مقاله تحلیلی: مزیت BIM در تغییر خانه ‌های مسکونی کوچک

مقاله تحلیلی: مزیت BIM در تغییر خانه ‌های مسکونی کوچک

مشتری: مالکان خصوصی

پیمانکار اصلی: استودیو Scenario Architecture

ابزارهای مدل سازی اطلاعات ساختمان: ArchiCAD و BIMx

ران کنکوری و مایا کارنی که هر دو از مدیران Scenario Architecture هستند، ویکتوریایی تاریک خود را به یک خانه پر نور با پلان باز برای یک زندگی مدرن تبدیل کردند.

معماران می‌خواستند بخش جلویی خانه خود را به زیرزمین پایین آن متصل کنند تا یک فضای باز شامل نشیمن، غذاخوری و آشپزخانه بسازند.

کل خانه به‌گونه‌ای دچار تغییر شد تا فضا باز شده و امکان ورود نور خورشید به فضاهای نشیمن فراهم شود. معماران یک نیم طبقه ایجاد کردند که با یک سقف شیب‌دار شیشه‌ای به باغچه و آشپزخانه متصل می‌شد. کتابخانه شناور به طبقه اتاق‌خواب‌ها منتهی می‌شود.

ران کنکوری می‌گوید ما با ایجاد یک مدل BIM دقیق از خانه اصلی در ArchiCAD شروع کردیم. ما تصمیم گرفتیم که اتاق‌ها را با پایین آوردن یکی از طبقات به هم متصل کنیم تا مانند یک فضا به نظر برسد.

ما از تمام فضاهای موجود، زیر پله‌ها و پیش‌آمدگی‌ها و دیگر فضاهای با ارتفاع محدود استفاده کردیم. یکی از این فضاها زیر سطح پایین آمده بود که در آن یک فضا برای شادی و بازی کودکان فراهم کردیم.

در زیر پله‌ها یک میز و نیمکت کشویی تعبیه‌شده تا کودکان را به انجام تکالیف و فعالیت‌های هنری در یک فضای اختصاصی تشویق کند. ازآنجاکه در فرآیند طراحی کودکان هم در نظر گرفته شدند، اتاق خوابِ آن‌ها به‌صورت یک فضای مخفی طراحی شد که ورود به آن با بالا رفتن از دیوار و بیرون آمدن از آن به‌وسیله یک میله آتش‌نشانی ممکن می‌شد.

این طراحی نشان می‌دهد که کنکوری و کارنی نیاز داشتند که از کل خانه استفاده کنند. تنها دیوارهای خارجی اصلی باقی ماند – آن‌ها حتی سقف را هم عوض کردند.

کنکوری می‌گوید در داخل خانه همه‌چیز مدرن سازی شده است؛ اما از خارج گویی فقط یک نوسازی انجام‌شده است. ما یک صندلی یا نشیمنگاه لبن پنجره جدید اضافه کردیم. ما بعضی از ویژگی‌های سبک ویکتوریایی اصلی را نگه‌داشته و از آجر برای سازگاری با دیوارهای موجود استفاده کردیم. در حال حاضر سازه ساختمان خوب است و تا 50 الی 70 سال دیگر هم مناسب خواهد بود.

اشتراک اطلاعات با مهندسان سازه

تغییر تراز طبقات داخلی یک چالش سازه‌ای ایجاد کرد و بنابراین لازم بود  Scenario با دقت با مهندسان سازه هماهنگ می‌شد.

کنکوری می‌گوید برای طراحی یک فضای نشیمن شناور در بالای آشپزخانه باید اطلاعات دقیق را با مهندسان سازه تبادل می‌کردیم. مهندسان سازه از Sketch Up استفاده کردند اما ما به‌راحتی می‌توانستیم مدل‌ها را با استفاده از فرمت IFC به ArchiCAD وارد کرده یا از آن خارج کنیم. در شرایطی مانند این مهم‌ترین چیز ارتباط است؛ مهم نیست که از پلتفرم‌های مختلفی استفاده می‌کنید.

طراحی یک سیستم شیشه سفارشی را هم شامل می‌شد. به دلیل محدودیت زمانی پروژه، کنکوری و کارنی می‌خواستند که شیشه هر چه زودتر و حتی قبل از اینکه بازشوهای سازه‌ای آماده باشند، ساخته شود.

ران می‌گوید با کمک ArchiCAD ما می‌توانستیم به شرکت شیشه‌سازی اطمینان بدهیم که می‌توانیم اندازه‌گیری‌های دقیقی از مدل BIM انجام دهیم و آن‌ها هم از روی این اندازه‌گیری‌ها می‌توانند این سیستم را بسازند. اگر ما نمی‌توانستیم این کار را انجام دهیم زمان زیادی از پروژه را از دست می‌دادیم.

آوردن نور بیشتر به ملک یک مؤلفه مهم بود. تیم از تحلیل نور خورشید ArchiCAD برای نشان دادن اثر نور خورشید بر خانه در طول روز و در زمان‌های مختلف سال استفاده کردند.

تیم از فیلتر نوسازی ArchiCAD هم استفاده کرد که به طراحان، مهندسان سازه و پیمانکاران امکان مشاهده ساختمان موجود، آنچه باید خراب شود و آنچه باید ساخته شود را می‌داد.

کنکوری می‌گوید ما محل حمام و تراز آن را عوض کردیم. مدل‌سازی MEP ArchiCAD در ایجاد هماهنگی بسیار باارزش بود. این ابزار برای انجام MEP ساده در خانه عالی است؛ در حدی نیست که یک مهندس مکانیک می‌خواهد؛ اما برای هماهنگی یک پروژه ساده مانند این عالی است.

ابزار بصری سازی BIMx از Graphisoft هم نقش کلیدی در پروژه ایفا کرد و در انتقال ایده‌های طراحی به طراحان پلان کمک کرده و به فرآیند راحت‌تر طراحی پلان منجر شد.

کنکوری اضافه می‌کند BIMx به مشتریان، طراحان پلان و پیمانکاران امکان مشاهده مدل ArchiCAD روی تبلت یا گوشی هوشمند یا با Google Cardboard را برای تجربه واقعیت مجازی کامل می‌دهد. پیمانکاران ما هم BIMx را دوست دارند. می‌توانند در کارگاه روی تبلت خود به آن دسترسی داشته باشند و ما همیشه در جلسات کارگاهی آن را باز نگه می‌داشتیم.

مزایای BIM برای پروژه‌های کوچک

کنکوری در مورد اینکه BIM فقط برای پروژه‌های بزرگ است می‌گوید ازنظر ما BIM در پروژه‌های کوچک‌تر باارزش‌تر است. به شما اطمینان می‌دهد که همه‌چیز با هماهنگی و در محدوده بودجه پیش می‌رود؛ با توجه به بودجه کمتر جایی برای مانور نیست. اثر اشتباه کردن در پروژه‌های بزرگ‌تر مشهودتر است.

با استفاده از BIM ما روی یک طراحی کاربردی کار کردیم و در طول زمان آن را اصلاح‌کرده و بهبود دادیم. این روش با یک مدل از ابتدا تا انتها به ما امکان نگهداری همه‌چیز در یک مکان را می‌دهد.

ArchiCAD یک ابزار طراحی به‌شدت انعطاف‌پذیر است. مدل‌سازی سه‌بعدی را با دقت BIM ترکیب می‌کند و اطلاعات طراحی، بصری و تولید را به یک پلتفرم واحد می‌آورد. برای ما BIM واقعاً به معنی همکاری در پروژه‌ها است.

سرعت بیشتر از طراحی تا اجرا

با استفاده از ArchiCAD و نرم‌افزار مدیریت پروژه Teamwork، Scenario حالا می‌تواند هر مشکلی را سریع‌تر حل کند.

کنکوری می‌گوید این ترکیب باعث صرفه‌جویی در زمان و پول ما شده و به ما در حذف غیرقابل‌پیش‌بینی بودن از پروژه کمک می‌کند. از مرحله طراحی تا کارگاه ما با ArchiCAD 30 تا 35 درصد سریع‌تر عمل کردیم.

 مثلاً وقتی مشکلی برای حل کردن وجود دارد می‌توانیم تمام 20 نقشه را به‌یک‌باره به‌روز کنیم. قبلاً هر مشکلی که در کارگاه به وجود می‌آمد هفته‌ها طول می‌کشید تا حل شود؛ حالا مشکلات حداقل 60% سریع‌تر حل می‌شوند.

با کمک ArchiCAD می‌توانیم نتیجه بهتری برای مشتریان خود در هر زمان تحویل دهیم؛ و در مورد خانه Scenario، به‌عنوان مشتری و معمار، نتیجه خود گویای همه‌چیز هست.

منبع

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های alikhalili60

علی اکبر خلیلی

كارشناس ارشد مهندسی و مدیریت ساخت
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
ساختن حساب در سایت Green building studio
سلام با عرض خسته نباشید من در ساخت اکانت در سایت Green building studio به مشکل برخوردم به این صورت که بعد از آپلود دو عدد پروژه، حساب بنده منقضی شد و دیگه چیزی نمیتونم داخلش آپلود کنم و عملا بی فایده شده برام! لطفا اگر کسی راه حلی برای فعالسازی دوباره حساب داره، ممنون میشم راهنماییم کنه
عکس کاربر
2پاسخ
برای یادگیری مدل سازی در رویت، از چه آموزش هایی باید استفاده کرد؟
سلام . من میخوام رویت رو یاد بگیرم و اول معماری و بعد به صورت تخصصی مکانیک برای شروع معماری من باید چه پک هایی رو به ترتیب ببینم؟ و خیلی هم نمیخوام حرفه ای معماری رو یاد بگیرم در حد پروژه های ساده آپارتمانی چند طبقه ممنون میشم راهنماییم کنید
عکس کاربر
2پاسخ
نحوه اختصاص متریال در نرم افزار رویت
سلام.رویت 2019 را نصب کردم.الان یه طرحا میخام متریال بدم ولی پنجره متریالم باز نمیشه.یعنی روش که کلیک میکنم اصلا اتفاقی نمی افته.از طریق paint هم که میرم همینطوره
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  30 دى 1399
  معاونت حفاظت و پیشگیری سازمان آتش نشانی
  30 دى 1399
  موسسه پژوهشی رهجویان پایا شهر اترک
  30 دى 1399
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  9 بهمن 1399
  شرکت مهندسین مشاور آرشیدز
  10 بهمن 1399
  انجمن بتن ایران
  14 بهمن 1399
  شرکت مهندسین مشاور آرشیدز
  28 بهمن 1399
  موسسه غیرتجاری هنری نشر فن آریا
  30 بهمن 1399
  موسسه علمی تحقیقاتی کومه علم آوران دانش
  5 اسفند 1399
  موسسه پژوهشی رهجویان پایا شهر اترک
  21 اسفند 1399
  موسسه آموزش عالی مهر اروند
  5 خرداد 1400
  موسسه آموزش عالی وحدت

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808