مقاله تحلیلی: 19 سازه شگفت انگیز روی آب

مقاله تحلیلی: 19 سازه شگفت انگیز روی آب

ساخت و ساز روی آب یکی از چالش‌برانگیزترین کارهایی است که یک معمار می‌تواند قبول کند. با وجود طراحی پیچیده،  ظاهر این سازه‌های شگفت انگیز گویای این مسئله نیست. طی قرن‌ها معماران و مهندسان جسور دست به ساخت ‌و ساز روی آب می‌زدند. بدیهی است  که ساخت‌وساز روی آب کار آسانی نیست. 

با کمبود زمین به دلیل افزایش جمعیت، شاید سازه‌های روی آب زمانی بسیار معمول‌تر از امروز شوند. سازه‌های روی آب هر موردی اعم از فرودگاه، ساختمان‌های مسکونی و پارک را شامل می‌شوند. 

در اینجا به 19 مورد از سازه‌های شگفت انگیز روی آب اشاره می‌کنیم.

1.  مجموعه پونته دلا دوگانا، ایتالیا: شگفتی قرن هفدهم در ونیز

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده¬اند

این ساختمان که در قرن هفدهم ساخته شده یکی از نمادین‌ترین ساختمان‌ها در ونیز است. این ساختمان در ابتدا توسط معماری به نام جوزپه بن ونی به عنوان ساختمان گمرک ساخته شد. مانند بسیاری از ساختمان‌های ونیز، پی این ساختمان هم با راندن چوب‌هایی به ماسه زیر آب ساخته شده است.

عملکرد آن به عنوان اداره گمرک در سال 1980 متوقف و پس از آن این ساختمان متروکه شد. در سال 2009 بار دیگر به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفت و در حال حاضر موزه گردشگری محسوب می‌شود.

2. مجمع الجزایر نخل جمیرا، امارات متحده عربی: مجمع الجزایر مصنوعی لوکس دبی

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده¬اند

در سال 2001 شرکت نخیل شروع به ساخت نخل جمیرا – یک مجمع الجزایر مصنوعی درخلیج فارس – کرد. در ابتدا لازم بود برای تا مین زمین لازم در آب خاکریزی شود که این کار به عهده دو پیمانکار VAN Oord وJan de Nul  گذاشته شد. تخصص این پیمانکاران بلژیکی و هلندی متخصص زهکشی است. ساخت جزیره‌های مصنوعی و ساخت و ساز روی آب رسما در سال 2009 به پایان رسید. در حال حاضر 4000 ویلای لوکس به علاوه یک هتل به نام آتلانتیس – یکی ازشاخص‌ترین هتل‌های دبی – در نخل جمیرا  وجود دارد.

3. جزیره پِبِرهُلم، دانمارک: یک رابط سازگار با محیط زیست بین دو ملت

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده¬اند

پبرهلم  که بین دو کشور دانمارک و سوئد قرارگرفته، یک جزیره مصنوعی است که یک پل را به یک تونل متصل می‌کند. پل توسط Øresundsbrons ساخته شده و علی رغم اینکه به وضوح یک پیروزی برای معماری مدرن محسوب می‌شود اما نکته مهم‌تر،  شناخته شدن آن به عنوان یک پروژه زیست محیطی است. این جزیره بسیاری از گونه‌های مهاجر را جذب کرده و با توجه به دور بودن آن از سکونت گاه‌های انسانی، محلی ایده آل برای تحقیقات و مشاهدات است. این موضوع تصادفی نیست، زیرا Øresundsbrons قصد داشت طراحی را به گونه‌ای انجام دهد که از اکوسیستم منطقه محفاظت و  نگهداری کند. 

4. فرودگاه کانسای، ژاپن: مقاوم در برابر زلزله‌ها و طوفان‌ها

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده¬اند

فرودگاه کانسای باهدف کاهش ازدحام فرودگاه شلوغ اوساکا که در نزدیکی آن قرار دارد، ساخته شد. برای طراحی این فرودگاه که در جزیره‌ای مصنوعی در خلیج اوساکا ساخته شده، معماران باید موارد زیادی را در نظر می‌گرفتند. فرودگاه باید به گونه‌ای طراحی می‌شد که در برابر زلزله‌ها و طوفان‌های معمول منظقه مقاومت کند. فرودگاه به صورت رسمی در سال 1994 افتتاح شد و با توجه به طراحی عالی و مقاوم خود توانست در برابر زلزله سال 1995 در کوبه مقاومت کند.

5. مرکز همایش و نمایشگاه هنگ کنگ، هنگ کنگ: یک مکان شلوغ در بندر ویکتوریا

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده اند

این مرکز همایش و نمایشگاه که در بندر ویکتوریا در هنگ‌کنگ قرار گرفته است، یکی ازساختمان‌های برجسته این شهر شلوغ است. اولین فاز ساخت این ساختمان که توسط لاری التمنز طراحی شده در سال 1988 و دومین فاز در سال 1994 شروع شد. پی ریزی این ساختمان روی جزیره مصنوعی انجام شد. 

6. سالن اونتاریو، کانادا: میزبان اولین تئاتر آی مکس دائمی دنیا

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده اند

سالن اونتاریو که در سال 1971 افتتاح شد، یک مجتمع شامل سه جزیره است که در دریاچهاونتاریو قرار دارد. ابتدا این محل با هدف یک تم پارک ساخته شد و اما  از سال 2011 تبدیل به محلی برای برگزاری رویدادها و یک تفرجگاه ساحلی شد. این محل بیشتر به دلیل  گنبد ژئودزیک خود شناخته شده است. این مرکز که توسط الرهار دزایدلر طراحی شده اولین تئاتر IMAX دائمی دنیا است. 

7. برج العرب، امارات متحده عربی: تنها آسمان خراش ساخته شده روی جزیره مصنوعی

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده اند

دبی مرکز معماری روی دریا است و برج العرب یکی از بزرگ‌ترین نمونه‌های آن است. برج العرب با ارتفاع 280 متر (920 فوت) که سومین هتل بلند دنیا است. تام رایت معمار این هتل قصد داشت سازه‌ای طراحی کند که همانند سالن اپرای سیدنی یا برج ایفل،  شاخص باشد. این هتل اولین آسمان خراش دنیا است که روی یک جزیره مصنوعی ساخته شده است. این هتل به واسطه یک پل به خشکی متصل می‌شود. این هتل به طوررسمی در سال 1999 افتتاح شد.

8. جزایر ونیزی، ایالات متحده: مجمع الجزایر مصنوعی با  100 سال قدمت

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده اند

جزایر ونیزی میامی یک گروه از جزایر مصنوعی هستند که شکل گیری ایده آن به اوایل قرن بیستم باز می‌گردد. در سال 1913 جان کالینز، پل کالینز را بین این جزایر و ساحل میامی ساخت. در آن زمان این پل،  عنوان طولانی‌ترین پل چوبی دنیا را از آن خود کرد. ساخت جزیره‌ها در دهه 1920 اتفاق افتاد  اما به دلیل تخریب ناشی از  طوفان سال 1926متوقف شد. بیسکاین اولین جزیره‌ای بود که ساخت آن تکمیل شد. در دهه 1930 یک فرودگاه در این جزیره ساخته شد. در حال حاضر این جزیره بیش از 13000 نفر جمعیت دارد. 

9. سِبیت سئوم، کره جنوبی: جزایر سه‌گانه  مصنوعی سئول

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده اند

 سِبیت سئوم از سه جزیره مصنوعی در رودخانه هان تشکیل شده است. این جزایر در سال 2006 ساخته  شدند. این جزیره-ها که در سال 2011 رسما افتتاح شدند، شامل یک مرکز هنرهای نمایشی، یک مرکز فرهنگی و یک پارک هستند.

10. فرودگاه مادیرا، پرتغال: یکی از خطرناک ترین فرودگاه های دنیا

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده اند

این فرودگاه که با نام کریستیانو رونالدو  هم  شناخته می‌شود، یکی از خطرناک‌ترین فرودگاه‌های دنیا  به دلیل واقع شدن روی اقیانوس محسوب می‌شود. باند فرودگاه بسیار خطرناک است، در واقع خلبانان باید قبل از اقدام به فرود روی این باند،  آموزش‌های ویژه‌ای ببینند.

در سال 2000 باند این فرودگاه  با ساخت یک سکو روی اقیانوس گسترش پیدا کرد. این پروژه توسط آندراده گوتیرز انجام و روی 180 ستون کوبیده شده در بستر دریا ساخته شد.

11. کلیسای Our Lady of the Rocks، مونته نگرو: یک کلیسای شناور 600 ساله

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده اند

این کلیسای شگفت انگیز به قرن 15 میلادی تعلق دارد و روی یک جزیره مصنوعی در خلیج کوتور واقع در مونته نگرو قرار گرفته است.  این جزیره از سنگ هایی که به مرور زمان در آب ریخته شده بود،  ساخته شد. کلیسای اصلی در قرن 17 توسط دزدان دریایی غارت و سال ها بعد مجدداً احیا شد. امروزه این کلیسا موزه ای دارد که تاریخچه شگفت انگیز جزیره را نشان  می دهد.

12. سیلند، بریتانیا: یک سکوی دفاعی از جنگ جهانی دوم که تبدیل به یک ریزکشور شد

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده اند

سیلند یک ریزکشور است که در نزدیکی ساحل سافولک در انگلستان قرار دارد.  این کشور بر روی یکی از سکوهای دفاعی انگلستان در جنگ جهانی دوم واقع در دریای شمال بنا نهاده شد. امروزه این سازه به عنوان یکی از کوچکترین کشورهای دنیا شناخته می شود (با وجود نداشتن حاکمیت).

13. جزیره قوها (سوان)، فرانسه: میزبان بانوی آزادی پاریس

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده اند

شاید از دیدن مجسمه آزادی در پاریس تعجب کنید، اما جزیره قوها تنها یکی از مواردی است که در آن از بانوی آزادی الهام گرفت شده است. جزیره مصنوعی قوها در سال 1827 روی رود سین ساخته شد. این جزیره، سومین جزیره بزرگ در پاریس است. مجسمه آزادی در چهارم جولای 1889 با اهدای آن توسط مهاجران آمریکایی به این جزیره اضافه شد.

14. جزیره مروارید، قطر: یک منطقه لوکس 

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده اند

مروارید قطر با مساحت 1.5 مایل مربع (4000000 متر مربع) یک جزیره مصنوعی تجاری و مسکونی بزرگ است. این محل که توسط شرکت United Development  ساخته شده است امروزه 12000 نفر را در خود جای داده و به رشد خود ادامه می دهد. این جزیره توسط کالیسون طراحی شده و قرار است 105000 فوت (32 کیلومتر) دیگر به ساحل قطر بیفزاید. پیش بینی  می شود که ساخت کامل آن حدود 15 میلیارد دلار هزینه در برداشته باشد.

15. جزایر امواج، بحرین: پیشتاز در  نوآوری

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده اند

مجمع الجزایر مصنوعی امواج که در خلیج فارس قرار دارد در سال 2016 افتتاح شد. علی رغم اینکه ساخت آن در سال 2002 شروع شد اما، در چند سال اخیر زیرساخت های جزیره ها برای سکونت در آن تکمیل شده است. این جزیره ها که توسط شرکت خصوصی  Ossis Property Developers ساخته شده اند، در واقع شامل یک شهر شناور، تالاب و پارک آبی است. در ساخت جزیره ها از فناوری های زیادی از جمله وکیوم فاضلاب استفاده شده است.

16. جزیره پامپوس، هلند: دژ نظامی قرن نوزدهم در آمستردام

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده اند

پامپوس که در سال 1887 ساخته شده است در ابتدا فقط یک شهر ساحلی بود. این  جزیره مصنوعی با بیش از 1.5 میلیون فوت مکعب (45000 متر مکعب) ماسه ساخته شده است. ساخت و ساز پامپوس 8 سال طول کشید. در اواسط دهه 1930 دژ رها شد و چوب آن توسط شهروندان آمستردام در جنگ جهانی دوم غارت شد. در سال 2007 پامپوس مجددا و این بار به عنوان یک موزه مورد استفاده قرار گرفت.

17. فرودگاه ماکائو، ماکائو: یک باند روی دریا

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده اند

فرودگاه بین المللی ماکائو واقع در جزیره تایپا در سال 1995 افتتاح شد. باند فرودگاه روی نوار حاصل از گسترش خشکی در دریا ساخته شد. این فرودگاه 24 ساعت در روز فعال بوده و قادر است 6 میلیون بازدید کننده را در سال پذیرا باشد.

18. جزایر جهان، امارات متحده عربی: یک نسخه مینیاتوری از دنیا

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده اند

مجمع الجزایر جهان شاید یکی از پروژه های بلند پروازانه دبی باشد. ساخت جزایر در سال 2003 شروع شد اما با شروع بحران اقتصادی سال 2008 متوقف شد.  انتظار می رود که ساخت آن تا سال 2020 به پایان برسد.

19. جزیره دره البحرین، بحرین

19 اثر شگفت انگیز معماری که روی آب ساخته شده اند

دره البحرین که در امتداد ساحل جنوب شرقی بحرین قرار گرفته،  سومین جزیره مصنوعی بزرگ بحرین است. کار ساخت و ساز توسط شرکت WKK در سال 2004 شروع شد و هنوز هم ادامه دارد. امروزه بیش از 1000 نفر در دره البحرین زندگی می کنند. این سکونت گاه 172 ویلای خصوصی، یک زمین گلف و یک تفرجگاه ساحلی را در خود جای داده است.

 منبع

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های alikhalili60

علی اکبر خلیلی

كارشناس ارشد مهندسی و مدیریت ساخت
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  تقویم آموزشی

  8 ارديبهشت 1398
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  10 ارديبهشت 1398
  بخش مهندسی راه، ساختمان و محیط زیست دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز
  10 ارديبهشت 1398
  گروه طرح و ساخت مهرگان
  11 ارديبهشت 1398
  سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان شرقی
  12 ارديبهشت 1398
  موسسه 808
  31 ارديبهشت 1398
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  20 خرداد 1398
  انجمن سازه‌های فولادی ایران
  30 خرداد 1398
  دبیرخانه دائمی کنفرانس
  25 تير 1398
  دانشگاه ارومیه - انجمن آبخیزداری ایران
  20 آبان 1398
  پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808