سازمان نظام مهندسی ساختمان

سازمان نظام مهندسی ساختمان

سازمان نظام مهندسی ساختمان

سازمان نظام مهندسی ساختمان، سازمانی غیردولتی است که در جهت تحقق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب سال ۱۳۷۴ به صورت رسمی تأسیس شد.

سازمان نظام مهندسی برای مرتفع کردن موارد خواسته شده در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان سال ۱۳۷۴ تأسیس شد تا اهداف کلی زیر را برآورده کند:

 • مهندس فنی و متخصص ساختمان در راس هرم سازندگی قرا گیرند و صاحبان مهارت‌های فنی در سطوح میانی و کارگران فنی بدنه هرم فنی ساخت و ساز ساختمان‌سازی در ایران را تشکیل دهند.
 • ایجاد یک جامعه‌ی حرفه‌ای مولد ثروت، رفاه، دانش و هنر برای اعضای آن
 • مراقبت از ایمنی، بهداشت و آسایش محیط‌های مسکونی و مدیرت خردمندانه توسعه‌ی سالم فضاهای زیستی به کمک مهندسان طراح و نظارت کلی سازمان نظام مهندسی ساختمان
 • ارتقای توان سازندگی و نوآوری در صنعت ساختمان در سطح ملی و منطقه‌ای و ایجاد بستری برای رقابت‌های بین‌المللی

تاریخچه

در قانون نظام معماری و ساختمانی مصوب سال ۱۳۵۲ و اصلاح‌شدهٔ سال ۱۳۵۶ تأسیس دو سازمان نظام مهندسان معمار و شهرسازی و سازمان نظام مهندسان ساختمان و تأسیسات پیش‌بینی‌شده بود.

در سال ۱۳۷۱ قانون آزمایشی نظام مهندسی ساختمان تصویب شد که به جای دو سازمان ذکر شده در قانون ۱۳۵۶ یک سازمان واحد با عنوان سازمان نظام مهندسی ساختمان تأسیس شود و در سال ۱۳۷۴ قانون از مرحله‌ی آزمایشی خارج شد و قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان تصویب شد که در آن هم تأکید بر ایجاد سازمان نظام مهندسی ساختمان شده‌بود و در ماده ۳ آن هدف از تأسیس سازمان را چنین بیان کرده است:

برای تأمین مشارکت هر چه وسیع‌تر مهندسان در انتظام امور حرفه‌ای خود و تحقق اهداف این قانون در سطح کشور، سازمان نظام مهندسی ساختمان تشکیل می‌شود.

در حال حاضر کلیه ارکان سازمان نظام مهندسی ساختمان در سطح استان‌ها و در سطح کشور شکل گرفته است و با حدود پانصد هزار نفر عضو، فعالیت خود را به انجام می‌رساند.

واحدهای استانی

سازمان نظام مهندسی ساختمان دارای واحدهای استانی است و از نظر حقوقی هر سازمان استانی دارای شخصیت مستقل است. ارکان سازمان عبارت است از سازمان استان‌ها، هیئت عمومی سازمان، شورای مرکزی، رئیس سازمان و شورای انتظامی.

شرایط تشکیل سازمان نظام مهندسی

برای تشکیل سازمان ن وجود حداقل ۵۰ نفر داوطلب عضویت از بین مهندسان حوزه آن استان که دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های شامل مهندسی معماری، مهندسی عمران، مهندسی تأسیسات مکانیکی، مهندسی تأسیسات برقی، مهندسی شهرسازی، مهندسی نقشه‌برداری، مهندسی ترافیک باشند، ضروری است.

فعالیت‌های واحدهای استانی

هر سازمان استان دارای مجمع عمومی. هیئت مدیره، شورای انتظامی و بازرسان است. مهمترین فعالیت و اختیارات هیئت مدیره که در واقع وظایف سازمان محسوب می‌شود، به شرح زیر است:

 • برنامه‌ریزی در جهت تقویت و توسعه فرهنگ و ارزش‌های اسلامی در معماری و شهرسازی.
 • برنامه‌ریزی به منظور رشد و اعتلای حرفه‌های مهندسی ساختمان و مشاغل مربوط به آن.
 • ارتقای دانش فنی و کیفیت کار شاغلان در بخش‌های ساختمان و شهرسازی از طریق ایجاد پایگاه‌های علمی و فنی، آموزش و انتشارات
 • همکاری با مراجع مسئول در امر کنترل ساختمان از قبیل اجرای دقیق و صحیح مقررات ملی ساختمان و ضوابط طرح‌های جامع و تفصیلی و هادی در شهرها توسط اعضای سازمان حسب در خواست
 • نظارت بر حسن انجام خدمات مهندسی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی در طرح‌ها و فعالیت‌های غیردولتی در حوزه استان تعقیب متخلفان از طریق مراجع قانونی ذی‌صلاح.
 • مشارکت در امر ارزشیابی و تعیین صلاحیت و ظرفیت اشتغال به کار شاغلان در امور فنی مربوط به فعالیت‌های حوزه‌های مشمول این قانون.
 • دفاع از حقوق اجتماعی و حیثیت حرفه‌ای اعضا و تشویق و حمایت از فعالیت‌های با ارزش و برگزاری مسابقات حرفه‌ای و تخصصی و معرفی طرح‌های ارزشمند.
 • تنظیم روابط بین صاحبان حرفه‌های مهندسی ساختمان و کارفرمایان و کمک به مراجع مسئول در بخش ساختمان و شهرسازی در زمینه ارجاع مناسب کارها به صاحبان صلاحیت و جلوگیری از مداخله اشخاص فاقد صلاحیت در امور فنی.
 • کمک به ترویج اصول صحیح مهندسی و معماری و همکاری با وزارت مسکن و شهرسازی و شهرداری‌ها در زمینه کنترل ساختمان و اجرای طرح‌های یاد شده با استفاده از خدمات اعضای سازمان استان.
 • کمک به ارتقای کیفیت طرحهای ساختمانی، عمرانی و شهرسازی در محدوده استان و ارائه‌ی گزارش بر حسب در خواست شرکت در کمیسیون‌ها و شوراهای تصمیم‌گیری در مورد این گونه طرح‌ها همکاری با وزارت مسکن و شهرسازی و شهرداری‌ها در زمینه کنترل ساختمان و اجرای طرح‌های یاد شده با استفاده از خدمات اعضای سازمان استان.
 • ارائه خدمات کارشناسی فنی به مراجع قضایی و قبول داوری در اختلافاتی که دارای ماهیت فنی است.
 • همکاری با مراجع استان در هنگام بروز سوانح و بلایای طبیعی.
 • تأیید ترازنامه سازمان و ارائه آن به مجمع عمومی.
 • معرفی نماینده هیئت مدیره سازمان استان جهت عضویت در کمیسیون‌های حل اختلاف مالیاتی در رسیدگی و تشخیص مالیات فنی و مهندسی اعضای سازمان.
 • تهیه و تنظیم مبانی قیمت گذاری خدمات مهندسی در استان و پیشنهاد به وزارت مسکن و شهرسازی.
 • سایر مواردی که در آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان تعیین شده است.

هر سازمان استانی دارای یک شورای انتظامی متشکل از یک نفر حقوقدان به معرفی رئیس دادگستری استان و دو تا چهار نفر مهندس خوشنام که به معرفی هیئت مدیره‌ی با حکم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان برای مدت ۳ سال منصوب می‌شوند، خواهد بود.

شورای مرکزی

به منظور هماهنگی در امور سازمان‌های استان هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان از کلیه اعضای اصلی هیئت مدیره سازمان‌های استان در سطح کشور تشکیل می‌شود. شورای مرکزی متشکل از ۲۵ نفر عضو اصلی و ۷ نفر عضو علی‌البدل از بین دو برابر اعضای سازمان هییت مدیره که توسط هیئت عمومی، انتخاب و به وزیر راه و شهرسازی معرفی می‌شوند و توسط وزیر راه و شهرسازی برای مدت ۳ سال انتخاب می‌شوند.

شورای مرکزی برای تعیین رئیس شورا سه نفر را به وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد می‌کند و وزیر یاد شده یک نفر را به عنوان رئیس سازمان، جهت صدور حکم به رئیس جمهور معرفی می‌نماید.

امضافروشی و تخلفات قانونی

در آبان ماه ۱۳۹۶، ایرج رهبر نایب رییس انجمن انبوه سازان استان تهران در انتقاد از نظام مهندسی از رواج امضافروشی و فساد در میان مهندسان و شرکت‌های مهندسی صحبت کرد و نظام سهمیه بندی را از جمله دلایلی دانست که به این مشکل دامن زده‌است. او گفت که به‌شخصه شاهد بوده که از پروانۀ کار مهندسان متوفی سوءاستفاده می‌شود و شرکت‌هایی صوری با استفاده از پروانۀ مهندسان توسط افرادی که حتی تخصصی هم در زمینۀ‌ مهندسی ندارند تأسیس می‌شود. به دنبال آن، حسن قربانخانی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اعلام کرد که اگرچه وجود تخلف در جامعۀ‌ گستردۀمهندسان قابل انکار نیست، اما کسی نمی‌تواند مهندسان را به پاکدست نبودن متهم کند. او از کسانی که به جامعه مهندسی اتهام وارد می‌کنند خواست استغفار کنند، چراکه در غیر این صورت علیه آن‌ها طرح شکایت خواهد شد. او همچنین نظام ساخت و ساز در ایران را نیازمند تغییرات اساسی دانست و از اتهام‌زنندگان خواست اگر اطلاعات و آماری در دست دارند به جای اتهام‌زنی به مراجع ذیصلاح جهت شکایت مراجعه کنند.

منبع

فیلم ها: 
اخبار: 
محصولات فروشگاه: 
آزمون آزمایشی نظام مهندسی تاسیسات برقی (طراحی-نظارت)
قیمت: 0 تومان
0 تومان
ناشر	انتشارات سیمای دانش نویسنده	مهندس امیر سرمد نهری طبقه بندی	نظام مهندسی نوبت چاپ	سوم تاریخ چاپ	۱۳۹۳ شابک	9786001201028 قطع کتاب	وزیری تعداد صفحات	۱۴۱
فروشگاه
تخفیف 20 درصد
قیمت: 7,000 تومان
7,000 تومان
آمادگی برای آزمون های نظام مهندسی ؛ نقشه برداری
فروشگاه
تخفیف 20 درصد
قیمت: 30,000 تومان
30,000 تومان
اجرا 1 (عمران و معماری)- آزمونهای نظام مهندسی
فروشگاه
تخفیف 20 درصد
قیمت: 22,000 تومان
22,000 تومان
اجرا 2 عمران و معماری- آزمونهای نظام مهندسی
فروشگاه
تخفیف 20 درصد
قیمت: 32,500 تومان
32,500 تومان
اجرا(عمران و معماری) ؛ (نظام مهندسی)
فروشگاه
تخفیف 20 درصد
قیمت: 24,000 تومان
24,000 تومان
اجرا(عمران و معماری) ؛ (نظام مهندسی) جلد دوم
فروشگاه
تخفیف 20 درصد
قیمت: 35,000 تومان
35,000 تومان
مشاوران دارای این تخصص: 
#: 3
قاسم آریانی
نقش‌ها: Vip, مشاور, همکاران
عضو به مدت: 2 سال 11 ماه
#: 2
عبدالحسین چگنی
نقش‌ها: Vip, مشاور, همکاران
عضو به مدت: 7 ماه 2 هفته
#: 1
Farid Heydarnejad
نقش‌ها: Vip, مشاور, همکاران
عضو به مدت: 4 ماه 3 هفته
کاربران دارای این تخصص: 
#: 20
محمد خیراللهی
عضو به مدت: 3 سال 8 ماه
#: 19
Amir
عضو به مدت: 4 ماه 1 هفته
#: 18
ابوذر دریکوندی
عضو به مدت: 1 سال 2 هفته
#: 17
Amiorhossein Mirsalami
عضو به مدت: 3 ماه 2 هفته
#: 16
ایوب زبیدی
نقش‌ها: Vip
عضو به مدت: 4 ماه 3 روز
#: 15
احسان نخودچی
عضو به مدت: 4 سال 6 ماه
#: 14
amiralavi
عضو به مدت: 6 ماه 2 هفته
#: 13
سینا ملتی
عضو به مدت: 1 سال 8 ماه
#: 12
سید رضا اسماعیل زاده
عضو به مدت: 3 ماه 1 هفته
#: 11
مصور
عضو به مدت: 5 ماه 2 هفته
#: 10
مسعود شرفی
نقش‌ها: Vip
عضو به مدت: 2 ماه 5 روز
#: 9
محمد
عضو به مدت: 7 ماه 2 هفته
#: 8
امیر صادقی
عضو به مدت: 5 ماه 2 هفته
#: 7
بهزاد رحمتی
نقش‌ها: Vip
عضو به مدت: 4 سال 5 ماه
#: 6
مریم پرچمی
عضو به مدت: 5 ماه 6 روز
#: 5
علیرضا بت شکن
عضو به مدت: 4 ماه 4 هفته
#: 4
محمد نادری
عضو به مدت: 1 هفته 6 روز
#: 3
محسن باجولوند
عضو به مدت: 6 ماه 2 روز
#: 2
Esmaeil Morshedi
عضو به مدت: 5 ماه 2 هفته
#: 1
محمد شرافت
عضو به مدت: 7 ماه 1 هفته
سوالات مرتبط
عکس کاربر
2پاسخ
دوره های آموزشی آنلاین bim و کلیه آموزش های bim چه زمانی برگزار می شوند؟
باسلام و عرض ادب خدمت شما دوره های آموزشی آنلاین bim و کلیه آموزش های bim چه زمانی برگزار می شوند؟ آیا به صورت کامل تدریس می شوند؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ