پلان طبقات، Plans

پلان طبقات، Plans

پلان طبقات، Plans

در معماری و مهندسی ساختمان، پلان طبقه ترسیمی است به مقیاس که دیدی از بالا را نشان می‌دهد و روابط بین اتاق‌ها، فضاها و دیگر ویژگی‌های فیزیکی در یک سطح ارتفاعی ساختمان را بیان می‌دارد.

ابعاد معمولا بین دیوارها نوشته می‌شود که نشان‌دهنده ابعاد اتاق و طول دیوارهاست. پلان طبقه می‌تواند شمل جزئیاتی همچون سینک، آب‌گرم‌کن، بخاری و غیره باشد. پلان ممکن است حاوی نوشته‌هایی برای راهنمایی سازنده ساختمان باشد همچون نازک‌کاری مشخص، روش‌های ساخت و یا نمادهای اقلام برقی باشد.

در ترسیم پلان تصور بر این است که صفحه‌ای از ۱.۲ متری، طبقه را برش می زند و به پایین نگاه می‌شود، به این صورت اکثر پنجره ها برش زده می‌شوند و ماهیت فضای داخلی بهتر درک می‌شود.

 پلان طبقه موارد زیر را نشان می‌دهد:

  • دیوارها و راهروهای داخلی
  • دستشویی‌ها
  • پنجره‌ها و درها
  • لوازم خانگی همچون اجاق گاز، یخچال و فریزر، آب‌گرم‌کن و غیره
  • نمایش کاربرد اتاق‌ها

باید توجه داشت که پلان طبقه با برش طبقه از ارتفاع ۱.۲ متر برای نشان دادن بعضی جزئیات با دشواری مواجه است؛ همچون ترسیم پله‌ها، بالکن یا پنجره‌هایی که در ارتفاع بالا قرار دارند. برای نمایش این جزئیات راهکارهایی وجود دارد و با قرار دادن علائم مانند جهت پله و افزودن ابعاد مانند تعداد پله و کد ارتفاعی کف‌پله‌ها می‌توان به درک درستی از ساختمان رسید ولی برای وضوح بیشتر لازم است به تصاویر سه‌بعدی ساختمان رجوع شود.

+ منبع

محصولات فروشگاه: 
فیلم آموزش اتوکد ۲۰۱۷
قیمت: 50,000 تومان
80,000 تومان