدیریت پروژه. علاقه مند به زبان انگلیسی و ترجمه به خصوص به متون تخصصی عمران و معماری. سرپرست تیم مترجمین 808 و پشتیبان محتوای سایت.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
درخواست چک لیست برنامه دهی معماری در پروژه های بزرگ

سلام خسته نباشید.ببخشید من چک لیست برنامه دهی معماری در پروژه های بزرگ را میخواستم اگر کسی موضوع مرتبطی دارد ممنون میشوم برایم بفرستد 

عکس کاربر
1پاسخ
نظام مهندسی معماری نظارت و اجرا
سلام عذر میخوام دوره های آموزشی نظام مهندسی معماری نظارت و اجرا کی شروع میشه؟
عکس کاربر
0پاسخ
اخذ پروانه اشتغال برای آزمون نظام مهندسی
سلام من دانشگاه فنی شریعتی کارشناسی ناپیوسته معماری خوندم. ایا این دانشگاه مورد تایید نظام مهندسی هست؟ زمانی که من مدرک گرفتم دانشگاه شریعتی تحت نظارت آموزش و پرورش بود ولی الان زیر نظر علوم و تحقیقاته.
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  21 اسفند 1399
  موسسه آموزش عالی مهر اروند
  5 خرداد 1400
  موسسه آموزش عالی وحدت
  31 تير 1400
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808