مقاله تحلیلی:‌ دستورالعمل طراحی پی های منفرد بر اساس ACI318-14

مقاله تحلیلی:‌ دستورالعمل طراحی پی های منفرد بر اساس ACI318-14

 پی های منفرد المان های سازه ای هستند که از آن ها برای انتقال و توزیع بار هر ستون به خاک زیرین بدون تجاوز از ظرفیت باربری استفاده می شود. علاوه بر آن مانع نشست بیش‌ازحد می شوند و ایمنی کافی را در برابر واژگونی و لغزش فراهم می کنند. ACI318-14 دستورالعمل هايی براي طراحی پی های منفرد ارائه می کند. برای مثال می‌توان به حداقل عمق مؤثر بالای آرماتور، کاور بتن، عمق مدفون، انکرها، طول گیرایی، موقعیت میلگرد ريشه/ انتظار و مقاومت خمشی و برشی پی اشاره کرد.

پی های منفرد یکی از مقرون به صرفه ترین انواع پی ها هستند. زمانی که ستون ها در فواصل نسبتاً طولانی نسبت به هم قرار دارند از این نوع پی استفاده می شود. پی های منفرد مربعی هستند، اما می توانند مستطیلی یا حتی مدور و هشت‌ضلعی باشند.

دستورالعمل طراحی پی های منفرد بر اساس ACI318-14 به شرح زير است.

 1. مقاومت فشاری بتن باید هم به لحاظ مقاومت و هم دوام کنترل شود. ACI318-14، حداقل مقاومت فشاری بتن را برای کاربردهای معمولی 17 مگا پاسکال در نظر گرفته است.
 2. مطابق ACI318-14بخش 1.1.2.20، میلگردهاي فولادی باید از نوع آجدار باشند.
 3. عمق مدفون نباید باعث کاهش مقاومت و آسیب به بتن و آرماتورها شود.
 4. نیروهاي ضریب دار و گشتاور در پای ستون ها با استفاده از آرماتورها، میلگردهای ریشه، پیچ های مهاری یا اتصالات مکانیکی به پی منتقل می شوند.
 5. حتی اگر مقاومت بتن از حد مجاز تجاوز نکند، باید حداقل میلگرد ریشه گذاشته شود.
 6. چنانچه در مواردي مثل پي هاي شیب‌دار، پله اي يا مخروطي، تنش آرماتور متناسب با گشتاور نباشد، بايد از مهار كافي براي آرماتورهاي كششي استفاده كرد.
 7. براي اجتناب از گسيختگي خمشي ميلگردهاي ريشه در پي و گسيختگي وصله پوششي بين ميلگرد ريشه و ستون، طول مهار آرماتورهاي خمشي و ريشه بايد به مقدار كافي باشد.
 8. با توجه به ACI 318-14 بخش 3.13، عمق پي در بالاي آرماتور نبايد كمتر از 150 میلی‌متر باشد.
 9. عمق پي باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که ظرفیت برشی بتن، برابر یا بيش از نیروهای برشی بحرانی (برش یک‌طرفه و برش پانچ) ايجاد شده توسط بارهای ضریب دار باشد.
 10. الزامات طراحی بايد در پي هاي شیب‌دار، پله اي يا مخروطي، موقعيت و عمق پله ها و زاويه شيب در هر بخش بايد در نظر گرفته شود.
 11. ضخامت لایه بتنی که روی خاک ریخته می‌شود باید ۷۵ میلی‌متر باشد.
 12. بر اساس دستورالعمل هايACI، سطح زير پي، توسط نیروهای بدون ضريب و گشتاورهاي انتقالي از پي به خاك و فشار مجاز خاك محاسبه شده با اصول مکانیک خاک، تعیین می شود. سطح مورد نیاز زير پي با تقسیم بارهای سرويس ستون بر فشار خالص مجاز خاک به دست می آید. فشار ضریب دار خالص خاک برابر است با بارهای ضریب دار ستون در سطح پي موردنظر.

 دستورالعمل طراحی پی های منفرد بر اساس ACI318-14

دستورالعمل طراحی پی های منفرد بر اساس ACI318-14

منبع

 نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

 اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های Neshat_okhovat

نشاط اخوت

11 سال سابقه کار در شرکت راهسازی و پلسازی
سوالات مرتبط
عکس کاربر
1پاسخ
جزئیات دیوار برشی
سلام و درود بی پایان خدمت شما استاد بزرگوار.استاد بنده چند هفته ای هست که درگیر یک سوال محاسبات در مورد دیوار برشی بر طبق آیین نامه ایران هستم.محاسبات دیوار برشی این سوال رو درک میکنم ولی نقشه اجرایی این سوال خیلی ذهنمو به خودش مشغول کرده.استاد خداوند نگهدارتون باشه.خواهش میکنم اگ امکانش هست نظر بدین آیا برداشت من از جزئیات اجرایی این سوال درست هست یا خیر؟؟؟اگرم استاد اشتباه برداشت کردم پس جزئیات اجرایی این دیوار برشی چ شکلیه؟؟؟استاد صورت و جواب سوال به همراه ابهام بنده در شکل سوال در پیوست تقدیم حضورتون میشه.در پایان استاد از خدا بهترین درجات علمی دینا و اخرت رو براتون آرزومندم.
عکس کاربر
2پاسخ
آیا راه اندازی آزمایشگاه مکانیک خاک مقرون به صرفه است ؟
با سلام بنده ارشد عمران ژئوتکنیک دارم میخوام ازمایشگاه خاک بزنم به نظرتون جواب میده ؟ در کل شرایطش چه جوریه و آیا دوره تخصصی آموزشی دارید ؟
عکس کاربر
3پاسخ
با کدام یک از نرم افزار های عمران و معماری میتوان به کسب در آمد خوب در ایران و سایر کشورها رسید؟
با سلام بنده به دنبال یادگیری نرم افزاری یا نرم افزارهایی هستم که بتونم با اونها به راحتی کسب درآمد کنم.برام فرقی نداره که از نرم افزار های عمران باشه یا معماری.برام مهم هست که بعد از یادگیری به نتیجه برسم و بتونم از اونها چه در ایران و چه در خارج از کشور مثل کانادا یا اروپا کسب درآمد کنم؟ و اینکه کدام فیلد کاری درحال حاضر و در آینده درآمد بیشتری داره و براش بازار کار در حال حاضر و در آینده هست؟(مثلا فیلد محاسبات، نقشه کشی، کنترل پروژه و....) ممنون میشم اگر دوستان من رو راهنمایی کنند
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  29 تير 1398
  مرکز علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری زنجان
  26 شهريور 1398
  دانشگاه صنعتی امیرکبیر
  20 آبان 1398
  پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله
  28 آبان 1398
  دانشگاه شهید بهشتی
  19 آذر 1398
  دانشگاه میعاد با همکاری دانشگاه شیراز
  18 آبان 1399
  کمیته ملی سدهای بزرگ ایران

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808