مقاله تحلیلی: بهبود عملکرد ساختمان های بلندمرتبه در برابر باد و زلزله

مقاله تحلیلی: بهبود عملکرد ساختمان های بلندمرتبه در برابر باد و زلزله

طراحان ساختمان بلند همواره با چالش‌های مربوط به ارتعاشات باد و زلزله مواجه هستند بخصوص زمانی که ساختمان‌ها بلندمرتبه‌تر و لاغرتر ساخته شوند. طوفان‌های مکرر منجر به شتاب‌های جانبی می‌شوند که عدم آسایش ساکنین ساختمان را به دنبال دارند. طوفان‌ها شدیدتر و زلزله‌های سطح بهره‌برداری (SLE) که به‌ندرت رخ می‌دهند، بارهای بزرگ‌تری در سازه‌ایجاد می‌کنند که اعضای سازه‌ای لازم است به‌صورت الاستیک در برابر آن‌ها مقاومت کنند. یک دلیل اصلی این ارتعاشات، سطح پایین میرایی  (توانایی سازه‌ها برای جذب انرژی ارتعاشی و کاهش ارتعاشات دینامیکی) در سازه‌های بلندمرتبه‌تر است. علاوه براین زلزله‌های شدید در ساختمان‌هایی که به‌صورت متعارف طراحی شده‌اند باعث خسارت در کل سازه می‌شوند و ازاین‌رو، ایمنی و کاربری آن‌ها را پس از زلزله با چالش همراه می سازد.

منبع

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

برای مطالعه ادامه مطلب، فایل PDF مقاله را که برای اعضای VIP رایگان است، دریافت کنید. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های ali barzgar

علی برزگر

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد گرایش زلزله دانشگاه صنعتی امیرکبیر.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
موقعیت بهینه کمربند خرپایی در سیستم سازه ای مهاربازو_کمربند خرپایی در سازه های بلند
سلام استاد ازمون خواسته موقعیت بهینه کمربندخرپایی رو در سیستم مهاربازو در سازه های بلند تحت تاثیر بار مثلثی مثلا زلزله به دست بیاریم از طریق محاسبات و بدون نرم افزار. ایشون برای بار مستطیلی اینکارو انجام دادن با استفاده از معادله تغییرشکل تیر یک سرگیردار.میتونید راهنمایی کنید
عکس کاربر
2پاسخ
فایل اکسل سوله
سلام سوله ای رو بر اساس فایل اکسل بار باد بارگذاری و طراحی کردم ولی کارفرما به دلیل اینکه اکسل قفل دارد نمی پذیرد و اذعان می دارد که نتایج درست نیست . و به محاسبات آنلاین سایت جاباکوس ارجاع می دهد
عکس کاربر
0پاسخ
بارگذاری استاتیکی و دینامیکی باد و اعمال آن در Etabs
سلام ... کسی از دوستان فایل ایتبس یک ساختمان بتنی چند طبقه در حالتی که بارگذاری باداستاتیکی و دینامیکی بهش اعمال کرده باشه داره؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
  • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...