گودبرداری‌های ۷۰ متری خطرناکی در تهران وجود دارد/ تلاش وزارت راه برای قانونمند کردن ساخت‌و‌ساز کلانشهرها

گودبرداری‌های ۷۰ متری خطرناکی در تهران وجود دارد/ تلاش وزارت راه برای قانونمند کردن ساخت‌و‌ساز کلانشهرها
در نشست پرسش و پاسخ دومین کنفرانس بناهای بلند گودبرداری‌های خطرناک در تهران به عنوان یکی از عوامل نابودی محیط‌زیست و مخدوش کردن حرکت آب‌های زیرزمینی مطرح شد.
 
 معماری نیوز ا نشست پرسش و پاسخ دومین کنفرانس بناهای‌بلند با شعار اثرات بناهای بلند در حیات پایدار شهری امروز ۱۵ آذرماه در سالن اجتماعات وزارت راه و شهرسازی برگزار شد. در این نشست حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی و دبیرعلمی دومین کنفرانس بناهای بلند، سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و رئیس شورای سیاستگذاری دومین کنفرانس بناهای بلند به همراه محمدرضا حافظی، محمود گلابچی و منوچهر شیبانی‌اصل دبیران کارگروه‌های معماری و شهرسازی، تکنولوژی و ساختمان، قوانین و مقررات به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دادند.

دبیر کارگروه معماری و شهرسازی دومین کنفرانس بناهای‌بلند در پاسخ به انجام مطالعه برای گودبرداری معکوس و توجه به آن در ضوابطی که به زودی توسط شورای‌عالی معماری و شهرسازی ابلاغ می‌شود گفت: واقعیت این است که کلانشهرهای ما برای تامین مسکن به سمت ارتفاع رفتند و این رشد در طی دهه اخیر سرعت قابل توجهی گرفت. پیش بینی‌ها نیز حاکی است که به زودی تعاریف جدید و به‌روزی از ساختمان‌های بلند در کشور خواهیم داشت و از ضوابط فعلی که ساختمان‌های ۱۲ طبقه با بالا را بلند می‌داند عبور می‌کنیم.

محمدرضا حافظی گودبرداری‌هایی با عمق ۴۰ تا ۷۰ متر در تهران را از نمونه‌های خطرناک گودبرداری دانست و افزود: گودبرداری‌های غیرمجاز باعث می‌شوند محیط زیست به هم بریزد، درختان خشک شوند و مهمتر از آن حرکت آب‌های زیرزمینی مخدوش شود.

حافظی تاکید کرد: راه حل تامین پارکینگ در کلانشهرهایی همچون تهران ساخت پارکینگ‌های ۱۰ طبقه در زیرزمین نیست. همانطور که به ارتفاع اهمیت می‌دهیم باید به گودبرداری و روش‌های اصولی آن نیز توجه کنیم زیرا توجه به مسایل محیط زیستی باعث می‌شود تا از فجایعی که ممکن است بر اثر سهل‌انگاری برای نسل آینده پیش می‌آید جلوگیری کنیم.

وی گفت: گودبرداری‌های تهران آینده پایتخت را تهدید می‌کند زیرا هیچ ضابطه‌ای برای محدود کردن آنها وجود ندارد و حل این مسئله پرخطر در تهران نیازمند تصمیم مشترک سازمان‌ها و نهادهای متولی است. اگر حادثه‌ای رخ دهد امدادرسانی به ساختمان‌های زیر زمین بسیار دشوارتر از ساختما‌های بلند خواهد بود و یکی از پیام‌های این کنفرانس نیز دست یافتن به راه‌حلی برای تاسیسات و پارکینگ‌های بی‌ضابطه در زیر زمین است.

حامد مظاهریان در پاسخ به میزان توجه کنفرانس بناهای بلند به معماری ایرانی - اسلامی گفت: واقعیت این است که همین الان نیز ساختمان‌های بلند ساخته می‌شوند بدون آنکه توجهی به معماری ایرانی اسلامی در برخی از آنها لحاظ شده باشد. تلاش وزارت راه و شهرسازی ضابطه‌مند کردن ساخت و سازهای بلندمرتبه، مکان‌یابی‌های درست و علمی است و دومین کنفرانس بناهای بلند نیز در راستای تحقق همین اهداف و رسیدن به خرد جمعی در این باره گام برمی‌دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در همه جای دنیا ساخت بناهای بلند از ضوابط مشخصی پیروی می‌کند و به همین خاطر نیز ایران باید بتواند به ضوابط بین‌المللی و استاندارد برسد. به عبارتی دیگر ساخت ساختمان‌های بلند نباید مشکلات بیشتری را برای شهرها ایجاد کنند بلکه باید با آزادسازی زمین، زمینه ایجاد فضایی پایدار را فراهم آورند و هدف سمینار نیز ایجاد انتظام بیشتر در این‌باره است.

سیدمحمد بهشتی نیز در پاسخ به همین پرسش به تجربه موفق ایران در ساخت بناهایی همچون سلطانیه و عالی قاپو اشاره کرد و گفت: ساختمان‌های بلند در ایران در تاریکی ظهور پیدا کردند. بدین‌معنا میهمانان ناخوانده‌ای بودند که کسی از آنها دعوت نکرده بود و طبیعتا نیز ابعاد مهم اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، جمعیتی و هویتی در آنها مغفول ماند.

رنگ و عطر معماری ایرانی را در بناهای‌بلند انعکاس دهیم


رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: دومین کنفرانس بناهای بلند به دنبال ارتباط بناهای بلند و معماری ایرانی است. اینکه برخی از ساختمان‌های بلند در طی سالیان بدون ضابطه و بدون توجه به معماری ایرانی اسلامی ساخته شد ناشی از مطالعه اندک بودند. باید توجه کنیم که ساختمان‌های بلند پدیده جدیدی در کشور نیستند. باید بتوانیم رنگ و عطر معماری ایرانی را در بناهای بلند انعکاس دهیم.

دبیر شورای سیاستگذاری دومین کنفرانس بناهای بلند درباره تدوین سند راهبردی و دستاوردهای کنفرانس گفت: این کنفرانس سند راهبردی تولید و تدوین نمی‌کند بلکه با آسیب شناسی و تحلیل وضعیت موجود و آنچه که باید باشد راهکارهای بهبود وضعیت را ارزیابی می‌کند. دستاورد نخستین کنفرانس بناهای بلند نیز تدوین ضوابط بلندمرتبه سازی است که به زودی در شورای‌عالی معماری و شهرسازی به تصویب می‌رسد.

بهشتی تاکید کرد: ماموریت این کنفرانس حل مشکل بلندمرتبه‌سازی نیست بلکه فضایی را فراهم می‌کند تا دسته‌های مختلف دانشگاهی و مسئولان موضوع را حل و فصل کنند.

یکی از اهداف کنفرانس ایجاد فضای گفتگو و تبادل تجربیات است


معاون وزیر راه و شهرسازی درباره دستاوردهایی که از دومین نشست حاصل می‌شود به بیانیه‌ای در پایان روز دوم دی ماه اشاره کرد و گفت: کنفرانس بناهای بلند در صدد ایجاد فضای گفتگوست و در خلال سه روز نشست، بیانیه‌ای به عنوان جمع بندی تدوین می‌شود که دربرگیرنده خواسته‌ها و مسائلی است که در نشست‌ها مطرح شده و می‌تواند مسیر حرکت‌های بعدی را روشن کند.

مظاهریان افزود: مجموعه مقالات، گفتگوها و فضای حال حاضر نشان می‌دهد که کنفرانس می‌تواند قدم‌های موثری را برای حل و فصل موضوع بلند مرتبه‌سازی روشن کند.

معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی همچنین درباره تغییر احتمالی ضوابط بلندمرتبه‌سازی برای سال‌های آتی گفت: هدف از تعیین ضوابط بلندمرتبه‌سازی انضباط شهری است و اینکه تجربیات جهانی در بحث مقررات شهری و نظارت بر طراحی و ساخت لحاظ شوند. قوانین و ضوابط نیز در دوران‌های مختلف نیازمند به‌روز رسانی هستند.

وی با اشاره به تجربه ساخت ساختمان های بلند همچون پلاسکو در دوران مختلف گفت: تجربه نشان داده است که روند ساخت ساختمان‌های بلند در کشور افت و خیزهای فراوانی تا به امروز داشت و لازمه فرایند مهندسی به روز شدن مداوم است. 

ضوابط بلندمرتبه‌سازی هر ۲ تا ۳ سال به‌روز شوند


محمود گلابچی دبیر کارگروه تکنولوژی و ساختمان دومین کنفرانس بلند درباره تغییر احتمالی ضوابط بلندمرتبه‌سازی طی سال‌های آتی گفت: در همه موضوعات مهندسی و معماری و شهرسازی تجربه نشان داده است که ما نیازمند بازنگری و به روز کردن ضوابط هستیم. این کنفرانس تلاش می‌کند تا نیازهای واقعی جامعه را بررسی و تحلیل کند.

دبیر کارگروه تکنولوژی و ساختمان دومین کنفرانس بناهای بلند تاکید کرد: ضوابط بلندمرتبه‌سازی برای انطباق با خواسته‌های جامعه باید هر دو تا سه سال تجدیدنظر شود. مقررات سازمان‌های بین‌المللی نیز در ویرایش‌های جدید تغییر می‌کنند و ایران نیز باید این روش را دنبال کند.

گفتنی است دومین کنفرانس بناهای بلند با حضور استادان دانشگاهی و صاحبنظران معماری و شهرسازی از ۳۰ آذر تا ۲ دی ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد تهران برگزار می‌شود.
 
منبع:+
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید...

  هر آنچه در رابطه با یک موضوع تخصصی می خواهید ( فیلم، عکس، مقاله، اخبار و ... )، فقط در یک صفحه

  صفحه اصلی دانشنامه

  تقویم آموزشی

  30 آبان 1396
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  1 آذر 1396
  دانشگاه تهران
  1 آذر 1396
  موسسه آموزش عالی چرخ نیلوفری آذربایجان
  1 آذر 1396
  موسسه آموزش عالی چرخ نیلوفری آذربایجان - دانشگاه تبریز
  1 آذر 1396
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  2 آذر 1396
  دانشگاه شیراز- دانشگاه صنعتی شیراز- گروه مهندسان مشاور پارس چگالش
  2 آذر 1396
  شرکت مهندسی ماه دانش عطران
  2 آذر 1396
  دانشکده عمران و نقشه برداری دانشگله آزاد قزوین
  6 آذر 1396
  انجمن معماری و شهر سازی استان آذربایجان شرقی، موسسه فرهنگی هنری سلوی نصر، انجمن معماری و شهرسازی استان البرز
  9 آذر 1396
  دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران ، موسسه بین المللی مهدپژوهش ره پویان حقیقت، انجمن علمی معماری و شهرسازی ایران
  20 آذر 1396
  انجمن ژئوسنتتیک با همکاری انجمن ژئوتکنیک و دانشکده ی مهندسی عمران دانشگاه تهران
  21 آذر 1396
  موسسه پژوهشی شبستان
  22 آذر 1396
  انجمن ژئوسنتتیک و انجمن ژئوتکنیک ایران
  23 آذر 1396
  دبیرخانه کنفرانس با حمایت دانشگاه KTU و دانشگاه Istanbul Sabahattin Zaim
  23 آذر 1396
  موسسه آمش عالی روزبهان
  23 آذر 1396
  موسسه آموزش عالی دانش پژوهان اصفهان
  24 آذر 1396
  دبیرخانه کنفرانس با همکاری دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه علم و صنعت ایران
  24 آذر 1396
  دانشگاه علم وصنعت ایران موسسه بین المللی مهد پژوهش ره پویان حقیقت
  30 آذر 1396
  دانشگاه آزاد اسلامی قزوین
  30 آذر 1396
  دبیرخانه دائمی گردشگری سلامت
  30 آذر 1396
  مرکز آموزش علمی - کاربردی شهرداری تبریز
  5 دى 1396
  دبیرخانه کنگره بین المللی عمران ، معماری و توسعه شهری با مجوز وزارت علوم
  8 دى 1396
  گروه پژوهشی صنعتی آریانا
  10 دى 1396
  معاونت مسکن و ساختمان، دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان
  16 دى 1396
  وزارت صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران
  18 دى 1396
  انجمن ژئوسنتتیک با همکاری انجمن ژئوتکنیک و دانشکده ی مهندسی عمران دانشگاه تهران
  25 دى 1396
  دبیرخانه کنفرانس با مشارکت علمی دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر
  5 بهمن 1396
  دبیرخانه کنفرانس
  10 بهمن 1396
  انجمن سازه های فولادی ایران
  12 بهمن 1396
  دانشگاه ازاد
  17 بهمن 1396
  انجمن مهندسی آبیاری و آب ایران
  17 بهمن 1396
  انجمن ژئوسنتتیک با همکاری انجمن ژئوتکنیک و دانشکده ی مهندسی عمران دانشگاه تهران
  18 بهمن 1396
  مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند
  25 بهمن 1396
  موسسه تحقیقاتی مهندسی زلزله (EERI)
  26 بهمن 1396
  جهاد دانشگاهی استان گیلان و موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی رشت
  28 بهمن 1396
  انجمن مهندسی سازه ایران
  3 اسفند 1396
  دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه
  5 اسفند 1396
  دبیرخانه دائمی کنگره با همکاری دانشگاه دبی
  9 اسفند 1396
  دانشگاه صنعتی امیر کبیر
  11 اسفند 1396
  دبیرخانه دائمی کنگره علوم محیطی
  14 اسفند 1396
  انجمن ژئوسنتتیک با همکاری انجمن ژئوتکنیک و دانشکده ی مهندسی عمران دانشگاه تهران
  14 اسفند 1396
  انجمن ژئوسنتتیک با همکاری انجمن ژئوتکنیک و دانشکده ی مهندسی عمران دانشگاه تهران
  16 اسفند 1396
  انشگاه فرزانگان اصفهان با همکاری انجمن ژئوتکنیک ایران و انجمن مهندسی سازه ایران
  16 اسفند 1396
  دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات - انجمن معماری شهرسازی استان البرز
  21 اسفند 1396
  : دبیرخانه دائمی کنگره با همکاری دانشگاه های آلمان
  22 اسفند 1396
  هولدینگ نقش و طرح انابافت شهر
  30 فروردين 1397
  انجمن مهندسی سازه (SEI) از انجمن مهندسان عمران آمریکا (ASCE)
  5 ارديبهشت 1397
  انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل (IABSE)
  5 ارديبهشت 1397
  انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل
  5 ارديبهشت 1397
  مجمع مهندسان جوان استان آذربایجان شرقی
  5 ارديبهشت 1397
  دانشگاه فسا
  18 ارديبهشت 1397
  کمیته برگزاری کنفرانس
  18 ارديبهشت 1397
  دانشگاه صنعتی نوشیروانی
  18 ارديبهشت 1397
  انجمن علمی بتن ایران- انجمن بتن ایران
  28 خرداد 1397
  جامعه یونانی انجمن اروپایی مهندسی زلزله و دانشگاه ارسطو یونان
  4 تير 1397
  کمیته تخصصی و اروپایی ERTC7 از انجمن بین المللی مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک
  4 تير 1397
  کمیته فنی منطقه اروپا از انجمن بین المللی مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک (ISSMGE)
  4 تير 1397
  موسسه تحقیقاتی مهندسی زلزله (EERI)
  14 شهريور 1397
  انجمن هیدرولیک ایران ، دانشگاه شهركرد
  25 شهريور 1397
  انجمن ژئوسنتتیک کره- انجمن بین المللی ژئوسنتتیک کره
  25 شهريور 1397
  انجمن ژئوسنتیک کره (KGSS)
  28 شهريور 1397
  انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

   شرکت فضاسازه