مقاله تحلیلی: خصوصیات مصالح ساختمانی متداول در برابر آتش

مقاله تحلیلی: خصوصیات مصالح ساختمانی متداول در برابر آتش

خصوصیات مقاومت در برابر آتش در مصالح ساخت و ساز متداول همانند سنگ، آجر، سنگ و چوب (الوار)، چدن، شیشه، فولاد و بتن در زیر ذکر شده‌اند.

1- سنگ

سنگ رسانای خوبی برای گرما نیست اما تحت اثر آتش، آسیب‌های زیادی را متحمل می‌شود. این امکان نیز وجود دارد که سنگ هنگام گرم و سرد شدن ناگهانی به قطعات کوچک‌تری متلاشی شود. گرانیت منفجر می‌شود و به‌راحتی در حضور آتش متلاشی می‌شود. سنگ آهک را می‌توان به‌سادگی حتی باوجود آتش‌های معمولی خرد نمود. سنگ رس با بافتی متراکم و دانه‌هایی بسیار ریز می‌تواند با موفقیت در برابر آتشی با شدت متوسط بدون ایجاد هیچ‌گونه ترک جدی مقاومت نماید.

2- آجر

آجرها تا زمان رسیدن به دماهای بالاتر از 1200 تا 1300 درجه سانتی‌گراد آسیب جدی نمی‌بینند. دلیل این است که آجر رسانایی بسیار ضعیفی در برابر گرما دارد. در صورتی که نوع ملات و کیفیت ساخت آجر مناسب باشد، آجر می‌تواند مقاومت خوبی را در برابر گرما از خود نشان دهد. با این وجود یک آجر محدودیت‌های سازه‌ای مختص به خود را برای استفاده در ساختمان‌ها دارد.

منبع

ترجمه شده توسط تیم خبری 808

اگر دوست دارید به تیم خبری 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل کامل مقاله: fire_resisting_properties_of_common_building_materials.pdf

درباره نویسنده
عکس‌های poorya_n

پوریا نخعی

لیسانس مهندسی عمران از دانشگاه فردوسی مشهد و در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مدیریت منابع آب دانشگاه صنعتی امیرکبیر، تهران سابقه ترجمه مقاله و کتاب تخصصی اشنا به نرم افزارهای matlab, lingo,Gams,hec-hms,modsim, etabs, safe
سوالات مرتبط
عکس کاربر
0پاسخ
نحوه بارگذاری سقف تیرچه در اجرا
برای اجرا و بتن ریزی سقف دوم چند روز بعد از بتن ریزی سقف تیرچه ی اول میشه جکها رو رو سقف اول گذاشت و بتن ریزی انجام داد؟
عکس کاربر
0پاسخ
حداقل زمان ممکن برای جاگذاری تیرچه ی بتنی روی پلها؟
حداقل زمان ممکن برای جاگذاری تیرچه ی بتنی روی پلها چند روز بعد از خارج کردن از قالب و عمل اوری هست؟.متوسط دما ۲۵ درجه
عکس کاربر
1پاسخ
ساخت ملات سیمانی برای نما
سلام . وقت به خیر . ببخشید برای کاری که در دست دارم به مشکل خوردم و نتونستم مرجعی برای دریافت جواب پیدا کنم. مجبور به این مزاحمت شدم. آیا فرمولی برای تعیین مقدار وزن مصالح لازم در تهیه انواع ملات ها داریم ؟ من باید قسمت بالای دیوار داخلی یک حمام را سیمان سفید کنم. طول این قسمت ۵ متر و عرض آن ۱ متر هست و البته زیر کار گچ کهنه و بسیار ناصاف هست. برای تهیه ملات سیمان سفید و پودر سنگ. از هر کدام چه مقدار لازم هست ؟ میزان غلظت ملات و نحوه کار چطور ؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .