نحوه تسلیح برشی دال های تخت (مطابق مبحث نهم و آئین نامه بتن آمریکا)

نحوه تسلیح برشی دال های تخت (مطابق مبحث نهم و آئین نامه بتن آمریکا)

در مقاطع دال ها نیز همانند سایر اعضا نیروهای برشی ضریبداری که از تحلیل دال در مقابل بارهای خارجی بدست می آید  (Vu) وجود دارد که باید به نحو مناسبی توسط مقطع دالها تحمل گردد . Vrیا vVn.مقاطع بحرانی دالها برای برش موسوم به مقاطع بحرانی با عملکرد یکطرفه (عملکرد تیر گونه)و عملکرد دوطرفه (منگنه ای- پانچ) که معمولا در  اطراف ستون رخ می دهد می باشد.این مقاطع در بخش های بعدی به صورت مفصل تشریح خواهند شد.

به عبارت دیگر در مقاطع بحرانی باید روابط زیر ارضا گردد.

آیین نامه بتن ایران:‌ VuVr

آیین نامه بتن آمریکا: VuvVn

Vu: برش نهایی ضریبدار حاصل از ترکیبات بار که از تحلیل دال در برابر بارهای خارجی در مقاطع بحرانی بدست می آید.

Vr: نیروی برشی مقاوم در مقطع بحرانی

بدلیل به کار بردن ضرایب کاهش مقاومت جزئی مربوط به مصالح بتن و فولاد  (c ,s)که در داخل رابطه Vr لحاظ گردیده است از ضریب کاهش مقاومت برشی v استفاده نمی شود.در واقع یکی از تفاوت های آیین نامه بتن ایران و آمریکا استفاده یا عدم استفاده از همین ضرایب می باشد.به عبارت دیگر آیین نامه بتن ایران از ضرایب جزئی مقاومت یا ایمنی )  (c ,s در درون نیروهای مقاوم (Nr, Mr, Vr, Tr) استفاده می نماید در صورتی که آیین نامه بتن امریکا از حاصلضرب ضرایب کاهش مقاومت  در مقاومت های اسمی (Pn, Mn, Vn, Tn) استفاده می نماید.

v: ضریب کاهش مقاومت در برش که 0.75 می باشد.

Vn: مقاومت اسمی مقطع در برش

همانطور که اشاره شد Vu از تحلیل دال با استفاده از روش های ضرایب لنگر و برش - طراحی مستقیم -  قاب معادل -  خط تسلیم(سیلان) – نواری بدست می آید.

جهت تامین ظرفیت برشی Vr و vVn نیز روش های مختلفی وجود دارد که در این مقاله به صورت فهرست وار به آنها اشاره می شود و در قسمت های بعدی مقاله به تشریح هر یک از این روش ها پرداخته خواهد شد.

کاربران می توانند با پرداخت ۵۰۰۰ تومان اقدام به دریافت  فایل کامل این مقاله کنند.

PDF
برچسب ها: 

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 5,000 تومان
با 10 درصد تخفیف برای کاربران VIP: 5,000 تومان
پرداخت 5,000 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های mbinahayat

آرمین عبدالله زاده

مهندس عمران
سوالات مرتبط
عکس کاربر
2پاسخ
مشکل دوره تناوب زیاد
باسلام و احترام بنده سازه 9 طبقه با دیواربرشی طراحی کردم برای کنترل زمان تناوب تحلیلی مشکلی وجود دارد 4مود(mode) اول مقدار پریود بسیار زیاد می باشد مثلا 6300000 هیچگونه وارنینگ و اروری نیز نمیدهد .مشکل گویا در طبقه بام هست چون طبقه بام را که حذف کردم پریود مناسب بدست آمد... جالب این است سقف دال است و وقتی سقف بام را تغییر به تیرچه میکنم مشکل پریود حل میشود! ممنون اگر پاسخگو باشید
عکس کاربر
2پاسخ
ضخامت دال راه پله
حداقل ضخامت دال راه پله چه مقدار است و طبق کدام بند مقررات ملی است؟
عکس کاربر
1پاسخ
علت افزایش میلگردهای ستون طبقه آخردرسیستم دوگانه وسقف دال
با عرض سلام درچند مورد که ساختمانهایی بتنی با سیستم دوگانه وسقف دال وافل طراحی کرده ام مشکلی دارم وآن افزایش میلگردهای ستونها درطبقه آخر است : 1- آیا علت این امراثرمتقابل قاب ودیوار است ؟ وآیا کاری میشه انجام داد یا مجبورم کل ستونهای طبقات پایین را هم همین مقدار میلگرد بذارم واینکه آیا مجازیم میلگرد ستون در یک طبقه را ازطبقات پایین بیشتر طراحی کنیم 2- نحوه مدل کردن ساختمانهایی که کلا به جای ستون ازدیواربرشی استفاده می شود واتصال تیر به دیوار چطور است؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .