مقاله تحلیلی: دال یک طرفه

مقاله تحلیلی: دال یک طرفه

دال یک­ طرفه، دالی است که یک بعد آن نسبت به بعد دیگر بسیار بزرگ­تر است. به طور کلی اگر یک بعد دال از دو برابر بعد دیگر آن بزرگ­تر باشد، دال یک طرفه خواهد بود. از آنجایی که در دال یک طرفه، یک بعد آن نسبت به بعد دیگر بزرگ­تر باشد، اکثر بار وارده توسط همان بعد بزرگ­تر تحمل می­شود، بنابراین قرار دادن میلگرد­های اصلی معادل همان بار وارده در آن بعد، کافی خواهد بود. لذا برای تقویت بعد بزرگ­تر، میلگرد اصلی عمود بر آن بعد یا موازی با بعد کوچک­تر قرار داده می­شود و در امتداد بعد بزرگ­تر (به عبارتی موازی) تنها فولاد مورد نیاز برای تقویت که به نام میلگرد تقسیم شناخته می­شود، قرار داده می­شود و نقش باربری ندارد.

 

 

دریافت فایل کامل مقاله:

one_way_slab.pdf

 

 

منبع :+

ترجمه شده توسط تیم خبری 808  

اگر دوست دارید به تیم خبری 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

پیوستاندازه
PDF icon node_12253-one_way_slab.pdf343.54 KB
فایل
برچسب ها: 
درباره نویسنده
عکس‌های Abbas_Naeiji

عباس نائیجی

کارشناس ارشد عمران - گرایش سازه های هیدرولیکی، عضو تیم مترجمین 808
سوالات مرتبط
عکس کاربر
2پاسخ
مشکل دوره تناوب زیاد
باسلام و احترام بنده سازه 9 طبقه با دیواربرشی طراحی کردم برای کنترل زمان تناوب تحلیلی مشکلی وجود دارد 4مود(mode) اول مقدار پریود بسیار زیاد می باشد مثلا 6300000 هیچگونه وارنینگ و اروری نیز نمیدهد .مشکل گویا در طبقه بام هست چون طبقه بام را که حذف کردم پریود مناسب بدست آمد... جالب این است سقف دال است و وقتی سقف بام را تغییر به تیرچه میکنم مشکل پریود حل میشود! ممنون اگر پاسخگو باشید
عکس کاربر
2پاسخ
ضخامت دال راه پله
حداقل ضخامت دال راه پله چه مقدار است و طبق کدام بند مقررات ملی است؟
عکس کاربر
1پاسخ
علت افزایش میلگردهای ستون طبقه آخردرسیستم دوگانه وسقف دال
با عرض سلام درچند مورد که ساختمانهایی بتنی با سیستم دوگانه وسقف دال وافل طراحی کرده ام مشکلی دارم وآن افزایش میلگردهای ستونها درطبقه آخر است : 1- آیا علت این امراثرمتقابل قاب ودیوار است ؟ وآیا کاری میشه انجام داد یا مجبورم کل ستونهای طبقات پایین را هم همین مقدار میلگرد بذارم واینکه آیا مجازیم میلگرد ستون در یک طبقه را ازطبقات پایین بیشتر طراحی کنیم 2- نحوه مدل کردن ساختمانهایی که کلا به جای ستون ازدیواربرشی استفاده می شود واتصال تیر به دیوار چطور است؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
  • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .