مقاله تحلیلی: 8 نرم‌ افزار کاربردی در حوزه معماری

مقاله تحلیلی: 8 نرم‌ افزار کاربردی در حوزه معماری

کشیدن طرح ابزار اولیه‌ای است که معماران به‌واسطه آن در مورد ایده‌های خود با مشتریان، صنعتگران و یا تیم طراحی ارتباط برقرار می‌کنند. نحوه ایجاد این طرح‌ها در طول زمان تکامل‌یافته است و روزبه‌روز هم تکامل‌یافته‌تر می‌شود. هر نرم‌افزار طراحی به سبب نیازهای مختلف عرضه می‌شود و انتخاب بهترین برای شما بستگی به عوامل زیادی مانند هزینه، سازگاری با برنامه‌های دیگر و میزان زمان موردنظر برای طراحی دارد. در اینجا لیستی از برنامه‌های اساسی که روند کار شما را بهبود می بخشند و به شما کمک می‌کنند تا به‌سادگی از طرح اولیه به طرح نهایی برسید، ارائه خواهد شد.

 

 

 

 

 

SketchUp

 8 نرم‌افزار کاربردی در حوزه معماری

ما به‌شدت بر این باوریم که معماران باید فاز مفهومی طرح خود را به‌صورت سه‌بعدی شروع کنند. SketchUp به شما این اجازه را می‌دهد تا به‌سرعت و به‌راحتی طرح‌های سه‌بعدی ایجاد کنید. این نرم‌افزار را می‌توانید به‌صورت رایگان دانلود کرده، اما به خاطر داشته باشید که بسیاری از ویژگی‌های خروجی گرفتن از محیط آن در نسخه رایگان غیرفعال است. ازآنجایی‌که گوگل کپی‌رایت این نرم‌افزار را خریداری کرده است، به لحاظ قابلیت استفاده و هزینه این نرم‌افزار بسیار محبوب شده است. این یکی از ساده‌ترین برنامه‌هایی است که می‌توانید آن را یاد بگیرید، اما سادگی آن معنای دیگرش آن است که قابلیت‌های رندر گیری محدودی نیز دارد. بااین‌حال، هنوز هم این نرم‌افزار یک برنامه قدرتمند برای انتقال ایده‌های اولیه به محیط نرم‌افزاری است. این برنامه همچنین دارای یک کتابخانه بزرگ از اجزای مختلف است که به‌طور خاص در معماری داخلی استفاده می‌شوند. هر جسم، سطح و یا ماده دارای بافت منحصربه‌فرد خود است که قطعاً یک مزیت به‌حساب می‌آید. بزرگ‌ترین مزیت آن تا به امروز داشتن رابط کاربرپسند آن است.

رویت

 8 نرم‌افزار کاربردی در حوزه معماری

Revit یک نرم‌افزار همه‌کاره برای پروژه‌های دوبعدی و سه‌بعدی است که خروجی نهایی پروژه در آن شامل مدل‌سازی، رندر گرفتن و اسناد ساخت دوبعدی است. به‌جای استفاده از خطوط و دایره‌ها، شما می‌توانید در محیط آن از دیوارهای واقعی، سقف‌ها، تیرها، ستون‌ها و سایر اجزای واقعی ساختمان استفاده کنید و همچنین ویژگی‌های فیزیکی واقعی در یک ساختمان مانند پنجره‌ها و درها نیز در آن گنجانده شده است.

این نرم‌افزار با اتوکد نیز سازگار است، بنابراین بسیار ساده می‌توانید یک فایل DWG را وارد آن کنید و از آن به‌عنوان مرجع برای تهیه مدل خود استفاده کنید. یکی از بزرگ‌ترین مزایای این برنامه این است که هر تغییری که در مدل ایجاد شود در همه نماها، ازجمله پلان‌ها خودبه‌خود به‌روز می‌شود. این هماهنگی زمان طراحی را به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد.

3D Studio Max

 8 نرم‌افزار کاربردی در حوزه معماری

اگرچه 3DRhino به خاطر پلاگین های پارامتریک و ویژگی‌های خاص مدل‌سازی‌اش، به‌سرعت در حال محبوب شدن است اما 3D Studio Max هنوز هم از محبوب‌ترین نرم‌افزارهای سه‌بعدی موجود در بازار محسوب می‌شود. نسبت به‌روزهای اولیه پیدایش گرافیک کامپیوتری و 3D Studio (نرم‌افزارهایی که تحت DOS اجرا می‌شدند)، همه‌چیز تغییر کرده است. در طول نیم دهه گذشته، ابزارهای 3D Studio Max کاربرد بیشتری در زندگی کاری ما پیدا کرده‌اند که هیچ‌کسی هم تصورش را نمی‌کرد. از این نرم‌افزار باقابلیت مدل‌سازی و پلاگین های انعطاف‌پذیر معماری می‌توان بر روی پلت فرم ویندوز استفاده کرد.

اتوکد

 8 نرم‌افزار کاربردی در حوزه معماری

در واقع، استفاده از Autocad را توصیه نمی‌کنیم زیرا که Revit به‌سرعت در حال جایگزینی است. بااین‌حال، Autocad نقش مهمی در طی سالیان در معماری داشته است. این نرم‌افزار در میان دانشجوها و حرفه‌ای‌ها بسیار شناخته‌شده است و بعید است که با مشکل در انتقال فایل‌ها در طراحی روبرو شوند. اگر رابط کاربری را بنا به سلیقه خود تنظیم کنید و از لایه‌ها و خطوط باضخامت‌های متفاوت استفاده کنید، یک پیش‌طرح مناسب خواهید داشت. یکی از نسخه‌های اتوکد که به‌طور خاص برای معماران تولیدشده است، AutoCAD Architecture نام دارد. این نرم‌افزار ویژگی‌هایی را دارد که به معماران اجازه می‌دهد تا پیش‌طرح کارآمدتری ارائه کنند و بتوانند طراحی بهتر مشابه طرح اولیه خود تهیه کنند. این نرم‌افزار پلت فرمی مشابه اتوکد دارد که معماران به‌واسطه آن تجربه بهتر و ساده‌تری خواهند داشت.

V-Ray

 8 نرم‌افزار کاربردی در حوزه معماری

V-Ray ساده‌ترین و بهترین نرم‌افزار برای به تجسم درآوردن طرح به‌صورت واقع‌بینانه است. این نرم‌افزار افزونه‌ای است که به SketchUp و ArchiCAD اضافه می‌شود و از این طریق می‌توان رندر گیری زیباتری انجام داد. بافت‌های تمیزتر، سایه‌ها و نورهای باکیفیت‌تر که دقیق‌ترین شرایط موجود از دنیای واقعی را نشان می‌دهند. اگر هدف شما این است که فضاهای طراحی‌شده را به‌خوبی به مشتریان خود نشان دهید، V-Ray بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

فتوشاپ

 8 نرم‌افزار کاربردی در حوزه معماری

هنگام رندر گیری فارغ از اینکه یک مقطع، نما یا پلان را رندر می‌گیریم، دانستن نحوه استفاده از فتوشاپ کاملاً ضروری است. فتوشاپ نرم‌افزار تولید تصویر باکیفیت بالا است و برای نهایی کردن و اصلاح طرح بسیار مناسب است. با استفاده از ویژگی لایه‌ها در فتوشاپ، می‌توانید به خروجی خود استایلی را که می‌خواهید با تغییرات بسیار اندک بدهید. این نرم‌افزار برای پردازش تصویر، اضافه کردن بافت، فضای بیرونی، افراد، آسمان و غیره استفاده می‌شود. همچنین یک راه عالی برای رفع مشکلات و ویرایش فایل‌های اسکن شده کارهای شما و ایجاد طرح‌های نهایی است.

InDesign

 8 نرم‌افزار کاربردی در حوزه معماری

InDesign اساساً یک برنامه طراحی مناسب است که در حوزه نشر رومیزی، صنعت چاپ و صفحه‌آرایی کاربرد دارد. شما می‌توانید آبجکت¬ها را به شکل‌های قابل‌ارائه ازجمله متن، شکل‌ها و تصاویر مرتب کنید. همچنین می‌توانید برای ایجاد اسنادی مانند رزومه کاری و پورتفولیو از آن استفاده کنید. همچنین می‌توانید از انواع فونت / اندازه فونت، صفحات اصلی با شماره صفحه در سند تنظیم کرده که این کار خود به افزایش بهره‌وری و ثبات سند شما کمک می‌کند. این نرم‌افزار همچنین به شما امکان می‌دهد تا فایل‌های خود را با هم ترکیب کنید و به‌صورت یک پکیج درآورده و آن‌ها را با خود همراه داشته باشید تا بتوانید بدون هیچ مشکلی در دانشکده یا خانه بر روی آن‌ها کار کنید. مطمئن شوید که از هر یک از فایل‌ها به‌طور جداگانه نسخه کپی دارید.

طراحی با دست

 8 نرم‌افزار کاربردی در حوزه معماری

یکی از چیزهایی که همیشه باید به یاد داشته باشید این است که نرم‌افزار طراحی و تهیه پیش‌طرح فقط یک ابزار در دست معماران هستند تا بتواند گردش کار را برای آن‌ها تسهیل کنند و زمان باارزش برای تولید فایل را کاهش دهند. معماران هستند که طرح اولیه را می‌کشند. در دنیای تکنولوژیک ما، هیچ مهارتی پایه‌ای‌تر و ارزشمندتر از طراحی با دست نیست. ایده اولیه باید روشن و مختصر باشد و به‌راحتی بتواند با همکاران و مشتریان ارتباط برقرار کند. یک طرح ساده می‌تواند مفهوم مدنظر شما را به بهترین و دقیق‌ترین شیوه ارائه دهد.

 منبع

نوشته شده توسط تیم مترجمین موسسه 808

اگر دوست دارید به تیم مترجمین 808 بپیوندید، با ما تماس بگیرید.

دریافت فایل PDF مقاله برای اعضای VIP رایگان است. سایر کاربران با پرداخت ۵۰۰ تومان می توانند اقدام به دریافت این فایل کنند.

PDF

برای مشاهده کامل این محتوا می بایست مبلغ مورد نیاز را از اعتبار خود پرداخت کنید

برای کاربران ویژه رایگان است

نوع فایل دریافتی :
PDF
اعتبار مورد نیاز : 500 تومان
برای کاربران vip :450 تومان
پرداخت 500 تومان و مشاهده محتوا
درباره نویسنده
عکس‌های Azim_m

عظیم مرادی

دانشجوی کارشناسی ارشد گرایش سازه با معدل 16.90 در دانشگاه علم و صنعت می باشم.
سوالات مرتبط
عکس کاربر
6پاسخ
اگر کسی مدرک کارشناسی عمران داشته باشد میتواند تو آزمون طراحی معماری نظام مهندسی شرکت کند؟
با سلام و عرض ادب می خواستم بدونم اگر کسی مدرک کارشناسی عمران داشته باشه و بخواد آزمون طراحی معماری نظام مهندسی شرکت کنه امکان پذیره یا باید مدرک کارشناسی معماری داشته باشه؟
عکس کاربر
1پاسخ
منابع آزمون نظام مهندسی معماری
سلام و عرض خسته نباشید،میخواستم بدونم برای شرکت در آزمون نظام مهندسی معماری،لازم هست که کلیه منابع معرفی شده رو بخرم؟یا اینکه باید جزوه بخرم؟ ((من سال 1397 برای بار اول میخوام شرکت کنم))
ورود به بخش پرسش و پاسخ
 • برای ارسال دیدگاه وارد شوید یا ثبت نام کنید .
 • Comments

  در دانشنامه 808 بیشتر بخوانید...

  تقویم آموزشی

  28 آبان 1397
  دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)
  28 آبان 1397
  دانشگاه صنعتی مراغه با همکاری دانشگاه تبریز
  30 آبان 1397
  انجمن معماری و شهرسازی استان آذربایجان شرقی
  30 آبان 1397
  مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  30 آبان 1397
  انجمن مهندسی راه و ساختمان ایران
  20 آذر 1397
  انجمن سازه های فولادی ایران
  22 آذر 1397
  موسسه آموزش عالی دانش پژوهان پیشرو
  14 دى 1397
  دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا
  9 بهمن 1397
  دانشگاه شهید چمران اهواز
  14 بهمن 1397
  دبیرخانه دائمی همایش
  7 اسفند 1397
  گروه طرح و ساخت مهرگان
  8 اسفند 1397
  دانشکده مهندسی و پدافند غیرعامل دانشگاه جامع امام حسین
  3 ارديبهشت 1398
  دانشکده عمران، معماری و هنر دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران
  4 ارديبهشت 1398
  انجمن مهندسان عمران آمریکا (ASCE)
  10 ارديبهشت 1398
  بخش مهندسی راه، ساختمان و محیط زیست دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز
  20 آبان 1398
  پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله

  موسسه 808 نماینده موسسات جهانی در ایران

  پکیج استثنایی 808