مقاله تحلیلی: دال پیش‌ساخته فیلیگران در یک نگاه

مقاله تحلیلی:  دال پیش‌ساخته فیلیگران در یک نگاه

دال فیلیگران نوعی از دال بتن مسلح است که در سرتاسر جهان استفاده می‌شود. دلیل این استفاده گسترده عملکرد سازه‌ای بسیار عالی در روش پیش‌ساخته است که در بخش صنعتی، مسکونی و سایر سازه‌های خاص قابل استفاده است. دال‌های فیلیگران در کارخانه از دال‌های بتن مسلح با ارتفاع کم ساخته می‌شوند. این دال‌ها که بخشی از کف بتن مسلح کلی می‌باشند و ضخامتی در حدود 40 الی 70 میلی‌متر دارند.

به دلیل مسائل مرتبط با حمل و نقل (حداکثر عرض مجاز قابل حمل در وسایل نقلیه)، عرض پیشنهادی حدود 0.6 الی 2.5 متر است. حداکثر عرض توصیه شده در هر پانل پیش‌ساخته 2.7 متر و طول آن 12 متر است. هر دال فیلیگران دارای آرماتورهای اصلی در جهت طولی و عرضی (بر اساس بار اعمالی و طراحی) هست و فاصله خرپاهای مشبک حمال نباید بیشتر از 750 میلی‌متر باشد.

در خلال ساخت این دال‌ها در کارخانه تمامی محفظه‌ها، روزنه‌های سقف،‌ سوکت­های الکتریکی مورد توجه قرار می‌گیرند. این دال پیش‌ساخته به‌عنوان یک قالب در طول ساخت ساختمان عمل می‌نماید و پس از سخت شدن بتن، کل سیستم به‌عنوان یک دال یکپارچه عمل خواهد نمود.

منبع

ترجمه شده توسط تیم خبری 808

اگر دوست دارید به تیم خبری 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل کامل مقاله: construction_of_precast_filigran_slab_at_a_glance.pdf

برچسب ها: 
درباره نویسنده
عکس‌های Masoudcvle

مسعود غیاث الدین

کارشناسی ارشد زلزله ، عضو تیم مترجمین 808
سوالات مرتبط
عکس کاربر
2پاسخ
مشکل دوره تناوب زیاد
باسلام و احترام بنده سازه 9 طبقه با دیواربرشی طراحی کردم برای کنترل زمان تناوب تحلیلی مشکلی وجود دارد 4مود(mode) اول مقدار پریود بسیار زیاد می باشد مثلا 6300000 هیچگونه وارنینگ و اروری نیز نمیدهد .مشکل گویا در طبقه بام هست چون طبقه بام را که حذف کردم پریود مناسب بدست آمد... جالب این است سقف دال است و وقتی سقف بام را تغییر به تیرچه میکنم مشکل پریود حل میشود! ممنون اگر پاسخگو باشید
عکس کاربر
2پاسخ
ضخامت دال راه پله
حداقل ضخامت دال راه پله چه مقدار است و طبق کدام بند مقررات ملی است؟
عکس کاربر
1پاسخ
علت افزایش میلگردهای ستون طبقه آخردرسیستم دوگانه وسقف دال
با عرض سلام درچند مورد که ساختمانهایی بتنی با سیستم دوگانه وسقف دال وافل طراحی کرده ام مشکلی دارم وآن افزایش میلگردهای ستونها درطبقه آخر است : 1- آیا علت این امراثرمتقابل قاب ودیوار است ؟ وآیا کاری میشه انجام داد یا مجبورم کل ستونهای طبقات پایین را هم همین مقدار میلگرد بذارم واینکه آیا مجازیم میلگرد ستون در یک طبقه را ازطبقات پایین بیشتر طراحی کنیم 2- نحوه مدل کردن ساختمانهایی که کلا به جای ستون ازدیواربرشی استفاده می شود واتصال تیر به دیوار چطور است؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
  • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید ...