مقاله تحلیلی:‌ بررسی و تعمیر ترک در قسمت‌های آجری

به‌طور سنتی، آجرچینی فناوری ساخت دیوار است. دیوار آجری را می‌توان به‌صورت قرار دادن سیستماتیک آجرها روی یکدیگر برای اهداف خاص تعریف کرد. دیوارها ایمنی و حریم خصوصی را برای صاحب‌خانه تأمین می‌کنند.

دیوار آجری ساکنان خانه را از محیط بیرونی جدا می‌کند. صاحب‌خانه‌ها با مشاهده ترک‌های فعال یا غیرفعال در قسمت‌های اجری عصبی می‌شوند، چرا که این ترک‌ها دلیل اصلی نگه‌داری و تعمیر هستند. اگر صاحب‌خانه با بررسی و تعمیر ترک‌ها در قسمت‌های اجری آشنا باشد،‌ می‌تواند هزینه‌های ناشی از نگه‌داری و تعمیر را کاهش دهد. در این مقاله اطلاعات لازم برای بررسی و تعمیر ترک‌های قسمت‌های اجری را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 در اینجا بهترین راه‌های بررسی و تعمیر ترک‌ها در قسمت‌های آجری دیوارهای باربر و همچنین دیوارهای پرکننده و دیوارهای پنلی در سازه‌های RCC تشریح خواهد شد. ترک‌ها می‌توانند سازه‌ای یا غیر سازه‌ای باشند.

بررسی ترک‌ها

بررسی ترک دیوارها کار بسیار سختی است. مالک باید زمان زیادی در رابطه با بررسی ترک‌ها صرف کند. دلیل این است که رؤیای هر صاحب‌خانه‌ای، خانه‌ی بدون ترک است.

۱. مجموعه داده‌ها و پیشینه

مالک باید داده‌هایی مانند سال ساخت، کیفیت و مشخصات مصالح مورد استفاده، روش آجرچینی و جزییات اصلاحات و تغییرات اعمال شده را جمع‌آوری کند.

 لازم است مدارک و اسناد مربوط به خانه خود را حفظ کنید، زیرا این اسناد در رفع مشکلاتی که در آینده به وجود می‌آیند، کمک خواهند کرد.

۲. بررسی رفتار ترک‌ها

رفتار ترک‌ها را با نظارت بر پیشرفت ترک و تعیین اینکه آیا ترک‌ها فعال هستند یا غیرفعال (ترک‌های منفعل) بررسی کنید.

عرض یا طول ترک را با دستگاه tell-tale اندازه‌گیری کنید. این دستگاه برای ترک‌های داخلی و خارجی استفاده می‌شود و ترک‌های باز و بسته را با دقت 1 میلی‌متر بررسی می‌کند. این دستگاه به شکل یک نوار شیشه‌ای با عرض 2 تا 3 سانتی‌متر و طول 10 تا 12 سانتی‌متر است. این دستگاه برای اندازه‌گیری عرض ترک‌ها طراحی شده است.