مقاله تحلیلی: آنچه فارغ‌ التحصیلان مهندسی عمران باید بدانند

مقاله تحلیلی: آنچه فارغ‌ التحصیلان مهندسی عمران باید بدانند

 فارغ‌التحصیلان عمران چه چیزهایی را باید بدانند؟

در تاریخ حرفه مهندسی عمران این سؤال مهمی است. ولی با توجه به متغیرهایی که به‌سرعت در حال تغییر هستند و همچنین بر اساس چشم‌انداز ASCE از جهان آینده، این سؤال در حال حاضر بیش‌ازپیش اهمیت دارد. این سؤال در همایش آموزش ASCE که از 28 تا 30 می 2019 در شهر دالاس برگزار شد هم مطرح بود.

دکتر کوین هال، والتر هیکس و بلاسم راسل هیکس استاد مهندسی زیرساخت در دانشگاه آرکانزاس چندین جلسه را در این همایش برگزار کردند و با ASCE News در مورد سمت‌وسوی آموزش مهندسی عمران از نظر خودشان صحبت کردند.

ASCE News: به نظر شما آموزش مهندسی عمران در سطح دانشگاهی در حال حاضر چه کاری را خوب انجام می‌دهد؟

 • کوین هال: من فکر می‌کنم ما در آموزش اصول فنی مهندسی عمران خوب هستیم. فکر می‌کنم دانشجویانی که این دوره‌ها را پشت سر می‌گذارند از نظر فنی برای انواع تحلیل و طراحی که از آن‌ها خواسته می‌شود، آماده هستند. پس به نظر من ما در این زمینه خیلی خوب هستیم.

ASCE News: به نظر شما در برنامه آموزشی آینده روی چه چیزهایی می‌توانیم بیشتر تمرکز کنیم؟

 • هال: در همایش آموزش ASCE که در دالاس برگزار شد، یکی از مباحث مطرح شده مهارت‌هایی بود که سال‌ها از آن‌ها به‌عنوان «مهارت‌های نرم» یاد می‌شد – از این پس در مورد این مهارت‌ها صحبت خواهیم کرد. در حال حاضر ما به این مهارت‌ها «مهارت‌های قدرت» می‌گوییم. منظور من چیزهایی مانند ارتباطات، اخلاق، تفکر منتقدانه، رهبری و کار گروهی است. من فکر می‌کنم در آینده باید تأکید خود بر این مهارت‌ها را برای دانشجویان افزایش دهیم. در همایش آموزشی سال 1995 در دنور هم یکی از موضوعات اصلی بحث ما در مورد مهارت‌های ارتباطی بود. حالا، 24 سال بعد، هنوز ما در مورد همین مهارت‌ها صحبت می‌کنیم. به نظر من در آینده باید روی این مهارت‌های قدرت تمرکز کنیم. خوشبختانه در BOK3 جدید (ویرایش سوم پیکره دانش مهندسی عمران که اخیراً ASCE منتشر کرده است)، تأکید زیادی بر علوم اجتماعی و انسانی در کنار ریاضیات و علوم شده است. به نظر من ما با کارهایی که انجام می‌دهیم به مردم خدمت می‌کنیم؛ پس باید مطمئن باشیم که نیازهای اجتماعی را درک می‌کنیم و تنها روی بحث‌های فنی تمرکز نکنیم. به نظر من این دو دسته مهارت‌ها با هم تضادی ندارند. یک دانشجوی خوب مطمئناً به پیش‌زمینه فنی خوب نیاز دارد؛ اما باید مهارت‌های قدرت و درک آن‌ها از جامعه را هم به‌اندازه اصول فنی در نظر بگیریم.

ASCE News: به نظر شما تغییر در شیوه آموزشی بازتاب نوع متفاوت دانشجوی ورودی به دانشکده در سال 2019 است؟ آیا موضوع تغییر نیازها در جامعه است؟ یا فکر می‌کنید نیازها همیشه همین بوده است و ما در حال حاضر متوجه آن‌ها شده‌ایم؟

 • هال: نظر من ترکیبی از این سه است. مطمئناً این چیز جدید نیست. اگر به نوشته‌های 80 یا 90 سال پیش هم نگاه کنید، همیشه تأکید زیادی بر علوم اجتماعی و انسانی و درک زمینه طراحی‌هایمان وجود داشته است. تأثیر اجتماعی سال‌ها بخشی از اعتباربخشی ABET بوده است. پس همیشه وجود داشته است. نیروی محرک این تأکید دوباره در حال حاضر چیست؟ فکر می‌کنند دانشجویانی که از در حال حاضر برنامه‌های آموزشی را می‌گذرانند، چه آن‌ها را نسل هزاره سوم بنامید و چه نسل Z یا هر چیز دیگری، علاقه خیلی بیشتری به کمک به دیگران دارند. پس باید این فرصت را به آن‌ها بدهیم. ما باید به آن‌ها کمک کنیم که درک کنند مهندسی عمران یکی از بهترین شغل‌هایی است که به آن‌ها فرصت تغییر زندگی افراد را می‌دهد.

حالا وقتی به آینده نگاه می‌کنید و سپس به چشم‌انداز جهان آینده ASCE نگاه می‌کنید، محدوده آن تأمل‌برانگیز، نفس‌گیر و شگفت‌انگیز است. من فکر می‌کنم افرادی که در همایش آموزش نشسته بودند با خودشان می‌گفتند خوب اگر این دنیایی است که ما به سمت آن حرکت می‌کنیم، چگونه می‌خواهیم بر جهان آینده تأثیر بگذاریم؟ چگونه می‌خواهیم زیرساخت‌هایی ایجاد کنیم که این جامعه‌ها نیاز خواهند داشت؟

پس اکنون زمان خوبی برای ماست که در مورد این موضوع فکر کنیم. به امید اینکه BOK3 این ایده‌ها را هم منعکس می‌کند، همه چیز فراهم است. کلید اصلی دنبال کردن و عمل کردن به آن است.

آنچه باید از آن اجتناب کنیم این است که اگر همایش آموزشی در 10 سال آینده داشته باشیم، نیازی نباشد که دقیقه همین بحث‌ها را تکرار کنیم. ما باید به‌جای صحبت کردن در مورد آن، حرکت خود را با ارائه راهکار و اقدام شروع کنیم.

 منبع

 نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

 اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

مطالب مرتبط:

 

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های alikhalili60

علی اکبر خلیلی

كارشناس ارشد مهندسی و مدیریت ساخت
سوالات مرتبط
عکس کاربر
7پاسخ
تفاوت دفتر مهندسی و شرکت مهندسی
با سلام تفاوت دفتر مهندسی و شرکت مهندسی در امور اجرایی و حقوقی ،بخصوص در بحث اجرا در چیست؟ و آیا ممکن است دفتر را زیرمجموعه‌ی شرکت به حساب اورد یا خیر
عکس کاربر
1پاسخ
صلاحیت مهندس محاسب
سلام و احترام من کاردانی پیوسته رشته ساختمان دارم در حال گذراندن کارشناسی عمران اجرایی اگر کارشناسی ارشد سازه یا زلزله بخوانم صلاحیت محاسبه تعلق خواهد گرفت؟
عکس کاربر
1پاسخ
پکیج آموزشی صفر تا صد کارشناسان دفاتر فنی شرکتهای عمرانی
آموزش صفر تا صد کارشناسان دفاتر فنی شرکتهای عمرانی رو چطور تهیه کنم؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808