مقاله تحلیلی: علل فرسودگی نمای آجری

مقاله تحلیلی: علل فرسودگی نمای  آجری

فاکتورهای مختلفی ازجمله دما، رطوبت، اندازه و شکل وجود دارند که منجر به فرسودگی و آسیب نماهای  آجری می‌شوند. در این مقاله به بحث درباره این عوامل مورد می‌پردازیم.

علل فرسودگی نمای آجریدلایل فرسودگی نمای  آجری چیست؟

  • عوامل مربوط به شکل و اتصالات نمای  آجری
  • آسیب‌های ایجادشده به دلیل گرادیان دما
  • فرسودگی نمای  آجری به دلیل تغییرات رطوبتی
  • آسیب‌های ایجادشده به دلیل نحوه ساخت‌وساز
  • فرسودگی نمای  آجری به دلیل شرایط محیطی

فرسودگی ناشی از شکل و اتصالات نمای  آجری

دو عامل مؤثر و مهم در فرسودگی و آسیب نمای  آجری کمیت مصالح چسباننده در پشت  آجر و برش صیقلی شکل  آجرها است.

بنابراین، اتصال ایجادشده بین نمای  آجری و دیوار باربر بستگی به استحکام‌پذیری و شکل‌پذیری مواد مورد استفاده برای ایجاد اتصال بین دیوار باربر و نمای  آجری دارد.

اطمینان از خواص این مواد چسباننده ضروری است.

مواد چسباننده مانند سیمان باید خاصیت کشسانی داشته باشند و تحت تنش دچار آسیب نشوند. این ویژگی تا حد معینی با اضافه کردن اهل به سیمان قابل دستیابی است.

فرسودگی نمای  آجری ناشی از گرادیان دما

تغییر دما می‌تواند منجر به حرکت افتراقی و یا تغییر شکل سیمان و نمای  آجری شود. بنابراین وقتی دما بالا می‌رود، به دلیل تفاوت جرم سیمان و  آجر، انبساط آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود.

برای رفع و یا کاهش آسیب‌های وارده بهتر است که مقاومت ملات کمتر از مواد  آجری باشد. در این حالت شکستگی سیمان قبل از شکست  آجر اتفاق می‌افتد و تعمیر اتصال سیمانی آسان‌تر از  آجر است.

علل فرسودگی نمای آجریفرسودگی نمای  آجری ناشی از تغییرات رطوبتی

ورود رطوبت به درون نمای  آجری و اتصالات سیمانی منجر به انبساط و انقباض آن‌ها می‌شود.

به‌طورکلی رطوبت منجر به فرسودگی نمای  آجری یا اتصال سیمانی نمی‌شود، اما اگر وجود آن تداوم داشته باشد، آسیب‌ها و خساراتی را به همراه خواهد داشت.

عوامل متعددی به نفوذ رطوبت به درون نمای  آجری و اتصالات سیمانی کمک می‌کند. برای مثال: نحوه ساخت‌وساز، جهت ساختمان، انتخاب  آجر نامناسب ( آجر نامرغوب)، کیفیت سیمان و افزودنی‌ها.

عمده دلیل گسترش شکستگی و شکاف در سیمان نفوذ رطوبت است. این مشکل تنها با رفع عوامل نفوذ رطوبت قابل‌حل است.

علل فرسودگی نمای آجریآسیب نمای  آجری به دلیل نحوه ساخت‌وساز

نحوه ساخت‌وساز عامل دیگری است که ممکن است منجر به فرسودگی نمای  آجری می‌شود. برخی از اشکالات حین ساخت همچون تعبیه نکردن امکان تهویه در نقاط مخصوصی از نمای  آجری منجر به نگهداشت و تجمع آب می‌شود که نهایتاً منجر به آسیب نمای  آجری خواهد شد.

سوراخ کردن سیمان در زمان اتصال  آجرها به یکدیگر، یکی دیگر از مشکلات حین ساخت است که به نمای  آجری آسیب می‌زند.

وجود آب می‌تواند منجر به انبساط و انقباض  آجرها و اتصالات سیمانی شده که درنتیجه فرسودگی به‌صورت کمانش یا شکست و آسیب مصالح مورد استفاده برای اتصال  آجر به دیوار باربر ظاهر می‌شود.

فرسودگی نمای  آجری ناشی از شرایط محیطی

شرایط محیطی بر پاسخ و رفتار نمای  آجری تأثیر خواهد گذاشت. شرایط محیطی همراه با منافذ موجود در نمای  آجری بر مقدار رطوبت موجود تأثیر خواهد گذاشت.

اساساً تبخیر رطوبت در نمای ساختمان متأثر از شرایط اطراف ساختمان است. برای مثال، رطوبت هوای اطراف ساختمان، دمای اطراف و سرعت باد بر میزان و سرعت تبخیر تأثیر می‌گذارد.

مقدار تبخیر در نمای  آجری زمانی که درجه دما افزایش یابد، زیاد خواهد شد. بااین‌حال افزایش رطوبت محیط اطراف ساختمان باعث کاهش تبخیر خواهد شد.

از موارد بالا چنان برداشت می‌شود که شرایط محیطی در ایجاد آسیب وارده به نمای  آجری دخیل است.

 نمایی که اغلب در معرض باران و باد قرار می‌گیرد، متحمل فرسودگی وسیع‌تر و سریع‌تری خواهد شد؛ بنابراین این امر، اهمیت جهت ساختمان را نشان می‌دهد.

منبع

 نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

 اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های Azim_m

عظیم مرادی

دانشجوی کارشناسی ارشد گرایش سازه با معدل 16.90 در دانشگاه علم و صنعت می باشم.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
2پاسخ
در خصوص فایل اکسل محاسبه ی دیوارهای نسبی و خروج از مرکزیت ساختمان بنایی
سلام . با استفاده از فایل اکسل شما ، دیوارهای نسبی ساختمان بنایی را محاسبه کردم . و در آخر نوشته شده است که اثر پیچش لحاظ گردد. اما از این مرحله به بعد رو نمیدونم باید چیکار کنم و چطور اثر پیچش و لحاظ کنم . ممنون میشم راهنمایی کنید.
عکس کاربر
1پاسخ
به دست آوردن نمودار نیرو جابه جایی در آباکوس
دیواری مصالح بنایی رو به صورت میکرو مدل کردم بر طبق فیلمی که از سایت گرفتم. ولی هر کاری می کنم نمودار نیرو جابه جایی همش به صورت خطی درمیاد . در صورتی که می دونم که باید غیر خطی باش. ممنون میشم راهنماییم کنید.
عکس کاربر
2پاسخ
نرم افزار طراحی معماری مناسب برای رندرگیری
سلام رشته من معماریه و طراحی پلان و تری دی ساختمون و همچنین طراحی نما رو انجام میدم.قبلا با اتوکد تری دی میکردم و بعد توی مکس متریال میدادم و رندر وی ری میگرفتم میخوام بدونم نرم افزار راحت تر و جایگزین برای کار من چیه؟که بتونم همون کیفیت رندر مکس رو هم باهاش داشته باشم؟ با تشکر
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .