مقاله تحلیلی: ۱۰ سؤالی که شرکت‌ های ساختمانی باید در دوره شیوع ویروس کرونا از خود بپرسند

مقاله تحلیلی: ۱۰ سؤالی که شرکت‌ های ساختمانی باید در دوره شیوع ویروس کرونا از خود بپرسند

شیوع ویروس کرونا کووید-۱۹ اواخر سال گذشته در چین آغاز شد و همچنان در سطح جهان در حال گسترش است. در چنین وضعیتی شرکت های ساختمانی چگونه می توانند برای تأخیرهای احتمالی و مواجهه نیروی کار با خطر آماده شوند؟ در ادامه به ده سؤالی که در چنین شرایطی شرکت‌های ساخت‌وساز باید از خود بپرسند، اشاره می‌کنیم.

 1. برنامه ریزی تجاری – بخش های اصلی فعالیت تجاری که نیاز به یک برنامه جایگزین دارد کدام هستند؟ (چه موادی از کشور متأثر از ویروس تهیه می شوند و از چه مواد جایگزینی می توان استفاده کرد؟)
 2. سلامتی و ایمنی – چه تعهداتی در قبال سلامتی و ایمنی کارکنان خود، به‌ویژه آن هایی که در کارگاه فعالیت می کنند دارید (به‌عنوان‌مثال آیا امکانات مناسبی برای شستشوی دست در نظر گرفته‌اید؟ آیا نیاز به تأمین تجهیزات یا آموزش دارید؟)
 3. تعطیلی کارگاه - اگر کارمندان یا نیروی کار دچار ویروس کرونا شوند، چه خواهید کرد و چنانچه تصمیم به تعطیلی کارگاه بگیرید، سرعت عمل و ایمنی شما چگونه خواهد بود؟
 4. آگاهی از زنجیره تأمین - نیروی کار و مصالح از کجا تأمین میشوند (به‌عنوان‌مثال آیا مصالح اصلی از کشور درگیر ویروس تأمین میشود)؟
 5. بررسی قرارداد- در قرارداد شما چه مواردی قید شده است؟ استفاده از مصالح یا تأمین‌کنندگان جایگزین/ وضعیت اضطراری اعم از اپیدمی یا فراگیری جهانی/  بندهایی که امکان تمدید زمان یا پرداخت اضافی را ممکن می سازد/ تأخیر و خسارت‌های پیش‌بینی‌شده در قرارداد/ حق فسخ قرارداد
 6. انتفای قرارداد – چه زمان می توان انتفای قرارداد اعلام کرد؟ (جایی که یک اتفاق جدی و غیرمنتظره خارج از کنترل طرفین رخ دهد و انجام قرارداد را غیرممکن کند). توجه داشته باشید که اثبات این موضوع در دادگاه دشوار است.
 7. بحث آزاد – آیا بحث آزاد، مذاکره و پیدا کردن راهی مناسب طرفین قرارداد، بهترین رویکرد برای جلوگیری از مقابله یا مشاجره است؟
 8. توافق برای تأمین بودجه - توافق بر سر بودجه بااطلاع سرمایه گذار شامل چه مواردی است، مثلاً در مورد تأخیر، هزینه های اضافی، تغییرات در مصالح (در مورد برنامه، کارها یا قرارداد ساخت‌وساز)؟
 9. سایر توافق ها - آیا تأخیر در قرارداد ساخت بر سایر قراردادهای کارفرما مانند توافق‌نامه‌های توسعه یا قراردادهای اجاره تأثیر دارد؟
 10. بیمه - آیا بیمه‌نامه‌ای دارید که بتواند در جبران خسارات به شما کمک کند؟ آیا باید طبق بیمه‌نامه با بیمه گذارها ارتباط برقرار کنید؟

 با همه این مسائل باید دید شدت تأثیر کووید-۱۹ چقدر خواهد بود. بهتر است بدترین حالت در نظر گرفته شود و طرف قراردادی که متحمل خسارت خواهد شد را در قرارداد بررسی کنند. در درازمدت، امید است پیشرفت مستمر فرآیندهای جدید ساخت‌وساز و محصولات نوآورانه باعث شوند صنعت ساخت بهتر بتواند موقعیت های غیرمنتظره را مدیریت کند.

منبع

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل مقاله:ten_coronavirus_questions_for_construction_firms-_98-12-21.pdf

 

مطالب مرتبط:

درباره نویسنده
عکس‌های Neshat_okhovat

نشاط اخوت

11 سال سابقه کار در شرکت راهسازی و پلسازی
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
فصای خورشیدی: محاسبه سطح و ضخامت دیوار پشت گلخانه یک ساختمان

سلام وقت بخیر 

من یک تمرین دارم برای مشخص کردن و محاسبه سطح و ضخامت دیوار پشت گلخانه یک ساختمان برای درس عناصر جزئیات حالا اگر خواستید پلان هم رو میفرستم براتون، و مشخص کردن مصالح ساخت اون گلخانه کنار ساختمان که دست خودمونه چه مصالحی بذاریم (مصالح بدون عایق) ،ممنون میشن کمک کنید 

به پیوست ارسال شده است

عکس کاربر
1پاسخ
در یک سازه، بیست طبقه منفی وجود دارد و خاک از کیفیت مناسبی برخوردار نیست، شما چه روشی را برای اجرای سازه پیشنهاد می کنید؟
در یک سازه، بیست طبقه منفی وجود دارد و خاک از کیفیت مناسبی برخوردار نیست، شما چه روشی را برای اجرای سازه پیشنهاد می کنید؟
عکس کاربر
1پاسخ
سوال در خصوص نحوه ساخت و ساز گروهی و مشارکتی
سلام و عرض ادب از مهندسین و همکاران عزیز و باتجربه ای که در صنعت ساختمان فعال هستند پرسشی دارم.به نظرتون ساخت آپارتمان بصورت گروهی و با مشارکت 5،6 نفر و زمینی که از فرد دیگری باشد چقدر درگیری و اختلاف محتمل است آیا ارزش این ریسک رو داره ؟ که شاید روزنه ای باشه برای ورود تعدادی مهندس جوان به بازار سازندگان ساختمان.لطفا دوستانی که تجربه دارند در مورد مقدمات کار و اخذ مجوزها یا اینکه اصلا امکان چنین کاری وجود دارد لطفا راهنمایی کنند ممنون و سپاسگزارم.
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .