مصاحبه با دکتر مصطفی خانزادی در خصوص BIM در ایران

مصاحبه با دکتر مصطفی خانزادی در خصوص BIM در ایران

به گفته دکتر مصطفی خانزادی اولین سازمانی که در کشور به لزوم پیاده‌سازی فناوری بیم تأکید کرد و برنامه‌ای پژوهشی را با این هدف تدوین نمود سازمان برنامه و بودجه کشور بوده است. سابقه دانشگاه علم و صنعت و در مهندسی و مدیریت ساخت موجب شد کار تدوین آیین‌نامه فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان برعهده گروه دکتر خانزادی در دانشگاه علم و صنعت ایران گذاشته شد. 

همزمان با پژوهش شما در دانشگاه و زیر نظر سازمان برنامه و بودجه برای تدوین آیین‌نامه فناوری بیم (BIM) پژوهش دیگری زیرنظر وزارت راه و شهرسازی برای تدوین پروپوزال مدلسازی اطلاعات ساختمان انجام گرفته است. سؤالی که اینجا پیش‌ می‌آید اینکه چرا این دو گروه همزمان با یکدیگر و به‌صورت موازی شروع به کار کردند؟

سازمان برنامه و بودجه پیش از وزارت راه و شهرسازی به فناوری بیم (BIM) پرداخت و کار درستی را هم انجام داد. بنا برتعریف، این سازمان متولی کلیه ضوابط، مقررات و آیین‌نامه‌ها، شرایط عمومی و خصوصی پیمان‌ها و مناقصات و به عبارتی هر قاعده و قانونی است که در زمینه فعالیت‌های عمرانی وضع می‌شود. وزارت راه نیز اگر قراردادی ببندد بر اساس شرایط عمومی پیمان و ضوابط و مقرراتی است که سازمان برنامه و بودجه مشخص کرده است. پروژه‌های عمرانی کشور تنها زیرنظر وزارت راه  و شهرسازی انجام نمی‌شود. الان هر کدام از دستگاه‌های دولتی کشور از جمله وزارت صنایع و معادن، وزارت بهداشت و درمان، سازمان تربیت بدنی و وزارت نفت پروژه‌های عمرانی مربوط به خود را دارند. مضاف بر این نقد اساسی بر عملکرد وزارت راه و شهرسازی وارد است. مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در سالیانی که از تأسیس آن گذشته نتوانسته است به درستی رسالت خود را ایفا کند.

به نظر من وزارت راه و شهرسازی نباید متولی فناوری بیم باشد و متولی اصلی آن سازمان برنامه‌ و بودجه است. انواع قراردادها، تشخیص صلاحیت پیمانکار و مشاور و رتبه‌بندی آن‌ها و مدارک کسانی که در خود وزارت راه و شهرسازی هستند را همگی زیر نظر سازمان برنامه و بودجه بوده است.

یکی از مشکلاتی که امروز در کشور با آن مواجه هستیم تداخل  وظایف است که تجربه ناموفق آن را در مبحث مهندسی ارزش آزموده‌ایم. بعد از اینکه تب مهندسی ارزش مدتی بالا گرفت، دستگاه‌های اجرایی مختلف از همدیگر سبقت گرفتند و نتیجه آن هم اینکه امروز اثر زیادی از مهندسی ارزش نمی‌بینیم.

الان با شرکت‌هایی مواجه هستیم که در شرایطی که تنها دو سال از معرفی آن می‌گذرد در این زمینه مدعی هستند و این پدیده بسیار بدی است. این است که تأکید ما بر روی این است که از شعار و بزرگ‌نمایی بپرهیزیم و رسالت دانشگاهی خود را انجام دهیم.

برای مطالعه ادامه این مصاحبه اینجا را کلیک کنید.

سوالات مرتبط
عکس کاربر
2پاسخ
دوره های آموزشی آنلاین bim و کلیه آموزش های bim چه زمانی برگزار می شوند؟
باسلام و عرض ادب خدمت شما دوره های آموزشی آنلاین bim و کلیه آموزش های bim چه زمانی برگزار می شوند؟ آیا به صورت کامل تدریس می شوند؟
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید...

  تقویم آموزشی

  29 مهر 1397
  موسسه تحقیقات آب
  29 مهر 1397
  انجمن مهندسی زلزله ایران
  1 آبان 1397
  انجمن ژئوتکنیک ایران
  2 آبان 1397
  موسسه 808
  3 آبان 1397
  مرکز بهینه سازی انرژی نئون نروژ
  8 آبان 1397
  خانه آب
  13 آبان 1397
  دانشگاه حکیم سبزواری
  22 آبان 1397
  شرکت Cvent
  23 آبان 1397
  مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند
  24 آبان 1397
  موسسه ۸۰۸
  28 آبان 1397
  دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)
  28 آبان 1397
  دانشگاه صنعتی مراغه با همکاری دانشگاه تبریز
  30 آبان 1397
  انجمن معماری و شهرسازی استان آذربایجان شرقی
  30 آبان 1397
  انجمن مهندسی راه و ساختمان ایران
  20 آذر 1397
  انجمن سازه های فولادی ایران
  22 آذر 1397
  موسسه آموزش عالی دانش پژوهان پیشرو
  14 دى 1397
  دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا
  9 بهمن 1397
  دانشگاه شهید چمران اهواز
  8 اسفند 1397
  دانشکده مهندسی و پدافند غیرعامل دانشگاه جامع امام حسین
  3 ارديبهشت 1398
  دانشکده عمران، معماری و هنر دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران
  10 ارديبهشت 1398
  بخش مهندسی راه، ساختمان و محیط زیست دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز
  20 آبان 1398
  پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808