مقاله تحلیلی:‌ ترندها و نکات قابل‌توجه ساخت‌وساز در سال ۲۰۲۱ – پارت دوم

مقاله تحلیلی:‌ ترندها و نکات قابل‌توجه ساخت‌وساز در سال ۲۰۲۱ – پارت دوم

با پایان سال ۲۰۲۰ سؤالات متعددی در مورد وضعیت صنعت ساخت‌وساز در آینده مطرح شده است: پس از همه‌گیری بیماری کرونا، این صنعت چگونه به حالت عادی بازخواهد گشت؟ فعالیت‌های ساخت‌وساز و تجاری چگونه به سمت یک وضعیت نرمال جدید حرکت خواهند کرد؟ چشم‌انداز صنعت ساخت‌وساز چگونه خواهد بود؟ پیمانکاران چگونه می‌توانند تداوم خود را تضمین کنند؟

در این قسمت در مورد اثرات و پیامدهای همه‌گیری کرونا در ساخت‌وساز و ترندهای این حوزه در سال ۲۰۲۱ بحث خواهد شد.

مشاهده قسمت اول از همین مقاله

۱- لغو و تأخیر در پروژه‌ها همچنان چشم‌گیر است

انجمن پیمانکاران آمریکا در اکتبر سال ۲۰۲۰ یک نظرسنجی انجام داد که در آن بیش از ۱۰۰۰ نفر به سؤالات پاسخ دادند. سؤالات این نظرسنجی در خصوص نحوه تحت تأثیر قرار گرفتن کسب‌وکار پیمانکاران از زمان آغاز پاندمی کرونا بود.

بیش از %۷۵ از پاسخ‌دهندگان در ماه اکتبر عنوان کردند که پروژه‌های برنامه‌ریزی ‌شده آن‌ها کنسل شد که این تعداد در ماه آگوست %۶۰ و در ماه جون %۳۲ بود. تنها %۲۳ پیمانکاران یک پروژه بیشتر برنده شده بودند که این تعداد در ماه جون %۲۱ بود.

%۷۸ از پاسخ‌دهندگان گفتند که در حال حاضر پروژه آن‌ها با تأخیر یا اختلال مواجه شده که این تعداد در ماه جون %۵۷ بوده است. %۴۲ پاسخ‌دهندگان دلیل را کمبود مصالح ساختمانی، تجهیزات یا قطعات (%۲۵ در ماه جون) و %۳۵ پاسخ‌دهندگان دلیل را کمبود کارگر یا پیمانکاران فرعی (بدون تغییر نسبت به ماه جون) می‌دانند. %۷ از پاسخ‌دهندگان تأخیر در پروژه را ناشی از فرآیند تأمین تجهیزات محافظت شخصی دانسته‌اند.

۲- اشتغال در ساخت‌وساز به‌تدریج به دوران قبل از کرونا بازمی‌گردد

در اولین جمعه هرماه اداره کار آمریکا آماری از میزان تعداد افراد شاغل ارائه می‌کند. در ماه مارس ۲۰۲۰ میزان اشتغال %۱ کاهش یافت که در مقایسه با ماه فوریه چشمگیر بوده است. در ماه آپریل هم این کاهش ادامه یافت اما در ماه مِی روند بازگشت به ساخت‌وساز چشمگیر بود.

بازگشت به کار در اواخر بهار دو دلیل داشت: بسیاری از پروژه‌ها به دستور دولت تا ماه آپریل متوقف شده بودند. بعد از ابلاغ این دستور پیمانکاران برای برنامه حمایت از حقوق و دستمزد درخواست دادند که ماه آپریل این برنامه در اختیار قرار گرفت. %۸۰ از پاسخ‌دهندگان گفتند که آن‌ها به‌سرعت این وام‌ها را وارد کار کردند تا بتوانند کارگران را به کار بازگردانند. از آن زمان اشتغال در ساخت‌وساز مجدداً افزایش‌یافته اما هنوز هم میزان آن کمتر از قبل از شیوع همه‌گیری کرونا است.

۳- اشتغال در ساخت‌وساز متنوع است

تا ماه اکتبر هنوز هم %۷۵ ایالت‌ها به سطح اشتغال خود در ماه فوریه نرسیده بودند. میزان اشتغال در ایالت‌های مختلف بسیار متفاوت است. میزان اشتغال در داکوتای جنوبی پیوسته رو به افزایش بوده است به‌طوری‌که در ماه اکتبر اشتغال %۹.۴ بیشتر از فوریه بوده است. در آن‌سو ورمونت با %۲۱.۸ افت نسبت به فوریه در انتهای لیست قرار دارد.

۴- قیمت‌های تولیدکنندگان با تحت فشار قرار دادن پیمانکاران در حال افزایش است

شاخص قیمت تولیدکننده، تغییر قیمت کالا و خدمات را از آپریل تا اکتبر نشان می‌دهد. بر اساس این شاخص، هزینه‌های مصالح و خدمات مورداستفاده در ساخت‌وساز مسکونی یک جهش %۱۰ داشته است. این مقدار در بخش ساخت‌وساز ساختمانی غیرمسکونی %۶ (۱ نت ۱.۵ درصد در هرماه طی یک دوره ۶ ماهه) است که تورم بسیار بالایی را نشان می‌دهد.

در سمت دیگر یک شاخص قیمت پیشنهادی وجود دارد که نشان می‌دهد پیمانکاران برای ساخت یک ساختمان به‌خصوص چه هزینه‌هایی مطالبه می‌کنند و علاوه بر سود چه هزینه‌های دیگری باید پرداخت شود. این شاخص طی شش ماه گذشته ثابت بوده هرچند که هزینه‌ها به‌طور چشمگیری افزایش‌ یافته‌اند. این مسئله فشار زیادی به پیمانکاران وارد می‌کند به‌خصوص زمانی که پروژه‌های کمتری وجود دارد.

۵- رشد ساخت‌وساز تابع رشد جمعیت در هر منطقه است

ازآنجاکه ساخت‌وساز هم سو با ترندهای توسعه بیشتر است به‌شدت تحت تأثیر رشد جمعیت قرار دارد.

در سال ۲۰۱۹ ۱۰ ایالت امریکا با کاهش جمعیت روبرو شد و تنها در ایالت‌های مرکزی و شمال شرقی جمعیت با شیب ملایمی افزایش یافت. رشد جمعیت با اندازه‌گیری تفاوت بین میزان آمار تولد و مرگ تعیین می‌شود.

رشد بیشتر در جنوب شرقی، تگزاس، کلرادو و واشنگتن مشاهده و بیشترین رشد در آیداهو، نوادا، یوتا و آریزونا اتفاق افتاده است. این چند ایالت طی چند سال متوالی سریع‌ترین و بیشترین رشد را داشته‌اند.

منبع

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های baharehbl328

بهاره بهرامی

فارغ التحصیل مهندسی مدیریت پروژه. علاقه مند به زبان انگلیسی و ترجمه به خصوص به متون تخصصی عمران و معماری. سرپرست تیم مترجمین 808 و پشتیبان محتوای سایت.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
1پاسخ
در یک سازه، بیست طبقه منفی وجود دارد و خاک از کیفیت مناسبی برخوردار نیست، شما چه روشی را برای اجرای سازه پیشنهاد می کنید؟
در یک سازه، بیست طبقه منفی وجود دارد و خاک از کیفیت مناسبی برخوردار نیست، شما چه روشی را برای اجرای سازه پیشنهاد می کنید؟
عکس کاربر
0پاسخ
سوال در خصوص نحوه ساخت و ساز گروهی و مشارکتی
سلام و عرض ادب از مهندسین و همکاران عزیز و باتجربه ای که در صنعت ساختمان فعال هستند پرسشی دارم.به نظرتون ساخت آپارتمان بصورت گروهی و با مشارکت 5،6 نفر و زمینی که از فرد دیگری باشد چقدر درگیری و اختلاف محتمل است آیا ارزش این ریسک رو داره ؟ که شاید روزنه ای باشه برای ورود تعدادی مهندس جوان به بازار سازندگان ساختمان.لطفا دوستانی که تجربه دارند در مورد مقدمات کار و اخذ مجوزها یا اینکه اصلا امکان چنین کاری وجود دارد لطفا راهنمایی کنند ممنون و سپاسگزارم.
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  30 دى 1399
  معاونت حفاظت و پیشگیری سازمان آتش نشانی
  30 دى 1399
  موسسه پژوهشی رهجویان پایا شهر اترک
  30 دى 1399
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  9 بهمن 1399
  شرکت مهندسین مشاور آرشیدز
  10 بهمن 1399
  انجمن بتن ایران
  14 بهمن 1399
  شرکت مهندسین مشاور آرشیدز
  28 بهمن 1399
  موسسه غیرتجاری هنری نشر فن آریا
  30 بهمن 1399
  موسسه علمی تحقیقاتی کومه علم آوران دانش
  5 اسفند 1399
  موسسه پژوهشی رهجویان پایا شهر اترک
  21 اسفند 1399
  موسسه آموزش عالی مهر اروند
  5 خرداد 1400
  موسسه آموزش عالی وحدت

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808