افشاى تخلف ۷.۶میلیاردی نظام مهندسى توسط وزارت راه/ ورود معاونت حقوقى رییس جمهور به انتخابات نظام مهندسى

افشاى تخلف ۷.۶میلیاردی نظام مهندسى توسط وزارت راه/ ورود معاونت حقوقى رییس جمهور به انتخابات نظام مهندسى

منوچهر شیبانى اصل در یک نشست خبرى با بیان این که از بین ٤٨٧ هزار و ٧٦٩ نفر عضو سازمان نظام مهندسى فقط ٢٣٤هزار و ٧١ نفر داراى پروانه اشتغال و صلاحیت هستند، گفت: انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسى استان ها از ٢٩ خرداد ماه سال جارى آغاز شده و در تاریخ پنجم الى سیزدهم مهرماه تعیین تکلیف خواهد شد.

وى با اشاره به این که آیین نامه کنترل ساختمان کماکان در دستور کار دولت قرار دارد تصریح کرد: وظیفه کنترل وضعیت ساختمان ها در هیچ کشورى به عهده نظام مهندسى نیست و در کشور ما نیز نباید نظام مهندسى در این مسئله ورود کند.

شیبانى تصریح کرد: طبق ضوابط موجود مالک باید با ٢٣مهندس حقیقى و حقوقى قرارداد ببند که این ضوابط به حدى ناقص است که به طور کامل اجرا نمى شود اما آیین نامه کنترل ساختمان در پى اصلاح فرآیندهاى ساختمان و واقعى کردن وظایف مهندسى است.

 مدیر کل دفتر توسعه مهندسى ساختمان از تخلف ٧میلیارد و ٦٠٠ میلیون تومانى نظام مهندسى ساختمان خبر داد و گفت: با اطلاع از این موضوع آن را به مراجع ذیربط اطلاع دادم و در نتیجه کل مبلغ که به حساب دو نفر واریز شده بود برگشت داده شد اما همچنان از مراجع قانونى در حال پیگیرى هستیم.

وى ادامه داد: هیات مدیره سازمان استان، نمایندگى این کار را به عهده دارد و این که بگویند هیات مدیره از این موضوع اطلاعى نداشته فرافکنى است.

مدیر کل دفتر توسعه مهندسى ساختمان اضافه کرد: طبق آمار ارائه شده در سازمان نظام مهندسى ساختمان در ٥ ماهه اول امسال، خزانه دار سازمان بیش از یکصد میلیون تومان و رییس سازمان نظام مهندسى بیش از ٧٠٠میلیون تومان دریافتى داشته است.

وى همچنین با تاکید بر این که سرازیر شدن مبالغ هنگفت به سازمان نظام مهندسى منجر به فساد مالى این سازمان شده است، گفت: بر اساس آمار سازمان نظام مهندسى ساختمان ١٤.٥ میلیارد تومان دارایى ثابت، ٤٦میلیارد تومان بدهى و ٨٥میلیارد تومان دارایى ثابت و املاک دارد که البته به گفته این سازمان برخى از املاک و دارایى هاى ثابت به نام خود سازمان نظام مهندسى منتقل نشده است.

شیبانى اصل در پاسخ به سوالی مبنى بر علت تاخیر وزارت راه در افشاى تخلف نظام مهندسى اظهار کرد: تا کنون تمام تلاش ما این بود که از راه تذکر فرآیند تخلف نظام مهندسى را متوقف کنیم اما کسانى که حقوق ده ها میلیون تومانى دریافت مى کنند به تذکر ما اعتنایى نکردند بنابراین مجبور به افشاى تخلفات آن ها در جمع اصحاب رسانه شدیم.

او اضافه کرد: البته پروانه اشتغال رییس نظام مهندسى تهران فقط به خاطر بى اعتنایى به یک بخشنامه از سوى وزیر راه  به تعلیق درنیامد بلکه به دلیل بى توجهى به بیش از ٣٠ ابلاغیه از سوى وزارت راه در ١٢ موضوع مختلف برکنار شد.

شیبانى همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصاد آنلاین در خصوص نتیجه اختلاف بین نظام مهندسى ساختمان و وزارت راه گفت: در این موضوع معاون حقوقى دفتر ریاست جمهورى ورو کرد که حکم ایشان هم براى نظام مهندسى و هم وزارت راه لازم الاجرا است.

وى در پایان درباره آینده بلاتکلیفى ساختمان ها تاکید کرد: در هر استان که ساختمانى به دلیل اختلافات موجود براى انتخاب مهندس ناظر بلاتکلیف مانده بررسى و رفع مشکل خواهد شد.

منبع خبر

 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید...

  تقویم آموزشی

  22 آبان 1397
  شرکت Cvent
  23 آبان 1397
  مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند
  24 آبان 1397
  موسسه ۸۰۸
  28 آبان 1397
  دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)
  28 آبان 1397
  دانشگاه صنعتی مراغه با همکاری دانشگاه تبریز
  30 آبان 1397
  انجمن معماری و شهرسازی استان آذربایجان شرقی
  30 آبان 1397
  انجمن مهندسی راه و ساختمان ایران
  20 آذر 1397
  انجمن سازه های فولادی ایران
  22 آذر 1397
  موسسه آموزش عالی دانش پژوهان پیشرو
  14 دى 1397
  دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا
  9 بهمن 1397
  دانشگاه شهید چمران اهواز
  14 بهمن 1397
  دبیرخانه دائمی همایش
  7 اسفند 1397
  گروه طرح و ساخت مهرگان
  8 اسفند 1397
  دانشکده مهندسی و پدافند غیرعامل دانشگاه جامع امام حسین
  3 ارديبهشت 1398
  دانشکده عمران، معماری و هنر دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران
  4 ارديبهشت 1398
  انجمن مهندسان عمران آمریکا (ASCE)
  10 ارديبهشت 1398
  بخش مهندسی راه، ساختمان و محیط زیست دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز
  20 آبان 1398
  پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808