میراگر اصطکاکی، Friction Damper

میراگر اصطکاکی، Friction Damper

میراگر اصطکاکی، Friction Damper

با توجه به تجربه خسارات شدید طی زلزله‌های گذشته نیاز به رویکردی جدید مبتنی بر بهره جستن از تکنولوژی مدرن در جهت کاهش خسارات مالی و جانی در زلزله به وضوح احساس می‌شود. در این بین و بویژه در صنعت ساختمان‌سازی و پلسازی رویکرد جدید به کاهش تقاضای نیرویی در سازه به جای افزایش سختی و مقاومت در حال گسترش می‌باشد. این ایده بر مبنای جذب حداقل انرژی ممکن از جریان انرژی زلزله به سازه به جای افزودن به مقاومت اعضای مقاوم در برابر نیروی جانبی می‌باشد.

رویکرد غالب در روش‌های کلاسیک و مرسوم افزایش کارایی و ایمن‌سازی سازه در برابر زلزله، مبتنی بر اضافه کردن تعداد اعضای باربر جانبی بیشتر و همچنین افزودن بر مقاومت آن‌ها می‌باشد. در این روش معمولا افزودن اعضای مقاوم و بکار بردن اعضای قوی‌تر همراه با افزایش سختی و جذب انرژی بیشتر زلزله خواهد بود. این موضوع به معنی اعمال نیروهای متمرکز بزرگتر به اتصالات این اعضا و تحمیل این نیروها به اعضای سازه‌ای می‌باشد.

در این راستا روش‌های کنترل ارتعاشات لرزه‌ای سازه‌ها در سال‌های اخیر به عنوان راه حلی مناسب مورد توجه ویژه مهندسان و محققان قرار گرفته‌اند. از جمله متداول‌ترین روش‌های کنترل غیر فعال سازه‌ها می‌توان به روش استفاده از میراگرها اشاره کرد.

میراگر اصطکاکی بر پایه استهلاک انرژی به وسیله لغزش و بالاتر بردن زمان تناوب ارتعاشی سیستم است. چنانچه از این میراگرها جهت بهسازی ساختمان استفاده شود و این نوع مستهلک کننده به عنوان نمونه در مهاربندی‌های قطری یا Chevron تعبیه گردد، باید طراحی به نحوی باشد که پیش از جاری شدن مهاربند کششی، در آن لغزش اتفاق بیفتد تا بتواند به صورت مکانیکی انرژی ورودی به ساختمان را مستهلک نماید.

ایجاد چنین سیستمی می‌تواند با استفاده از طراحی اتصالات پیچی لغزشی Maurer برای ساختمان‌ها و سایر سازه‌ها صورت گیرد. در این سیستم با لغزش صفحه خاص، انرژی موجود در اثر بارهای لرزه‌ای مستهلک می‌شود.

با افزایش میرایی سازه و استهلاک انرژی زمین لرزه، نیروهای وارده و تغییر مکان‌های ایجاد شده توسط زلزله در ساختمان به صورت همزمان به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد در حالیکه کاهش همزمان این دو در روش‌های سنتی مقاومسازی معمولا امکان‌پذیر نیست. کاهش نیرو سبب کاهش آسیب به اسکلت ساختمان و کاهش تغییر مکان سبب کاهش آسیب به المان‌های معماری و دیوارها و نازک کاریها می‌گردد.

از جمله ویژگی‌هایی که باعث افزایش قابل توجه استفاده از این میراگرها شده است هزینه کم و همچنین سهولت نصب و اطمینان از نحوه عملکرد این میراگرها می‌باشد. این خصوصیات در کنار عملکرد فوق٬العاده و تاثیر ویژه این میراگرها در کاهش خسارات سازه‌ای باعث شده استفاده از میراگرهای اصطکاکی - دورانی DAMPTECH در کشور ژاپن، به عنوان کشور پیشرو در بکارگیری این گونه تجهیزات، مورد توجه خاص قرار گیرد.

این دمپرها خاص هر پروژه طراحی و تولید می‌شوند و با توجه به اینکه از نظر ابعاد در کلیه جهات قابل تنظیم و بسط هستند امکان تطبیق با شرایط خاص هر پروژه را دارا می‌باشند.

فیلم ها: 
محصولات فروشگاه: 
فیلم آموزشی کاربرد نرم افزار متلب در سازه + طراحی میراگر ها در Matlab
فروشگاه
تخفیفات دوره ای
پکیج های s1 تا s30
تخفیف 40درصد
قیمت: 100,000 تومان
100,000 تومان
مجموعه فیلم و اطلاعات آموزش کنترل های فعال و غیر فعال (جداساز و میراگر)
فروشگاه
تخفیفات دوره ای
پکیج های s1 تا s30
تخفیف 40درصد
قیمت: 50,000 تومان
50,000 تومان
مشاوران دارای این تخصص: 
#: 6
علیرضا صالحین
نقش‌ها: Vip, مشاور, همکاران
عضو به مدت: 3 سال 11 ماه
#: 5
جواد پالیزوان زند
نقش‌ها: Vip, مشاور, همکاران
عضو به مدت: 3 سال 8 ماه
#: 4
احمد سپهری
نقش‌ها: Vip, مشاور, همکاران
عضو به مدت: 3 سال 4 ماه
#: 3
علی خان سفید
نقش‌ها: Vip, مشاور, همکاران
عضو به مدت: 1 سال 11 ماه
#: 2
سید امین موسوی
نقش‌ها: Vip, مشاور, همکاران
عضو به مدت: 1 سال 10 ماه
#: 1
آرش رایگانی
نقش‌ها: Vip, مشاور, همکاران
عضو به مدت: 1 سال 2 ماه
کاربران دارای این تخصص: 
#: 5
موسی مزجی تیل ابادی
عضو به مدت: 3 سال 3 ماه
#: 4
Reza Aghlara
نقش‌ها: Vip
عضو به مدت: 1 سال 1 ماه
#: 3
محسن پناهی
عضو به مدت: 3 سال 11 ماه
#: 2
محسن وزیری
نقش‌ها: Vip, همکاران
عضو به مدت: 3 سال 2 ماه
#: 1
حسام غلامپور
عضو به مدت: 1 سال 1 ماه