مقاله تحلیلی: 8 علت طولانی شدن آنالیز در ETABS

مقاله تحلیلی: 8 علت طولانی شدن آنالیز در ETABS

بیشتر ما مهندسین سازه هنگام کار با ایتبز با مدل‌هایی مواجه می‌شویم که زمان زیادی طول می‌کشد تا تحلیل بر روی آن‌ها انجام شود. بدون تردید بسته به اینکه پروژه چقدر گسترده است، زمانی که تحلیل طول می‌کشد متفاوت خواهد بود؛ اما گاهی به نظر می‌رسد که اصلاً قرار نیست تحلیل تمام شود و نسبت به حالت عادی زمان آن زیادی طولانی شده است. در چنین مواردی ممکن است مشکلی در مدل ما وجود داشته باشد. گاهی اوقات اینکه منتظر بمانیم تا برنامه تحلیل را کامل کند واقعاً خسته‌کننده می‌شود. مطمئنم که از خودتان پرسیده‌اید که چه اتفاقی دارد می‌افتد و مدل شما چه مشکلی دارد و در بسیاری از مواقع می‌دانید ایراد کار از کجاست؛ اما در برخی موارد، اینکه واقعاً چه اتفاقی دارد در مدل می‌افتد چالش‌برانگیز می‌شود و ممکن است شما را دچار دردسر کند.

 هنگامی‌که عملیات تحلیل توسط ایتبز بیش‌ازاندازه طول می‌کشد و یا نسبت به حالت عادی زیادی کند پیش می‌رود، احتمالاً یکی از 8 علت زیر دخیل هستند:

توانایی کامپیوتر

توانایی کامپیوتری که ما از آن برای مدل‌سازی استفاده می‌کنیم نقش مهمی در مدل‌سازی پروژه‌های ایتبز ایفا می‌کند. بنا بر تجربه شخصی، باید حداقل یک کامپیوتر مناسب برای حجم محاسبات بالا داشته باشید. حتی شاید بتوانیم مدل‌سازی را با استفاده از کامپیوتری با سطح قابلیت‌های پایین‌تر انجام دهیم اما تحلیل، داستان دیگری دارد. پس باید قبل از انجام تحلیل اطمینان حاصل کنیم که کامپیوتر ما حداقل دارای پردازشگر 3.4 GHz است و رم آن (RAM) از 8 GB کمتر نباشد در غیر این صورت تحلیل تا ابد طول می‌کشد. همچنین این نکته را مدنظر داشته باشید که باید فضای خالی کافی در کامپیوتر شما وجود داشته باشد چراکه ایتبز فضای زیادی را هنگام تحلیل اشغال می‌کند.

باز بودن فایل‌های زیاد در کامپیوتر 

باز بودن فایل‌های زیاد روی کامپیوتر شما سرعت تحلیل با ایتبز را کاهش می‌دهد. اینکه هیچ فایل دیگری در کامپیوتر شما در حال اجرا نباشد تأثیر خیلی خوبی خواهد داشت.

ساده بودن مسیر دسترسی به فولدر

فولدری که فایل ایتبز در آن ذخیره‌شده است نباید در یک فولدر دیگر باشد. تا حد ممکن دسترسی به فایل ایتبز را آسان کنید تا برنامه مدت‌زمان کمتری برای پیدا کردن فایل هنگام تحلیل صرف کند. چک کنید مدل در درایو محلی در حال تحلیل شدن است نه روی سرور عمومی و یا شبکه مخصوصاً اگر در محل کارتان هستید.

المان‌های Null و خط‌ها و مشخصات غیرضروری از مدل

خط‌ها و مشخصات غیرضروری در مدل ایتبز به‌نوعی در کم کردن سرعت عملکرد در اجرای تحلیل تأثیر دارند؛ زیرا ایتبز برای تحلیل این خطوط هم وقت صرف می‌کند. در نتیجه به حداقل رساندن این المان‌ها و پاک‌سازی مدل از این موارد می‌تواند کاهش سرعت را کم کند.

پیام‌های خطای مربوط به هندسه و توزیع بار

اینکه مطمئن شویم مدل ما هیچ پیام خطایی در هندسه ندارد و توزیع بار به‌درستی انجام‌شده است، خیلی می‌تواند کمک‌کننده باشد. توصیه می‌شود که مدل را چک و اگر خطایی دارد آن‌ها را رفع کنید. این یک کار ضروری قبل از اجرای تحلیل است، این کار را می‌توانید با کلیک بر روی Analyze و سپس گزینه‌ Check Model انجام دهیم. در پنجره باز شده تیک تمامی گزینه‌های ظاهر شده را بزنید. بعد از چک کردن مدل توسط برنامه هیچ پیام خطایی نباید ظاهر شود. برای اینکه در وقتتان صرفه‌جویی کنید، توصیه می‌شود گزینه‌ها را تک‌تک فعال کنید تا بتوانید راحت‌تر علت خطاهای احتمالی را متوجه شوید. این کار در مقایسه با تیک زدن هم‌زمان همه گزینه‌ها وقت کمتری از شما می‌گیرد. یکی از عمده دلایل کم شدن سرعت، استفاده از گزینه مش‌بندی خودکار است.

حالات بار و ترکیبات بار

ترکیبات بار، باید ساده و درعین‌حال منطبق با آیین‌نامه مورد استفاده باشند. ایتبز در تحلیل مدلی که ترکیبات بار زیادی دار، دچار مشکل می‌شود. پس بهتر است ترکیبات بار اضافی و غیرضروری را حذف کنید.

گیردار کردن بِیس و اتصالات

گیرداری و شرایط مرزی بِیس و اتصالات را قبل از تحلیل بررسی کنید. اگر شرایط مرزی به‌درستی اختصاص داده نشود ممکن است سرعت تحلیل کاهش یابد.

تعداد مودهای همگرایی

کاهش تعداد مودهای همگرایی تا حد ممکن می‌تواند سرعت تحلیل را افزایش دهد. می‌توانید حداکثر تعداد مودها را از طریق مسیر Define>Modal Case>Modify Show/Case ویرایش کنید.

توجه داشته باشید که موارد گفته شده می‌توانند در سایر نرم‌افزارهای طراحی سازه نیز کاربرد داشته باشند.

 منبع

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
دریافت فایل PDF و حمایت از ترجمه کنندگان500 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های فاطمه علی بخشی

فاطمه علی بخشی

کارشناسی ارشد مهندسی زلزله طراح سقف های پیش تنیده طراح سازه های جداسازی شده عضو تیم مترجمین 808
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
نحوه طراحی قاب دو بعدی در Etabs

باسلام و وقت بخیر،سئوال من در مورد نحوه طراحی قاب دو بعدی در نرم افزار etabs  می باشد لطفا راهنمایی بفرمایید

عکس کاربر
0پاسخ
بارگذاری استاتیکی و دینامیکی باد و اعمال آن در Etabs
سلام ... کسی از دوستان فایل ایتبس یک ساختمان بتنی چند طبقه در حالتی که بارگذاری باداستاتیکی و دینامیکی بهش اعمال کرده باشه داره؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...

  هر آنچه در رابطه با یک موضوع تخصصی می خواهید ( فیلم، عکس، مقاله، اخبار و ... )، فقط در یک صفحه

  صفحه اصلی دانشنامه

  تقویم آموزشی

  8 خرداد 1399
  موسسه علمی تحقیقاتی کومه علم آوران دانش
  10 خرداد 1399
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  11 خرداد 1399
  موسسه آموزش عالی میزان
  11 خرداد 1399
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  12 خرداد 1399
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  18 خرداد 1399
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  18 خرداد 1399
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  18 خرداد 1399
  موسسه 808
  20 خرداد 1399
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  23 تير 1399
  موسسه 808
  20 مرداد 1399
  دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان همیاری شهرداری ها
  31 مرداد 1399
  دبیرخانه دائمی کنگره
  1 آبان 1399
  مرکز مطالعات و تحقیقات علوم و فنون بنیادین در جامعه
  18 آبان 1399
  کمیته ملی سدهای بزرگ ایران
  10 بهمن 1399
  انجمن بتن ایران

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808