مقاله تحلیلی:‌ ترندها و نکات قابل‌توجه ساخت‌وساز در سال ۲۰۲۱ – پارت اول

مقاله تحلیلی:‌ ترندها و نکات قابل‌توجه ساخت‌وساز در سال ۲۰۲۱ – پارت اول

با پایان سال ۲۰۲۰ سؤالات متعددی در مورد وضعیت صنعت ساخت‌وساز در آینده مطرح شده است: پس از همه‌گیری بیماری کرونا، این صنعت چگونه به حالت عادی بازخواهد گشت؟ فعالیت‌های ساخت‌وساز و تجاری چگونه به سمت یک وضعیت نرمال جدید حرکت خواهند کرد؟ چشم‌انداز صنعت ساخت‌وساز چگونه خواهد بود؟ پیمانکاران چگونه می‌توانند تداوم خود را تضمین کنند؟

در این مقاله که شامل دو قسمت می‌شود قصد داریم در مورد این موضوعات و ترندهای سال ۲۰۲۱ صحبت خواهیم کرد.

ترند شماره یک: روند بازگشت به حالت عادی آغاز خواهد شد اما ممکن است تا سال ۲۰۲۲ یا حتی ۲۰۲۳ ادامه یابد

 با تداوم بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ در همه جوامع و کشورها، احتمالاً باز هم ساخت‌وساز در بخش مسکونی، غیرمسکونی و غیر ساختمانی با سرعت کم و حتی کندتر از سال گذشته انجام خواهد شد. بااین‌حال با آغاز واکسیناسیون پیش‌بینی می‌شود بازگشت به حالت عادی در سال ۲۰۲۲ یا ۲۰۲۳ شروع شود. برخلاف رکود سال ۲۰۰۸، پیش‌بینی می‌شود این رکود کوتاه‌تر باشد و تأثیرگذاری خاصی بر ساخت‌وساز نداشته باشد.

در سال ۲۰۰۸ عامل رکود اقتصادی تأثیر به‌مراتب بیشتری بر ساخت‌وساز به‌جا گذاشت. در حال حاضر با تهدید همه‌جانبه‌تر کووید ۱۹ مواجه هستیم که تأثیر دومینو وار آن قاب توجه است اما به‌اندازه رکود قبلی روی ساخت‌وساز متمرکز نیست.

ترند شماره دو: ساخت خانه‌های تک خانوار طی ۳-۲ سال آینده رایج خواهد شد

گسترش بیماری کووید ۱۹ باعث شده که افراد زیادی تمایل داشته باشند محل زندگی خود را از ساختمان‌های چند خانوار به خانه‌های تک خانوار تغییر دهند. به همین جهت احتمالاً با توسعه زیاد در حومه شهرها مواجه خواهیم شد. گسترش جوامع باعث گسترش بازار خرده‌فروشی و شکل‌گیری فرصت‌های جانبی می‌شود.

ازآنجاکه ساخت خانه‌های تک خانوار یک چرخه دو تا سه ساله از زمان خرید، برنامه‌ریزی و دریافت مجوزها را شامل می‌شود، یک فرصت عالی در اختیار دارید که برای کسب‌وکار خود در سال جدید روی این موضوع تمرکز کنید.

ترند شماره سه: در توسعه فضاهای اداری، استفاده از ساختمان‌های موجود جایگزین ساخت ساختمان‌های جدید می‌شود

 در شرایطی که بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند باوجود تداوم همه‌گیری کرونا کار خود را به‌صورت دورکاری ادامه دهند، شرکت‌های بزرگ با فضای اداری بزرگ مجبور می‌شوند در خصوص وضعیت دفاتر خود بازنگری کنند. احتمالاً به‌زودی با فرارسیدن فصل تمدید قراردادها شاهد فضای اداری مازاد در بازار خواهیم بود. همین موضوع باعث می‌شود شرکت‌ها به‌جای ساخت ساختمان جدید، به ساختمان موجود گرایش داشته باشند و به عبارتی ساخت‌وساز جدید متوقف خواهد شد.

نکته شماره یک: با توجه به گرایش بازار عمل کنید

 پروژه‌های بسیاری هنوز هم در جریان هستند اما نسبت به اینکه در چه منطقه‌ای قرار گرفته‌اند و میزان رشد منطقه با هم تفاوت دارند. در برخی شهرها تمایل به رشد بسیار زیاد است و به همین جهت سرمایه خوبی هم جذب می‌کنند و می‌توانند تخفیف‌های مالیاتی در نظر بگیرند. 

در سایر شهرها که تمایل به رشد به این میزان نیست یا جریان نقدینگی مثبت نیست،‌ امکان ارائه تخفیف‌های مالیاتی و یا سایر طرح‌های تشویقی هم فراهم نیست. آگاهی از اینکه کدام شهرها و مناطق برنامه طولانی‌مدتی برای رشد و توسعه دارند به شما در پیگیری پروژه‌های آینده کمک می‌کند.

نکته شماره دو: پورتفولیوی خود را متنوع کنید

برخی چیزها قرار نیست حتی پس از پایان همه‌گیری کووید ۱۹ به حالت عادی بازگردد؛ بنابراین مهم است که نقاط قوت کسب‌وکار خود را بشناسید و تعیین کنید در سال‌های آینده چه تغییری خواهید کرد. کسانی در آینده موفق خواهند بود و از مزیت‌های امروز و آینده بهره‌مند خواهند شد که پروتفولیوی متنوعی دارند. این تنوع را می‌توان با مشارکت در مناقصات پروژه‌های تعمیر و نگه‌داری یا حتی مدیریت تأسیسات تجربه کرد. این باعث می‌شود هم‌زمان که خود را برای آینده آماده می‌کنید، یک جریان نقدینگی پایدار هم در حال حاضر داشته باشید.

نکته شماره سه: ارزش‌افزوده خود را تعیین کنید و از مزیت‌های آن استفاده کنید

همه‌گیری بیماری کرونا شرکت‌های ساختمانی را وادار کرده که تعیین کنند آیا می‌خواهند بازیکن شماره یک باشند یا دو. بازیکنان شماره یک کسانی هستند که ازنظر تکنولوژیکی پیشرفته هستند و می‌توانند کارها را سریع و به نحو مؤثر انجام دهند. آن‌ها همچنین مکانیسم تحویل و بودجه‌بندی بهتری دارند که همین باعث برتری آن‌ها نسب به بازیکنان شماره دو می‌شود. حال وقت آن است که ببینید آیا می‌خواهید بازیکن شماره یک باشید و روی منابع خود برای رسیدن به این جایگاه سرمایه‌گذاری کنید یا خیر؟

سیستم‌های تحویل و مکانیزم بودجه‌بندی به‌طور کل صنعت ساخت‌وساز را تغییر داده‌اند. دیگر کمترین پیشنهاددهنده موردتوجه نیست. معیارهای امروز اغلب مربوط به بازاریابی، برندینگ و ارزش‌افزوده‌ای است که پیمانکاران می‌توانند ارائه کنند. این ارزش‌افزوده شامل سرمایه‌گذاری در بخش تکنولوژی برای متمایز ساختن خود از دیگران است.

نکته شماره چهار: روی تیم توسعه تجاری استراتژیک خود سرمایه‌گذاری کنید

 همان‌طور که پیش‌تر گفته شد امروز توجهات معطوف به بازاریابی، برندینگ و وجه تمایز شما از رقبا است. به همین دلیل داشتن یک تیم توسعه تجارت که درک درستی از شرایط بازار، رقابت و آنچه شما بهتر از دیگران انجام می‌دهید دارد، بسیار حائز اهمیت است. بهترین افراد هم حتی تمایل دارند خود را جای مشتریان بگذارند تا از نگرانی‌های آن‌ها آگاه شوند و راه‌حل‌های استراتژیک برای رفع آن‌ها ارائه کنند. کمک به مردم برای فکر کردن به راه‌حل‌ها به شیوه متفاوت همیشه ارزشمند بوده و خواهد بود.

منبع

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

مشاهده قسمت دوم از همین مقاله

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های baharehbl328

بهاره بهرامی

فارغ التحصیل مهندسی مدیریت پروژه. علاقه مند به زبان انگلیسی و ترجمه به خصوص به متون تخصصی عمران و معماری. سرپرست تیم مترجمین 808 و پشتیبان محتوای سایت.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
1پاسخ
در یک سازه، بیست طبقه منفی وجود دارد و خاک از کیفیت مناسبی برخوردار نیست، شما چه روشی را برای اجرای سازه پیشنهاد می کنید؟
در یک سازه، بیست طبقه منفی وجود دارد و خاک از کیفیت مناسبی برخوردار نیست، شما چه روشی را برای اجرای سازه پیشنهاد می کنید؟
عکس کاربر
0پاسخ
سوال در خصوص نحوه ساخت و ساز گروهی و مشارکتی
سلام و عرض ادب از مهندسین و همکاران عزیز و باتجربه ای که در صنعت ساختمان فعال هستند پرسشی دارم.به نظرتون ساخت آپارتمان بصورت گروهی و با مشارکت 5،6 نفر و زمینی که از فرد دیگری باشد چقدر درگیری و اختلاف محتمل است آیا ارزش این ریسک رو داره ؟ که شاید روزنه ای باشه برای ورود تعدادی مهندس جوان به بازار سازندگان ساختمان.لطفا دوستانی که تجربه دارند در مورد مقدمات کار و اخذ مجوزها یا اینکه اصلا امکان چنین کاری وجود دارد لطفا راهنمایی کنند ممنون و سپاسگزارم.
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  30 دى 1399
  معاونت حفاظت و پیشگیری سازمان آتش نشانی
  30 دى 1399
  موسسه پژوهشی رهجویان پایا شهر اترک
  30 دى 1399
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  9 بهمن 1399
  شرکت مهندسین مشاور آرشیدز
  10 بهمن 1399
  انجمن بتن ایران
  14 بهمن 1399
  شرکت مهندسین مشاور آرشیدز
  28 بهمن 1399
  موسسه غیرتجاری هنری نشر فن آریا
  30 بهمن 1399
  موسسه علمی تحقیقاتی کومه علم آوران دانش
  5 اسفند 1399
  موسسه پژوهشی رهجویان پایا شهر اترک
  21 اسفند 1399
  موسسه آموزش عالی مهر اروند
  5 خرداد 1400
  موسسه آموزش عالی وحدت

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808