مقاله تحلیلی: سیستم‌های دال تخت – حفره‌دار (طراحی، خدمت پذیری، مقاومت در برابر آتش‌سوزی و روش اجرا)- قسمت اول، کلیات

مقاله تحلیلی: سیستم‌های دال تخت – حفره‌دار (طراحی، خدمت پذیری، مقاومت در برابر آتش‌سوزی و روش اجرا)- قسمت اول، کلیات

سیستم‌های دال تخت حفره‌دار سال‌های متمادی است که در اروپا و نقاط دیگری از دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سیستم‌ها به دلیل برخی مزیت‌های ذاتی در ایالات متحده نیز کاربرد رو به رشدی دارند. از جمله امتیازات این سیستم می‌توان به کاهش وزن – که موجب نیروی لرزه‌ای کمتر و بارهای افزوده بیشتری برای یک دهانه مفروض می‌شود؛ امکان اقتصادی اجرای دهانه‌های بلندتر؛ کمتر شدن ارتفاع بین طبقات؛ سرعت بخشیدن به زمان‌بندی ساخت و مقاومت خوب در برابر آتش‌سوزی طبق الزامات آیین‌نامه IBC اشاره کرد. در این مقاله به این موارد اشاره می‌شود: 1. تاریخچه و مطالعات اخیر در مورد سیستم‌های دال تخت حفره‌دار، 2. الزامات طرح برشی و خمشی، 3. الزامات خیز یا تغییر شکل، 4. الزامات ارتعاش برای راحتی ساکنین و ابزارهای حساس، 5. الزامات حریق مطابق آیین‌نامه IBC 6. ترتیب معمول در اجرا. این مقاله نشان می‌دهد که این دسته سیستم‌های سازه‌ای را می‌توان با استفاده از ضوابط ACI برای مقاومت و خدمت پذیری طراحی و حداقل الزامات مربوط به کنترل ارتعاش و مقاومت در برابر حریق را نیز تأمین کرد. در قسمت دوم این مقاله، یک مثال موردی به کمک نرم‌افزار بررسی خواهد شد.

 

ترجمه شده توسط تیم خبری 808

اگر دوست دارید به تیم خبری 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل کامل مقاله: flat_slab.pdf

برچسب ها: 
درباره نویسنده
عکس‌های abbasi

عبدالمهدی عباسی

کارشناس ارشد زلزله
سوالات مرتبط
عکس کاربر
2پاسخ
مشکل دوره تناوب زیاد
باسلام و احترام بنده سازه 9 طبقه با دیواربرشی طراحی کردم برای کنترل زمان تناوب تحلیلی مشکلی وجود دارد 4مود(mode) اول مقدار پریود بسیار زیاد می باشد مثلا 6300000 هیچگونه وارنینگ و اروری نیز نمیدهد .مشکل گویا در طبقه بام هست چون طبقه بام را که حذف کردم پریود مناسب بدست آمد... جالب این است سقف دال است و وقتی سقف بام را تغییر به تیرچه میکنم مشکل پریود حل میشود! ممنون اگر پاسخگو باشید
عکس کاربر
2پاسخ
ضخامت دال راه پله
حداقل ضخامت دال راه پله چه مقدار است و طبق کدام بند مقررات ملی است؟
عکس کاربر
1پاسخ
علت افزایش میلگردهای ستون طبقه آخردرسیستم دوگانه وسقف دال
با عرض سلام درچند مورد که ساختمانهایی بتنی با سیستم دوگانه وسقف دال وافل طراحی کرده ام مشکلی دارم وآن افزایش میلگردهای ستونها درطبقه آخر است : 1- آیا علت این امراثرمتقابل قاب ودیوار است ؟ وآیا کاری میشه انجام داد یا مجبورم کل ستونهای طبقات پایین را هم همین مقدار میلگرد بذارم واینکه آیا مجازیم میلگرد ستون در یک طبقه را ازطبقات پایین بیشتر طراحی کنیم 2- نحوه مدل کردن ساختمانهایی که کلا به جای ستون ازدیواربرشی استفاده می شود واتصال تیر به دیوار چطور است؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .