مقاله تحلیلی: انواع ترک در ستون‌ های بتنی

مقاله تحلیلی: انواع ترک در ستون‌ های بتنی

4 نوع معمول از ترک‌هایی که در ستون‌های بتن مسلح رخ می‌دهد، عبارت‌اند از: ترک‌های مورب، ترک‌های افقی، ترک‌های ناشی از خوردگی و ترک‌های عمودی کوتاه. دلیل وقوع ترک در ستون‌های بتنی را می‌توان طراحی نادرست، نقص در ساخت، بارگذاری بیش‌ازحد، خوردگی آرماتورها، نشست فونداسیون، خزش و انقباض دانست.

وقوع ترک در ستون‌های بتنی مسئله‌ای جدی است که باعث کاهش مقاومت، پایداری و دوام سازه می‌شود و همچنین زیبایی سازه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ازاین‌رو بررسی انواع مختلف ترک در ستون‌های بتنی امری ضروری است.

1- ترک‌های مورب

ترک‌های مورب در کل وجه ستون و در هر ارتفاعی تشکیل و گسترش می‌یابند. دلیل اصلی وقوع این ترک‌ها در ستون‌های بتنی کافی نبودن ظرفیت باربری، مقطع عرضی و آرماتورهای فولادی است. ترک‌های مورب سلامت سازه را تحت تایر قرار می‌دهند و ازاین‌رو باید به‌درستی با این مشکل مقابله شود.

انواع ترک در ستون‌های بتنی

2- ترک‌های افقی

 ترک‌های افقی در ستون‌های بتنی اغلب در محل اتصال تیر و ستون و در وجهی که تحت تنش کششی زیادی قرار دارد، مشاهده می‌شوند. ستون‌هایی که ظرفیت لنگر خمشی کافی ندارند و دارای آرماتورهای کافی نیستند به دلیل اثر نیروی برشی، بارگذاری مستقیم و خمش تک‌محوره دچار ترک‌خوردگی به شکل افقی می‌شوند.

ترک‌های افقی باعث کاهش مقاومت برشی ستون و متعاقباً افزایش چشمگیر خطر شکست می‌شود؛ بنابراین لازم است که به این مشکل در کوتاه‌ترین زمان رسیدگی شود.

انواع ترک در ستون‌های بتنی

3- ترک‌های عمودی کوتاه

ترک‌های عمودی در ستون‌های بتن مسلح معمولاً ترک‌های کوتاه و موازی هم هستند که عرض یکشانی ندارند. ستون‌هایی که آرماتور کافی ندارند و یا در ساخت آن‌ها از بتن کم کیفیت استفاده شده مستعد ترک‌خوردگی به این شکل هستند. دلیل وقوع این ترک‌ها را می‌توان افزایش حداکثر ظرفیت باربری دانست.

حداکثر ظرفیت بار وقتی افزایش می‌یابد که مقطع عرضی ستون یا مقدار آرماتورها کافی نباشد.

انواع ترک در ستون‌های بتنی

4- ترک‌های ناشی از خوردگی

این ترک‌ها در ستون‌های بتن مسلح معمولاً در راستای جایی که آرماتورها قرار دارند، رخ می‌دهد. این ترک‌ها معمولاً عرض یکسانی دارند.

خوردگی آرماتورها و کافی نبودن پیوند بتن و آرماتورهای فولادی، دلیل وقوع این ترک‌ها است. درصورتی‌که اقدامات لازم برای تعمیر چنین ترک‌هایی انجام نشود، این ترک‌ها به‌سرعت گسترش می‌یابند.

انواع ترک در ستون‌های بتنی

 منبع

 نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

 اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های baharehbl328

بهاره بهرامی

فارغ التحصیل مهندسی مدیریت پروژه. علاقه مند به زبان انگلیسی و ترجمه به خصوص به متون تخصصی عمران و معماری. سرپرست تیم مترجمین 808 و پشتیبان محتوای سایت.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
1پاسخ
علت افزایش میلگردهای ستون طبقه آخردرسیستم دوگانه وسقف دال
با عرض سلام درچند مورد که ساختمانهایی بتنی با سیستم دوگانه وسقف دال وافل طراحی کرده ام مشکلی دارم وآن افزایش میلگردهای ستونها درطبقه آخر است : 1- آیا علت این امراثرمتقابل قاب ودیوار است ؟ وآیا کاری میشه انجام داد یا مجبورم کل ستونهای طبقات پایین را هم همین مقدار میلگرد بذارم واینکه آیا مجازیم میلگرد ستون در یک طبقه را ازطبقات پایین بیشتر طراحی کنیم 2- نحوه مدل کردن ساختمانهایی که کلا به جای ستون ازدیواربرشی استفاده می شود واتصال تیر به دیوار چطور است؟
عکس کاربر
0پاسخ
چگونگی تعیین و محاسبه درجه هیدراسیون بتن (آلفا)
با سلام خدمت دوستان.سه روش برای محاسبه درجه هیدراسیون بتن (آلفا) وجود دارد اگر کسی از دوستان اطلاعاتی در این زمینه دارد یا میتواند بنده رو به مقاله یا رفرنسی ارجاع دهد ممنون میشوم. با سپاس فراوان
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  31 ارديبهشت 1398
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  20 خرداد 1398
  انجمن سازه‌های فولادی ایران
  30 خرداد 1398
  دبیرخانه دائمی کنفرانس
  25 تير 1398
  دانشگاه ارومیه - انجمن آبخیزداری ایران
  20 آبان 1398
  پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808