ساختمان هوشمند، Building Automation

ساختمان هوشمند، Building Automation

ساختمان هوشمند، Building Automation

ساختمان هوشمند، ساختمانی است که در آن ویژگی‌هایی چون دما، تهویه، گرمایش و سرمایش، روشنایی و دیگر سیستم‌های ساختمانی توسط سیستم مدیریتی یا سیستم اتوماتیک مرکزی (BAS) کنترل می‌شود.

اهداف در نظر گرفته شده در ساختمان هوشمند سبب راحتی ساکنین، عملکرد موثر سیستم‌های درون ساختمان و کاهش مصرف انرژی و هزینه زندگی و افزایش طول عمر لوازم خانگی خواهد شد.

یک ساختمان هوشمند نمونه‌ای از یک سیستم کنترل توزیع شده است. شبکه‌کامپیوتری متصل به وسایل الکتریکی طوری طراحی شده است که وضعیت مکانیکی، امنیتی، حفاظت در برابر سیل و آتش‌سوزی، روشنایی، رطوبت و سیستم تهویه را در ساختمان کنترل می‌کند.

سیستم کنتترل اتوماتیک دمای ساختمان را در محدوده مخصوصی نگه می‌دارد، میزان روشنایی قسمت‌های مختلف ساختمان را بر اساس نوع کاربری آن تنظیم می‌کند. در تمام سیستم‌ها اگر وسیله‌ای دچار خرابی یا شکست شده باشد نمایش می‌دهد و هشدار خطر را برای ساکنین و خدمه ساختمان به کار می‌اندازد.

معمولا اغلب ساختمان‌های چند طبقه سبز به سیستم کنترل هوشمند ساختمان برای صرفه‌جویی در مصرف آب، هوا و انرژی مجهز هستند.

برخی از مزیت‌های ساختمان هوشمند

  • کاهش هزینه زندگی: در طراحی سامانه با توجه به اختیاراتی که وجود دارد، ابتدا باید به ارزیابی هزینه‌های جاری پرداخت. در این مورد باید به بازدهی مصرف انرژی و صرفه‌جویی آن توجه داشت. محل و جهت ساختمان، ثبات دما، تأثیر باد، آب و هوا، روشنایی و تهویه‌ی طبیعی اهمیت زیادی دارند. در ساختمان‌هایی که مصرف بالای انرژی دارند باید حتماً یک آنالیز بر روی هزینه‌ی دوره‌ای زندگی انجام شود و بر این اساس به طراحی اصولی پرداخت که در واقع تأثیر مستقیم بر هزینه‌ها دارند.
  • تعمیر و نگهداری ساختمان: یکی از کاربردهای سنسورهای استفاده شده در ساختمان‌های هوشمند را می‌توان تعامل این سنسورها با مدل سازی اطلاعات ساختمان (یا استفاده هم‌زمان با سیستم اسکن لیزری) جهت بررسی وضعیت کنونی ساختمان و تصمیم‌گیری جهت انجام عملیات تعمیر و نگهداری و برنامه‌ریزی برای تعمیر و نگهداری پیشگیرانه در ساختمان نام برد.
  • حفظ محیط زیست
  • و...
محصولات فروشگاه: 
مشاوران دارای این تخصص: 
#: 1
فرشاد عرب
نقش‌ها: Vip, مشاور, همکاران
عضو به مدت: 1 سال 6 ماه