مقاله تحلیلی:‌ کاربرد مدل ‌سازی اطلاعات ساختمان در سازه‌ های دارای قاب چوبی

مقاله تحلیلی:‌ کاربرد مدل ‌سازی اطلاعات ساختمان در سازه‌ های دارای قاب چوبی

همان‌طور که معماران بیشتری مدل‌سازی اطلاعات ساختمان را جایگزین CAD دوبعدی می کنند، مهندسین سازه با تصمیمات مشابهی مبنی بر اینکه آیا حرکت به شمت مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی منطقی است یا خیر مواجه می شوند. برخی از مهندسین سازه که اولویت طراحی آن‌ها با چوب است نسبت به مهندسانی که طراحی های بزرگ‌تر نوع 1، 2 یا 3 انجام می‌دهند و از سوی مشتری یا معمار ملزم به استفاده از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان شده‌اند، دیرتر به این رویکرد رو آورده‌اند. معمارانی که زودتر به سمت مدل‌سازی اطلاعات ساختمان حرکت کرده‌اند دلیل تصمیم خود را بهبود قابلیت تجسم سه‌بعدی، ارائه بهتر پروژه به مشتری، هماهنگی و طراحی بهتر عنوان کرده‌اند. بااین‌وجود، هنگام حرکت به سمت مدل‌سازی اطلاعات ساختمان، با یک فرآیند پیچیده یادگیری مواجه می‌شویم که مستلزم صرف زمان قابل‌توجهی است و همین باعث تردید بسیاری از معماران و مهندسان برای ورود به این موضوع است.

بنابراین، برای مهندسان سازه پذیرش BIM چقدر مهم است؟ برای ساختمان‌های فولادی و بتنی بزرگ، BIM ضروری است. برای ساختمان‌های مسکونی با قاب چوبی اهمیت آن به میزان ساختمان‌های بزرگ نبوده است اما با استفاده بیشتر مهندسان و معماران از BIM اهمیت آن افزایش خواهد یافت. مهندسانی که BIM را به کار می برند و از قابلیت‌های آن استفاده می‌کنند، از مزیت‌های بیشتری نسبت به معمارانی که از BIM استفاده نمی‌کنند، بهره‌مند‌می‌شوند. بااین‌حال، کسانی که رویکرد خود را به سمت BIM تغییر داده‌اند اما با مدل‌سازی دقیق از برنامه استفاده نمی‌کنند ممکن است از مزایای آن کاملاً برخوردار نشوند.

مدل های اولیه بسیاری از معماران ساختمان‌های مسکونی نسبتاً ساده بود؛ بنابراین ازنظر مشاوران استفاده از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان از اهمیت کمی برخوردار بود. بااین‌حال، با افزایش آگاهی معماران و بهبود مدل ها، کار کردن با مشاورانی که از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان استفاده می کنند، برای معماران سودمندتر است.

بنابراین، این سؤال مطرح می شود که آیا معماران، مهندسینی را که بر روی یک برنامه مشابه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان کار می کنند را به مهندسینی که هنوز با برنامه قدیمی کد دوبعدی کار می کنند، ترجیح می دهند. از دیدگاه یک معمار، این انتخاب به این موضوع بستگی دارد که چگونه مهندس از مزایای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان استفاده می کند و استفاده مهندس از مدل‌سازی اطلاعات ساختمان به چه میزان پروژه را بهبود می بخشد. مسلماً اینکه مهندس بتواند اجزای اولیه سازه را به‌دقت مدل‌سازی کند، یک مزیت محسوب می شود: ستون ها و تیرهای چوبی، ستون های فولادی، تیرهای فولادی و در بعضی موارد دیوارهای برشی. بااین‌حال، لازم نیست هر اِستاد یا بازشو مدل شود. به‌طور خلاصه، معماران به مدل های مهندسی که شامل اجزای اصلی سازه‌ای که نیاز به هماهنگی با معمار دارند می‌شوند، علاقه‌مند هستند. بااین‌حال زمانی که مهندسین این اجزا را مدل می کنند، دقیق بودن محل آن‌ها در نقشه و نما بسیار مهم است. در غیر این صورت، معماران مجبور هستند وقت خود را صرف تنظیم یا مدل‌سازی مجدد این موارد نمایند. در این صورت، مهندسان می توانند با CAD دوبعدی کار کنند و معماران می توانند این اجزای سازه‌ای را خود مدل‌سازی نمایند.

برای اینکه تیم مهندسین/معماران به‌طور کامل از مزایای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان بهره‌مند شوند، چند مورد لازم است. معماران باید با تولید مدل های دقیق اطلاعات ساختمان که حاوی جزئیات غیرضروری نیستند، کار خود را بهبود ببخشند. 

 

باید برای مدل‌سازی محتاطانه عمل نمایند. مدل‌سازی همه اجزا به همراه جزئیات بیش‌ازحد و مستلزم صرف زمان بسیاری است و لزوماً برای پروژه سودمند نیست.

مهندسان سازه ای که در زمینه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان فعالیت می کنند، ممکن است از معمار درخواست یک مدل پایه نمایند. این یک مدل نسبتاً پایه است، اما درحالی‌که معمار جزئیات بیشتری را به مدل اضافه می کند، یک چارچوب مناسب برای شروع کار مهندسین سازه فراهم می نماید.

معماران باید در ابتدای پروژه با مهندسین ارتباط برقرار نمایند که کدام اجزا باید مدل‌سازی شوند. این الزامات بسته به پیچیدگی پروژه، متفاوت است. به‌عنوان‌مثال درهای معمولی عموماً نیازی به مدل‌سازی ندارند. بااین‌حال، اگر درها و پنجره ها در زیر قسمت نمایان سازه قرار بگیرند، اندازه و موقعیت آن اجزا حیاتی است و ممکن است لازم باشد که به‌طور دقیق مدل شوند.

اگرچه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان ابزاری قدرتمند است، اما یک جایگزین عالی برای طراحی سازه ای خلاقانه نیست. معماران هنوز هم کار با مهندسانی که خدمات استثنائی و کارآمد ارائه می‌کنند و طراحی های زیبا انجام می دهند (بدون توجه به نرم‌افزاری که استفاده‌شده) و توانایی ارتباط مناسب و کار گروهی دارند، ترجیح می‌دهند. بااین‌حال، ازآنجاکه روزبه‌روز تعداد بیشتری از معماران و مهندسان ساختمان‌های مسکونی به رویکرد مدل‌سازی اطلاعات ساختمان روی می‌آورند، کسانی که هنوز از مدل‌سازی دوبعدی استفاده می کنند، ممکن است به‌مرور از میدان رقابت خارج و متحمل ضرر شوند.

منبع

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های poorya_n

پوریا نخعی

لیسانس مهندسی عمران از دانشگاه فردوسی مشهد و در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مدیریت منابع آب دانشگاه صنعتی امیرکبیر، تهران سابقه ترجمه مقاله و کتاب تخصصی اشنا به نرم افزارهای matlab, lingo,Gams,hec-hms,modsim, etabs, safe
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
ساختن حساب در سایت Green building studio
سلام با عرض خسته نباشید من در ساخت اکانت در سایت Green building studio به مشکل برخوردم به این صورت که بعد از آپلود دو عدد پروژه، حساب بنده منقضی شد و دیگه چیزی نمیتونم داخلش آپلود کنم و عملا بی فایده شده برام! لطفا اگر کسی راه حلی برای فعالسازی دوباره حساب داره، ممنون میشم راهنماییم کنه
عکس کاربر
2پاسخ
برای یادگیری مدل سازی در رویت، از چه آموزش هایی باید استفاده کرد؟
سلام . من میخوام رویت رو یاد بگیرم و اول معماری و بعد به صورت تخصصی مکانیک برای شروع معماری من باید چه پک هایی رو به ترتیب ببینم؟ و خیلی هم نمیخوام حرفه ای معماری رو یاد بگیرم در حد پروژه های ساده آپارتمانی چند طبقه ممنون میشم راهنماییم کنید
عکس کاربر
2پاسخ
نحوه اختصاص متریال در نرم افزار رویت
سلام.رویت 2019 را نصب کردم.الان یه طرحا میخام متریال بدم ولی پنجره متریالم باز نمیشه.یعنی روش که کلیک میکنم اصلا اتفاقی نمی افته.از طریق paint هم که میرم همینطوره
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  30 دى 1399
  معاونت حفاظت و پیشگیری سازمان آتش نشانی
  30 دى 1399
  موسسه پژوهشی رهجویان پایا شهر اترک
  30 دى 1399
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  9 بهمن 1399
  شرکت مهندسین مشاور آرشیدز
  10 بهمن 1399
  انجمن بتن ایران
  14 بهمن 1399
  شرکت مهندسین مشاور آرشیدز
  28 بهمن 1399
  موسسه غیرتجاری هنری نشر فن آریا
  30 بهمن 1399
  موسسه علمی تحقیقاتی کومه علم آوران دانش
  5 اسفند 1399
  موسسه پژوهشی رهجویان پایا شهر اترک
  21 اسفند 1399
  موسسه آموزش عالی مهر اروند
  5 خرداد 1400
  موسسه آموزش عالی وحدت

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808