مقاله تحلیلی: آیین‌ نامه‌ ها چه نقشی در کاهش خسارات ناشی از بلایای طبیعی دارند؟

مقاله تحلیلی: آیین‌ نامه‌ ها چه نقشی در کاهش خسارات ناشی از بلایای طبیعی دارند؟

 در سال ۲۰۱۸، انواع بلایای طبیعی از جریان گِل در مونتسیتوی کالیفرنیا گرفته تا سیل‌های ناگهانی شهر الیکتوت، طوفان فلورانس در کارولینا و آتش‌سوزی‌های شمال کالیفرنیا؛‌ کل ایالات‌متحده را متضرر کرد. طبق گزارش‌ها، سال قبل ۵۹ حادثه طبیعی بزرگ در آمریکا رخ داده است. بلایای طبیعی نه‌تنها خسارت‌های مالی زیادی (۹۱ میلیارد دلار) بر جا گذاشتند که باعث کشته شدن بیش از ۲۰۰ نفر و تعداد زیادی مجروح شد.

FEMA در سال مالی ۲۰۱۸،  بیش از ۲۰ میلیارد دلار را برای اقدامات بازگشت به حالت قبل از فاجعه، کمک به جبران خسارت‌ها و ساخت خانه‌های جدید، راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک، ساخت مدارس، بیمارستان‌ها، ایستگاه‌های پلیس و ... اختصاص داد. بااین‌حال حقیقت این است که بسیاری از سازه‌های تعمیر شده و بازسازی‌شده در آینده با بلایای طبیعی و خسارت‌های ناشی از آن مواجه خواهند شد و بنابراین لازم است که این سازه‌ها برای مقابله با این شرایط آماده باشند. خوشبختانه استراتژی‌های بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای برای اطمینان از آمادگی سازه‌ها در این شرایط وجود دارد: آیین‌نامه‌های ساختمانی.

مطالعه‌ای که اخیراً توسط موسسه ملی علوم ساختمان (NIBS) انجام شده نشان می‌دهد که استفاده از به‌روزترین آیین‌نامه‌ها، باعث کسب ۱۱ دلار به ازای هر یک دلار سرمایه‌گذاری در بخش کاهش خسارت‌های ناشی از زمین‌لرزه، سیل و طوفان و ۴ دلار به ازای هر یک دلار در بخش مقابله با آتش‌سوزی می‌شود. این مقادیر اهمیت آیین‌نامه‌های جدید را نشان می‌دهند.

سال گذشته و در پی وقوع زمین‌لرزه Port MacKenzie،‌ آلاسکا به‌واسطه بهره‌گیری از آیین‌نامه‌های جدید کمترین خسارت را متحمل شد و همچنین توانست به‌سرعت به حالت قبل از زمین‌لرزه باز گردد. در فلوریدا هم ساختمان‌هایی که بر طبق الزامات آیین‌نامه‌های جدید ساخته‌شده بودند عملکرد بهتری در طی طوفان مایکل از خود نشان دادند.

 علی‌رغم مزایای مشهود آیین‌نامه‌های جدید اما پذیرش و پیاده‌سازی این آیین‌نامه‌ها در کل امریکا به یک شکل نیست. در ۲۰ ایالت آمریکا این مقامات محلی هستند که تعیین می‌کنند از چه آیین‌نامه‌ای باید استفاده شود. به عبارتی در برخی از این ایالت‌ها، بیش از ۲۵ درصد از افراد در ساختمان‌هایی سکونت دارند که مطابق با آیین‌نامه‌های ۹ سال پیش یا بیشتر ساخته ‌شده‌اند. تنها در چند ایالت از جدیدترین آیین‌نامه‌ها استفاده می‌شود. این تفاوت باعث چنددستگی در دنیای واقعی می‌شود. آیین‌نامه بین‌المللی ساختمان که در همه ایالت‌ها موردقبول است، باید با الزامات وجود پناهگاه در مدارسِ مناطقی که در معرض گردبادها قرار دارند، به‌روز شود. با وجود اینکه ۲۱ ایالت آمریکا در معرض گردباد و تندباد قرار دارند اما تنها یک‌سوم این ایالت‌ها ملزم به ساخت پناهگاه در مدارس شده‌اند.

باوجود نیاز آشکار به الزامات آیین‌نامه‌ای جدید و درخواست رئیس‌جمهور و رهبران برای افزایش سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های ملی؛ بدیهی است که باید ضوابطی برای مدرن سازی زیرساخت‌ها وجود داشته باشد که بر طبق آن ساختمان‌های جدید و بازسازی‌شده با الزامات جدیدترین آیین‌نامه‌ها تطابق داشته باشند. مدارس، مراکز عمومی، بیمارستان‌ها و پناهگاه‌ها همگی ستون‌های جوامع ما هستند که اهمیت به خصوصی در رفع نیازهای افراد آسیب‌پذیر دارند. در صورتی که این سازه‌ها مطابق با آیین‌نامه‌های جدید ساخته شوند می‌توان انتظار داشت که علاوه بر جان افراد از سرمایه‌گذاری دولت هم حفاظت می‌شود.

تصویب یک لایحه قانونی برای ملزم کردن زیرساخت‌ها به پیروی از حداقل الزامات آیین‌نامه‌ای را می‌توان ساده‌ترین و مقرون‌به‌صرفه ترین راه برای جلوگیری از خطرات بلندمدت و کاهش چشمگیر بلایای طبیعی در جوامع دانست.

منبع

 نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

 اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

دریافت فایل مقاله: natural_disasters_could_be_far_less_damaging_with_better_building_codes.pdf

 

درباره نویسنده
عکس‌های baharehbl328

بهاره بهرامی

فارغ التحصیل مهندسی مدیریت پروژه. علاقه مند به زبان انگلیسی و ترجمه به خصوص به متون تخصصی عمران و معماری. سرپرست تیم مترجمین 808 و پشتیبان محتوای سایت.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
7پاسخ
چطور می تونم شتابنگاشت های واقعی و خاص ساختگاه مثلا مشهد را برای تحلیل تاریخچه زمانی پیدا کنم؟
روند صحیح به همراه جزییات برای دستیابی به ۷ شتابنگاشت خاص مشهد را توضیح دهید. با تشکر
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  30 شهريور 1398
  دبیرخانه دائمی کنفرانس
  18 مهر 1398
  اداره کل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان
  30 مهر 1398
  موسسه غیرتجاری فرهنگی هنری نشر فن آریا
  20 آبان 1398
  پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله
  28 آبان 1398
  دانشگاه صنعتی مالک اشتر
  28 آبان 1398
  دانشگاه شهید بهشتی
  19 آذر 1398
  دانشگاه میعاد با همکاری دانشگاه شیراز
  26 آذر 1398
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  2 دى 1398
  سازمان بسیج مهندسی صنعتی استان گیلان
  30 دى 1398
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  5 اسفند 1398
  مرکز مطالعات و تحقیقات علوم و فنون بنیادین در جامعه
  18 آبان 1399
  کمیته ملی سدهای بزرگ ایران

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808