یادداشت 78 : آموزش های بین المللی لازمه پیشرفت مهندسان کشور- بین المللی بیاندیشیم

یادداشت 78 : آموزش های بین المللی لازمه پیشرفت مهندسان کشور- بین المللی بیاندیشیم
یادداشت 78 : آموزش های بین المللی لازمه پیشرفت مهندسان کشور- بین المللی بیاندیشیم

به راستی هدف از آموختن و خدمت رسانی ما چیست؟ آیا در آموختن فقط به مراجع داخلی رجوع میکنیم؟ تولید علم در این کشور در چه جایگاهیست؟ دانشگاه ها و پژوهشگاه های ما این سالها چه دست آورد هایی در صنعت داشته اند؟ اصلا تعریف ما از تولید علم چیست؟  چند درصد از پایان نامه های دانشگاهی ما منجر به حرکتی نوین در صنعتمان میشود؟ در مقابل چند درصد از پایان نامه های تحقیقاتی در دانشگاه های دنیا به آیین نامه های آنها راه پیدا میکند و با ترجمه به آیین نامه های داخلی ما منتقل میشوند و سپس در صنعت خودمان شاهد آن میشویم؟

همانطور که میتوانیم فراتر فکر کنیم و خود به فکر ساخت مراجعی برای استفاده همزمان همه دنیا باشیم،  در آموختن هم مرزی وجود ندارد ، در چنین دهکده جهانی لازم است مهندسان عمرانی ما قدری بین المللی تر به آموختن بیاندیشند ، چطور ما در ایران هستیم و حتی اگر خارج از کشور هم نرویم از کودکی تا پیری سمت دریافت مدارک معتبر بین المللی چون IELTS و TOFEL میرویم. چرا چون میخواهیم در تمام مراحل زندگی امان بین المللی تحصیل کنیم  ، از اتفاقات بین المللی سر در بیاریم و پس چرا در آموزش مهندسی امان کمتر بین المللی فکر میکنیم؟!..

رودخانه دانش مهندسی در کشورمان متاسفانه  روبه خشیکدن است و بایست ما مهندسین و دانشجویان آنرا از دوباره پر آب کنیم ، این پرآب نمودن جز با آموختن از دانش بین المللی و ایرانیزه کردن آن آموخته ها در کاربرد داخلی حاصل نمیشود.  متاسفانه دانشگاه هایی که صنعت را عقب تر از خود میبینند و صنعتی که دانشگاه را در تراز خود نمیبیند چطور میتوانند با هم به پر آب نمودن این رودخانه کمک کنند،  زمانی که تولید دانشی در داخل حاصل نمیشود مگر آنکه از آنطرف تولید و  ترجمه شده باشد پس چرا سورس دانش را رها کرده ایم و به ترجمه آن دل بسته ایم، چطور این آدم های مترجم الگوی ما هستند  و آنها اجنبی و بیگانه؟

این وطیفه ماست که با خروج از این وضعیت محدود، سیطره دانش داخلی به صنعتمان امکان بین المللی فکر کردن را به همه قسمت های صنعت عمرانی کشورمان فراهم آوریم. دیگر بس است دوره های آمادگی کنکور دکتری-ارشد که از دبیرستان تاکنون  منجر به ترویج بلای مدرک گرایی در کشور شده است و دوره های نرم افزاری که منجر به ترویح دوره های یوزر نرم افزار بودنمان شده است و دوره های آمادگی ورود به حرفه داخلی که شده است ترویج کننده بلای امضا فروشی در کشور و ... چطور میتوانیم این فضای بسته و محدود داخلی در آموختن را بشکافیم و خودمان را به دریای بیکران آموزه های بین المللی برسانیم؟

بس است از این همه کنفرانس های بین المللی که صرفا به خاطر اسم گذاری آن و فقط با حضور حداکثر 3-4 استاد خارجی در ایران دل خوش کرده ایم که بین المللی آموزش داده ایم ، برای شو منی های خودمان آموزش را بستر اقتصادمان کرده ایم و با شعارهای بین المللی سعی در متفاوت نشان دادن خودمان داشته ایم واقعا آیا توانسته ایم ذره ای فقط بین المللی فکر کنیم و بیاموزیم؟ کافیست نتیجه آن کتفرانس ها را بشماریم تا پاسخ دهیم.

چند درصد از مهندسان داخلی کشورمان قادرند فعالیت علمی بین المللی داشته باشند؟ چند درصد اصلا  اسم مهندس در خارج از کشور برای آنها قابل استناد است؟ آیا اطلاع دارید هر آنچه در ایران دکتری داشته باشید تا یکسری آزمون های بین المللی را نگذرانده باشید در خارج از این مرز ها چه شریف خوانده باشید چه آزاد چه دکتر باشید چه مهندس حتی لیسانس شما هم برای کار مورد قبول نیست، مشکل از کجاست ؟

 چطور میتوانیم در رشته مهندسی عمران بین المللی کار کنیم؟ چرا دنبال آموختن و فراگیری مدارک بین المللی مهندسی عمران در دنیا نرویم ، مدارکی که سطح علمی  و مهندس بودن ما را در دنیا اثبات کند و به واسطه آن بتوانیم کار کنیم ، یاد بگیریم و بیاییم در گشورمان آموخته هایمان را به کار بگیریم.

 متاسفانه طی همه این سال ها داخلی فکر کردن ما باعث جلوگیری از پیشرفت هایمان شده است ، تا به کی جلوی موفقیت های دیگران به ایستیم چون خودمان کاری از پیش نبرده ایم ، در چنین فضای سر بسته ای داشتن قدرت کار بین المللی برای همه مهندسانمان ارزش افزوده ای ایجاد میکند امتیازی که فارغ از وابستگی های داخلی میتواند به آنها امکان استفاده از تجارب بین المللی را در کار فراهم آورد.

وقتی تحریم ها برداشته میشود مسلما شرکت های بزرگتر و معتبر تری برای پیمانکاری های مختلف در داخل ایران ترغیب خواهند شد و این شرکت ها از نیروهای بومی برای کار استفاده میکنند اما ملاک ارزیابی سطح علمی مهندسان را نه با مدارک دانشگاهی داخلی و تعداد مقالات ISI بلکه با مدارک بین المللی مهندسی ارزیابی میکنند. پس توجه مهندسان داخلی به این آموزش ها میتواند آینده ای بهتر برای آنها چه در داخل کشور چه در خارج از کشور بسازد.اصلا  چرا دنبال آموختن و فراگیری مدارک بین المللی مهندسی عمران در دنیا نباشیم وقتی مدارکی که سطح علمی  و مهندس بودن ما را در دنیا اثبات کند و به واسطه آن بتوانیم کار کنیم ، یاد بگیریم و بیاییم در گشورمان آموخته هایمان را به کار بگیریم.

اخیرا در سفر خود به استانبول ترکیه متوجه پتانسیل بسیار قوی سازه 808 برای ورود به زمینه آموزش های بین المللی شده ایم ، سفری پر از آموخته های جدیدی که دروازه ای از دریای بیکران  و دست نخورده ای در روبروی سازه 808 باز نمود به طوریکه با بازخورد های حاصل از این سفر به فکر راه اندازی بخش جدید و متقاوتی در سایت 808 شده ام. در این ارتباط نظر سنجی در سایت ایجاد نموده ام که شما را دعوت میکنم در این نظر سنجی شرکت نمایید تا بتواند به بنده و همکارانم در تیم 808 انتخاب فعالیت آینده را تسهیل کند.

 جهت اطلاع از خدمات مشاوره ای و ثبت نامی موسسه 808 نماینده رسمی موسسه EITexperts آمریکا در ایران میتوانید به این صفحهمراجعه بفرمایید

 

ارادتمند

مجتبی اصغری سرخی

مدیر و موسس 808 ، 15 آذر 94

درباره نویسنده
عکس‌های mojtaba808

مجتبی اصغری سرخی

مجتبی اصغری هستم ، دیوانه ای که فکر میکند میتواند دنیا را تغییر دهد ، مولف کتب و مدرس دروس تخصصی مهندسی عمران که علاقه عجیبی به وب و IT دارم و به نوعی یک گیگ عمرانی محسوب میشم. از درون دانشگاه متوجه به علاقه همزمان تکنولوژی و مهندسی عمران در خودم شدم و سعی کردم در حرفه آینده خودم این دو علاقه مندی رو با دو توانایی دیگرم در آموزش و کارآفرینی ادغام کنم و ماحصل اون تشکیل تیم آموزش مجازی 808 از مهر ماه 86 شد و امروز امیدوارم تونسته باشم در سیستم کنونی آموزش مهندسی کشورمون با کمک همکارانم در گروه آموزشی 808 تغییری ایجاد کرده باشم.
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  سلام آقای مهندس من خوشحالم که عضو پرتال ارزشمندتون شدم تشکرمیکنم از زحماتتون
  عکس‌های pariyusefi
  pariyusefi

  تقویم آموزشی

  5 بهمن 1396
  دبیرخانه کنفرانس
  8 بهمن 1396
  دبيرخانه كنفرانس ملي سازه و فولاد
  10 بهمن 1396
  انجمن ژئوسنتتیک ایران
  10 بهمن 1396
  انجمن سازه های فولادی ایران
  10 بهمن 1396
  دبيرخانه كنفرانس ملي سازه و فولاد
  12 بهمن 1396
  دانشگاه ازاد
  15 بهمن 1396
  جامعه مهندسان مشاور ایران
  17 بهمن 1396
  انجمن مهندسی آبیاری و آب ایران
  17 بهمن 1396
  انجمن ژئوسنتتیک با همکاری انجمن ژئوتکنیک و دانشکده ی مهندسی عمران دانشگاه تهران
  18 بهمن 1396
  مركز راهكارهاي دستيابي به توسعه پايدار، موسسه آموزش عالی مهراروند
  24 بهمن 1396
  انجمن ژئوسنتتیک ایران
  25 بهمن 1396
  موسسه تحقیقاتی مهندسی زلزله (EERI)
  26 بهمن 1396
  جهاد دانشگاهی استان گیلان و موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی رشت
  28 بهمن 1396
  انجمن مهندسی سازه ایران
  29 بهمن 1396
  معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران
  3 اسفند 1396
  دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه
  5 اسفند 1396
  دبیرخانه دائمی کنگره با همکاری دانشگاه دبی
  6 اسفند 1396
  گروه طرح و ساخت مهرگان با همکاری انجمن مدیریت پروژه ایران
  9 اسفند 1396
  انجمن ژئوسنتتیک ایران
  9 اسفند 1396
  دانشگاه صنعتی امیر کبیر
  11 اسفند 1396
  دبیرخانه دائمی کنگره علوم محیطی
  14 اسفند 1396
  انجمن ژئوسنتتیک با همکاری انجمن ژئوتکنیک و دانشکده ی مهندسی عمران دانشگاه تهران
  14 اسفند 1396
  انجمن ژئوسنتتیک با همکاری انجمن ژئوتکنیک و دانشکده ی مهندسی عمران دانشگاه تهران
  16 اسفند 1396
  دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات - انجمن معماری شهرسازی استان البرز
  16 اسفند 1396
  انشگاه فرزانگان اصفهان با همکاری انجمن ژئوتکنیک ایران و انجمن مهندسی سازه ایران
  21 اسفند 1396
  : دبیرخانه دائمی کنگره با همکاری دانشگاه های آلمان
  22 اسفند 1396
  هولدینگ نقش و طرح انابافت شهر
  19 فروردين 1397
  آکادمی بین المللی علوم، مهندسی و تکنولوژی
  30 فروردين 1397
  انجمن مهندسی سازه (SEI) از انجمن مهندسان عمران آمریکا (ASCE)
  1 ارديبهشت 1397
  انجمن ژئوتکنیک ایران
  1 ارديبهشت 1397
  مرکز آموزش علمی - کاربردی شهرداری تبریز
  5 ارديبهشت 1397
  مجمع مهندسان جوان استان آذربایجان شرقی
  5 ارديبهشت 1397
  دانشگاه فسا
  5 ارديبهشت 1397
  انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل (IABSE)
  5 ارديبهشت 1397
  انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل
  6 ارديبهشت 1397
  سازمان سنجش
  6 ارديبهشت 1397
  انجمن مهنسان سازه ایلینویز
  18 ارديبهشت 1397
  دانشگاه صنعتی نوشیروانی
  18 ارديبهشت 1397
  کمیته برگزاری کنفرانس
  18 ارديبهشت 1397
  انجمن علمی بتن ایران- انجمن بتن ایران
  28 خرداد 1397
  جامعه یونانی انجمن اروپایی مهندسی زلزله و دانشگاه ارسطو یونان
  31 خرداد 1397
  انجمن مهندسان سازه اسپانیا (ACHE)
  4 تير 1397
  کمیته تخصصی و اروپایی ERTC7 از انجمن بین المللی مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک
  4 تير 1397
  کمیته فنی منطقه اروپا از انجمن بین المللی مهندسی ژئوتکنیک و مکانیک خاک (ISSMGE)
  4 تير 1397
  موسسه تحقیقاتی مهندسی زلزله (EERI)
  20 تير 1397
  موسسه آموزش عالی شهریار آستارا
  14 شهريور 1397
  انجمن هیدرولیک ایران ، دانشگاه شهركرد
  25 شهريور 1397
  انجمن ژئوسنتتیک کره- انجمن بین المللی ژئوسنتتیک کره
  25 شهريور 1397
  انجمن ژئوسنتیک کره (KGSS)
  28 شهريور 1397
  انجمن بین المللی مهندسی سازه و پل

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران